I v Česku lze hovořit o obtížné zkoušce, mimořádné krizi či zcela nové zkušenosti. A právě dopady této pandemie na české zdravotnictví jsou jedním z klíčových témat konference Zdravotnictví 2022, která se uskuteční tento týden.
Telemedicína a obecně digitalizace zdravotnictví a sociálních služeb je segment, který byl právě probíhající pandemií neobyčejně akcelerován. Nejedná se jen o vzdálenou, digitální komunikaci mezi lékařem a pacientem, ale o komplex digitálního pacienta, tedy i o digitalizaci jeho dat a údajů. Nástup nových technologií, robotizace péče, asistování a asistenční technologie, sdílená data, práce s velkými daty a umělou inteligencí – to vše čeká zdravotnictví s postupující digitalizací.
Dlouhodobě kritizovaná je v Česku oblast dlouhodobé péče, tedy sociálně-zdravotních služeb. Je to jeden z klíčových předpokladů pro důstojné stárnutí a vysokou kvalitu života ve stáří. Zároveň by měla být dostupná, kvalitní a komplementární s dalšími nástroji podpory seniorů a jejich blízkých. Svět okolo nás se velmi rychle mění a všechny systémy veřejných služeb na tyto změny se zpožděním reagují nebo se o to veřejné reprezentace alespoň pokoušejí. Přičemž demografické změny nejsou jediné, které určují a budou určovat podobu dlouhodobé péče nejen v České republice.
Minulé vlády včetně té současné se snažily opakovaně reformovat dlouhodobou péči již od 90. let, avšak vždy neúspěšně. Co bylo důvodem jejich neúspěchu, co je nutné změnit, aby se celý systém reformoval a byl pro své příjemce přívětivý a udržitelný? A jaké jsou konkrétní nedostatky dlouhodobé péče a návrhy na jejich řešení? To bezpochyby bude dalším klíčovým tématem konference.
•