Vysoce důležitý trh

Česká republika je pro nás i zdrojem nápadů, říká člen představenstva ČPP a Kooperativy.

Společnosti ze skupiny VIG Group, Kooperativa pojišťovna a Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) loni s podílem 31 procent představovaly jasnou jedničku domácího pojišťovacího trhu. „Loni jsme v České republice předepsali pojistné v hodnotě přesahující 106 miliard korun, což je meziročně o 3,6 procenta více,“ říká Christoph Rath, člen představenstva ČPP a Kooperativy.

Jak se dotkla koronavirová omezení českých pojišťoven ze skupiny VIG?
Samozřejmě to byla obrovská výzva. Našim zaměstnancům jsme museli ze dne na den umožnit pracovat z domova. Chtěli jsme našim zákazníkům nabízet stejnou kvalitu služeb jako před pandemií. A to se nám podařilo. Když máte něco poškozeného nebo rozbitého, pak potřebujete, aby vám to někdo rychle opravil anebo vám na to dal rychle peníze bez ohledu na to, zda je, nebo není epidemie koronaviru. Navíc Češi do svých domů, bytů a chalup během pandemie investovali, a tím je zhodnotili, což znamená, že budou brzy potřebovat zvýšit pojistnou ochranu zhodnocených nemovitostí.

Člen představenstva ČPP a Kooperativy Christoph Rath

Pandemie však nebyla jedinou výzvou uplynulého roku. Zásadní událostí pro pojišťovny byla extrémní bouře s krupobitím a tornádem v červnu na jižní Moravě. I zde jsme museli reagovat velmi rychle a poslat do regionu naše likvidátory. Vidět vlastní dům zcela zničený a bez střechy je opravdu velice emotivní a lidé musejí v takové situaci rychle mít jistotu, že jim jako pojišťovna pomůžeme.

Jakou pozici mají pojišťovny Kooperativa a ČPP ve skupině VIG?
Česko je pro nás největší trh hned po Rakousku, loni jsme zde předepsali téměř 17 procent pojistného celé skupiny. A dokonce více než polovina našeho zisku před zdaněním loni pocházela právě z České republiky. Váš trh je pro nás tedy nesmírně důležitý, a to nejen z hlediska financí. Vaše země je i zdrojem zajímavých nápadů, které pak úspěšně využíváme v celé skupině.

Můžete být konkrétnější?
Například máme v Praze společnost Global Assistance poskytující pomoc našim klientům v nouzi, když se jim kupříkladu pokazí auto nebo se jim něco stane během dovolené v zahraničí. A stejné asistenční služby jsme následně rozšířili i do dalších zemí, kde působíme, například na Balkán nebo do Pobaltí. Dalším dobrým příkladem je naše zajišťovna VIG Re, která funguje již 13 let, ale nesídlí ve Vídni, nýbrž v Praze, a odtud koordinuje obchod napříč celým koncernem.

Jste Rakušan, pracoval jste pro VIG i v Bulharsku a Srbsku. Jak vnímáte s touto životní zkušeností naši zemi?
Českou republiku nelze srovnávat se Srbskem nebo Bulharskem. Přestěhovat se ze Sofie do Prahy, to je zcela jiný svět. Co na vaší zemi obdivuji, je nízká nezaměstnanost a čeští zaměstnanci jsou zároveň velice vzdělaní. Skvěle je to vidět například na našich pojistných matematicích, ti jsou opravdu špičkoví. Navíc je zde velmi dobrá kvalita života, která se stále více blíží té rakouské nebo německé. Narodil jsem se v Mistelbachu nad Zayou, tedy asi jen 30 kilometrů od české hranice, takže přinejmenším české pohraničí dobře znám a mohu srovnávat. Dnes žádné rozdíly mezi naším a vaším pohraničím vlastně neexistují. Když jedete kolem rakouského golfového hřiště 20 kilometrů od Mikulova, na parkovišti má většina aut českou poznávací značku. Dalším dobrým příkladem rostoucí životní úrovně je i množství českých turistů, kteří jsou aktuálně pátou nejpočetnější návštěvnickou skupinou v mé vlasti.

Přečtěte si také