Nenápadné středočeské obci, jako jsou Senohraby, se obvykle moc mediální pozornosti nedostává, letos ale obec o zhruba 1 400 obyvatelích v okrese Praha-východ do médií pronikla. Důvodem se stal plánovaný developerský projekt společnosti Metrenia, která chce na severním okraji obce vystavět osm rodinných domů. To se ale nelíbí části místních obyvatel, kteří proti záměru poměrně otevřeně a vokálně protestují.
„Kdyby se zlikvidovaly poslední zbytky lesa, nenávratně by se zničil přírodní ráz severní části Senohrab a cenné území u Mirošovic. S výstavbou, která takto zasáhne do této lokality, nejde souhlasit. Zhoršily by se životní podmínky obyvatel i přírody v celém okolí,“ říká obyvatelka Senohrab Marcela P.
Už zprávy z léta o sporech, které se v Senohrabech vedou ohledně výstavby nových domů, popisovaly hlavní argumenty odpůrců developerského projektu – zásahy do přírody v podobě nejen vykácení zhruba stovky stromů, ale též nedostatečnou kapacitu čističky odpadních vod či nedostatečnou kapacitu místních komunikací pro nárůst dopravní obslužnosti lokality. „Klienti cítí přirozenou potřebu ozvat se proti ničení významného krajinného prvku v okolí svého bydliště. Je významný rozdíl v tom, zda jdete na procházku do zelené přírody, nebo zastavěného satelitu,“ uvedl pro týdeník Euro právní zástupce skupiny senohrabských občanů, advokát Jiří Duba.
Podle tiskového mluvčího společnosti Metrenia ale obavy Senohrabských nejsou na místě. Napojení na čističku odpadních vod včetně potvrzení její dostatečné kapacity pro plánovanou výstavbu má dle Charvátových slov developer již přes rok s obcí smluvně upraveno. Co se obav z kácení části lesního porostu týče, ubezpečuje Charvát místní, že na základě dendrologického posudku došlo k vyhodnocení hodnotných dřevin na místě i v rámci dopadů na životní prostředí k plánu, jak stromy, které bude nutno pokácet, využít při samotné výstavbě.
Nyní to nicméně vypadá, že to přeci jen bude příroda, kdo výstavbu zbrzdí. Jen to nebudou stromy, ale zvířata. Na základě expertního posudku, který si objednal Vlastivědný spolek pro ochranu české fauny a flory, se ukázalo, že v dané lokalitě v Senohrabech žije hned několik vzácných tvorů, jejichž populace by mohla být výstavbou dotčena. Konkrétně se podle posudku jedná o čolka obecného, mloka skvrnitého nebo netopýra řasnatého, kteří patří mezi zvláště chráněné druhy obratlovců.
Tento výčet pak dle závěrů posudku nemusí být kompletní, jelikož na místě plánované výstavby rodinných domů nebyl ve vegetační sezoně proveden podrobný průzkum a znalecký posudek, který by posoudil přítomnost zvláště chráněných druhů živočichů. Ty by ale měly být v souladu s příslušnými ustanoveními zákona o ochraně přírody a krajiny realizovány. Zmíněný Vlastivědný spolek pro ochranu české fauny a flory nyní zvažuje podání podnětu na krajský úřad Středočeského kraje, aby znovu posoudil vliv změny územního plánu na zvlášť chráněné druhy živočichů.
Celá záležitost se tak nejspíše vrátí do rukou krajského úřadu, jehož postup obyvatelé Senohrab v minulosti také rozporovali a vytýkali úředníkům, že nejprve se změnou územního plánu potřebnou pro výstavbu nesouhlasili, ale v průběhu času své stanovisko změnili. Jak ale upozorňuje mluvčí úřadu David Šíma, fakticky vzato o žádnou změnu názoru úřadu nešlo. „Předložená druhá změna byla navržena v novém rozsahu, proto se k ní kraj vyjádřil po posouzení odlišně oproti předchozí podobě návrhu. Jednoduše řečeno, nejednalo se o dvě odlišná stanoviska k jednomu totožnému návrhu a tudíž „názorovou“ změnu,“ vysvětluje Šíma s tím, že například občany vytýkané kácení stromů ze strany krajského úřadu posuzováno nebylo, jelikož to ani vzhledem k nastavení právního rámce není možné.
Jak to tedy s výstavbou v Senohrabech bude dál? Pakliže se krajský úřad bude na základě podnětu Vlastivědného spolku muset zabývat průzkumy a posudky zkoumajícími výskyt vzácných druhů živočichů v lokalitě, jisté je minimálně, že to samotnou výstavbu oddálí. To možná krátkodobě potěší její odpůrce, ale spíše by tento „čas navíc“ mohli v obci využít k hledání konsensuálního řešení.
•