Zač je toho Loket

V době, kdy většina jejích vrstevníků řešila, kam jít na pivo a kdy se odstěhovat od rodičů, Barbora Sauková usilovně pracovala na plánu, jak vybudovat ubytovací byznys.

Patnáct minut jízdy od Karlových Varů na úpatí Slavkovského lesa leží malebný Loket. Město plné historie a památek, jež bylo v minulosti oblíbenou zastávkou Karla IV. nebo Johanna Wolfganga Goetheho. Postaveno na meandru řeky Ohře zve své návštěvníky nejen na pohádkový hrad, ale i na bohaté celoroční kulturní a sportovní vyžití. Je to také domov několika unikátních apartmánů, za nimiž stojí šikovní lidé, kteří ve snaze vytvořit výjimečné místo nepolevili ani v těch nejtěžších dobách.

Příběh Barbory Saukové je zajímavý už tím, že svůj byznys začala budovat ve věku, kdy většina lidí řeší jen stu­dium, zábavu a mnohdy ještě ani nevylétla z rodinného hnízda. Ve dvaceti se společně se svým tehdejším přítelem a nynějším obchodním partnerem rozhodla postavit první apartmány v krušnohorské Bublavě, z nichž vybudovali ubytování pro veřejnost. Když se jim po několika letech podnikání rozjelo, řekli si, že je čas posunout se dál, a koupili další domy v Lokti, ačkoli věděli, že to znamená spoustu tvrdé práce na dalších několik let.

„Od osmnácti jsem šetřila a od dvaceti začala budovat projekt, na který jsem po patnácti letech velmi hrdá. Hlavně proto, že si ho pochvalují hosté z Česka i ze zahraničí,“ říká usměvavá Barbora a vzpomíná, že kolikrát ani na jídlo nebylo, protože každá její i partnerova výplata šla rovnou do apartmánů. Po čase se jejich osobní cesty rozešly, ale na té podnikatelské zůstali spolu.

Červená okna inspirují

Díky jejich odhodlání nevzdat se, nadšení pro věc a smyslu pro styl vznikly nevšední Apartments Loket No. 59 a Apartments Loket No. 126, jednoduše pojmenované podle čísla popisného. Nenechte se však zmást – jednoduchost jména ani trochu neodráží výjimečnost prostoru, který v jednotlivých domech najdete.

Kousek od náměstí na adrese Krátká 59, v budově na rohu ulice, objevíte kus nefalšované historie a zároveň vše, na co jste ze svého moderního domova zvyklí. Na výběr máte čtyři menší apartmány a jeden veliký podkrovní byt de luxe ve stylu hrázděné stavby.

Mnoho Barbořiných hostů si zamilovalo také apartmány No. 126 přímo u Černé věže, a to hlavně pro jejich histo­rické kouzlo. Tajemný hrázděný přístavek k věži vás ohromí. Ač vstupujete historii do dveří, uvnitř najdete velkorysý prostor vybavený moderní nerezovou kuchyní s indukcí a luxusním pákovým kávovarem. Ráno si vychutnáte čerstvou kávu na přilehlé kamenné lávce a necháte se unášet pohledem na rozmanité domy, jež jako by vyprávěly opředené legendy a příběhy staré stovky let.

To, co dnes hosté obdivují, však nebylo jednoduché vybudovat. „Apartmány byly v podstatě ruiny. Dům na čísle 59 byl výstřel do tmy, zvenku katastrofa, každý pes jiná ves. Nakonec jsme museli vytlouct všechny trámy a podlahy. Nová okna jsou dělaná starou technikou, sice jsou náročná na údržbu, ale dávají místu tu pravou duši.“ Kvůli památkářům museli zvolit i dražší technologie při rekonstrukci fasády. „Původně jsme chtěli černý dům a budovu u Černé věže zase natřít tmavě šedivou, ale nic z toho bohužel u památkářů neprošlo,“ vzpomíná Barbora. Konečného výsledku však nelituje. „Zvolili jsme tmavě okrovou fasádu, abychom se odlišili od okolních domů. Červená okna jsme si u památkářů museli vybojovat, ale nakonec se to vyplatilo a dům se stal nejen oficiálně historickou památkou, ale také inspirací pro mnoho budov ve městě,“ popisuje majitelka současný vzhled stavby ze 17. století.

Zapomenout na ruch života

Ať už si návštěvníci vyberou jakýkoli dům a apartmán, mohou si být jistí, že budou obklopeni komfortním vybavením a příjemnými detaily, které navodí pocit domova. Majitelé si dali záležet na výběru kvalitních lůžkovin a doplňků stylových koupelen. Dobový nábytek jako například malované skříně Barbora a její společník pečlivě vybírali na rozmanitých aukcích starožitností nebo kvůli nim objížděli antiky po celé zemi. V kombinaci s poctivými materiály a ruční prací šikovných místních truhlářů tvoří apartmány jedinečný prostor od mohutných trámů po bytelnou dubovou podlahu.

V samotném vybavení pak objevíte Barbořin smysl pro detail a praktičnost. Jejím přáním bylo, aby měl host veškeré pohodlí, ale také prostředky pro absolutní soběstačnost, hlavně co se stravování týče. To tu totiž neposkytují. A tak v kuchyni najdete mimo veškeré nádobí například brousek na nože, protože – jak sama majitelka říká – ostrý nůž byl vždy to, co jí na cestách po světě v podobných zařízeních chybělo. Hosté tu mají k dispozici kvalitní kávu i výběr čajů zdarma, stejně jako základní pochutiny na vaření. Loket je navíc plný výborných restaurací a kaváren, takže netřeba chodit pro dobré jídlo a pití daleko.

Barbora má na městě nejraději právě jeho multifunkčnost a také klid. „Většina lidí zná letní Loket plný turistů, ale například dům na čísle 59 je sice v centru pod hradem, ale v boční ulici, takže tam hluk nedosáhne. Hosté koukají do zeleně a z druhé strany do dvora. Neustále je tu co dělat a poznávat. Hrad funguje celoročně, což málokdo ví, město neustále vzkvétá a jeho okolí milují pěší turisté i cyklisté.“

Loket a jeho okolí jsou opravdu bohaté na nejrůznější aktivity. Kdo se chce uvolnit, může navštívit pivní lázně přímo naproti apartmánům nebo využít lázeňský trojúhelník Karlovy Vary – Mariánské Lázně – Františkovy Lázně. Ačkoli je ubytování do apartmánu samoobslužné a při příjezdu dostanete přístup do schránky s klíči a obálkou se všemi instrukcemi, majitelé jsou připraveni vám pomoct či poradit, bude-li potřeba. Zvou k sobě všechny, kdo mají rádi jedinečné ubytování na jedinečném místě.

„Přijeďte k nám za historií, klidem a odpočinkem, je to tu úžasné. Budete se u nás cítit jako doma, ať už s dětmi, nebo v páru. Okouzlí vás historie města, ale i příroda, která je skoro za domem. Nejsme město zadušené cestovním ruchem, ale místo, kde se na ruch každodenního života příjemně zapomíná.“

Přečtěte si také