Mládí potřebuje impulzy. Ekonomický týdeník Euro, který již celé čtvrtstoletí mapuje úspěchy českého byznysu i výzkumu, se proto rozhodl ocenit jedny z nejnadanějších Čechů. Čtveřice osobností převzala v Martinickém paláci ceny Young Blood Awards 2023. Ty tepaly – stejně jako samo Euro – červeně; autorem křišťálových válců je Jan Plecháč z firmy Moser. Hlavním partnerem předávání jedinečných cen byla pro letošní rok společnost Canadian Medical.
„Ocenění Young Blood Awards budou v rámci dnešních 25. narozenin týdeníku Euro předána vůbec poprvé do rukou těch, kteří pomalu, ale jistě přebírají český byznys do svých rukou a formují tak naši ekonomickou budoucnost a také tu pozitivnější tvář naší republiky,“ uvedl slavnostní ceremoniál moderující Karel Kovář alias Kovy. A pak to celé začalo!
Termovize, AI i špičková věda
V krásném prostředí historického paláce na Hradčanech převzal cenu z rukou Vojtěcha Jirků, ředitele komunikace Philip Morris ČR, jako první Jan Kovář. Ten působí ve společnosti Workswell, která vyvíjí a vyrábí termovizní systémy. Mezi její zákazníky patří široká škála prominentních klientů – automobilky či nadnárodní společnosti, které potřebují ohlídat termovizí obrovské výrobní haly nebo sklady, ale také jsou renomované univerzity po celém světě, jež vyžadují špičkové zařízení pro svá nejrůznější experimentální měření.
Následně na pódium přišla vědkyně Stanislava Bezdíček Králová. Mikrobioložka působí ve Vídni, kde se věnuje antibiotikům, respektive rostoucí rezistenci vůči nim. „Snažím se v souvislosti s antibiotiky laiky nestrašit, ale popravdě už jsme v situaci, kdy bychom se bát měli. Dlouhé roky jsme opomíjeli, že odolnost bakterií vůči antibiotikům bude růst,“ říká.
První oceněnou dámu Young Blood Awards vystřídal Lukáš Brchl, jenž se věnuje chytrému značkování a identifikaci dronů – provozuje Dronetag. „Vyvíjel se tři roky. Během loňska došlo k uvedení na trh a prodeji stovek přístrojů, za letošek se prodeje přehouply přes deset tisíc kusů a máme další velké objednávky z Asie či Středního východu,“ řekl týdeníku Euro Brchl, jemuž blahopřál Tomáš Koranda, generální ředitel společnosti Hochtief.
A konečně čtvrtým oceněným se stal informatik Tomáš Mikolov z centra CIIRC ČVUT, který pracoval na vývoji neuronových sítí a AI jazykových modelů ve firmách jako Google či Facebook. „Jsem rád, že je umělá inteligence populární téma, protože s tím přichází i osvěta a snad i ochota naslouchat odborníkům. Lidé často využívají AI jako součást nejrůznějších služeb či procesů, aniž by si toho všimli. Strojové učení je tu s námi ale dlouho,“ líčí vědec, jemuž předala cenu Markéta Billová, generální ředitelka společnosti Canadian Medical.
Načež sálem zněl potlesk mísící se již s libými tóny violoncella v podání Terezie Kovalové. To vše v záři rudého loga Euro, tudíž oslavy s osobnostmi mohly pokračovat až do nočních hodin.
•