Základ energetické stability Česka tvoří energie z jádra. Obě české jaderné elektrárny poskytují stovkám tisíc domácností stabilní a cenově dostupnou elektřinu. I proto se u nás jaderná energie dlouhodobě těší široké důvěře populace. To dokazuje i aktuální průzkum agentury NMS Market Research, podle kterého většina české veřejnosti (72 procent) podporuje jadernou energetiku i výstavbu nových jaderných zdrojů (59 procent).
S ohledem na rostoucí energetickou spotřebu a odklon od fosilních paliv bude potřeba najít nové bezemisní zdroje stabilní a bezpečné energie. A těmi jsou malé modulární reaktory (SMR). Ty budou mít zásadní dopad na regiony, ve kterých bude technologie nasazena. Kromě Temelína, kde má vzniknout první česká lokalita s SMR, se bude jejich výstavba týkat především uhelných regionů, kde je možné využít infrastrukturu a personál uhelných elektráren. Výhled českého státu je vystavět SMR například v Tušimicích nebo Dětmarovicích.
Přínos pro průmysl
S výstavbou nových jaderných zdrojů se pojí důvěra v tuto technologii – a ta je vysoká. Téměř dvě třetiny Čechů by byly pro vybudování malého modulárního reaktoru v jejich oblasti, což je pozitivní číslo pro všechny, kteří mají ambici se na těchto projektech podílet. SMR do uhelných regionů nepřinesou pouze dostupnou a bezemisní energii, ale také nová a vysoce kvalifikovaná pracovní místa. S tím se pojí i přínos výstavby SMR pro český průmysl, který dle průzkumu očekává 85 procent Čechů. „Firmy, které se budou podílet na nasazení prvních SMR, budou mít obrovskou výhodu nejen pro další projekty v Česku, ale vytvoří si i exportní potenciál pro globální trhy. Zájem ve světě je velký a stále roste,“ říká Petr Brzezina, prezident společnosti Westinghouse pro Českou republiku.

Společnost Westinghouse je s reaktorem AP300 SMR v čele technologického vývoje v této oblasti.
A dodává: „Přednost malých modulárních reaktorů je v jejich širším uplatnění nejen pro výrobu energie, ale také například tepla, vodíku či odsolování vody. Mohou nahradit jiné zdroje na konci funkčnosti nebo pokrýt zvýšenou poptávku v regionu, třeba pro průmyslové spotřebitele. Díky větším sériím budou s každým dalším reaktorem klesat náklady i čas výstavby.“ Ve světě je mnoho firem, které do vývoje SMR investují. Pouze pár z nich však bude úspěšných. „Westinghouse je se svým reaktorem AP300 SMR v čele technologického vývoje v této oblasti. AP300 SMR nabízí nejen osvědčenou technologii založenou na našem plně licencovaném a prověřeném reaktoru AP1000, ale přináší i pokročilou bezpečnost, která je důsledkem více než třiceti let zkušeností s licencováním pasivních bezpečnostních systémů u světových regulačních orgánů,“ konstatuje Brzezina.
Klíčová role v transformaci
Právě bezpečnost je pro Čechy dle zmíněného průzkumu nejdůležitější vlastností malých modulárních reaktorů. Průzkum agentury NMS Market Research také ukázal, že Westinghouse zná 17 procent Čechů a je tak nejznámějším poskytovatelem technologie SMR.
Jedním z důvodů je, že americká společnost působí na tuzemském trhu už od roku 1991 a českému jadernému průmyslu nabízí komplexní služby. Westinghouse postavil první jadernou elektrárnu a jeho technologie jsou už přes 70 let základem více než poloviny instalovaných elektráren ve světě.
Investice do malých modulárních reaktorů představuje nejen cestu k dosažení bezemisní energetické soběstačnosti Česka, ale také k posílení českého průmyslového odvětví a k vytvoření nových pracovních příležitostí. Je to technologie, která spojuje osvědčená řešení s novými přístupy v oblasti bezpečnosti a efektivity. Tyto reaktory mohou hrát klíčovou roli v transformaci českého energetického odvětví a vytvoření první transatlantické aliance s USA v jaderném oboru.
Průzkum pro společnost Westinghouse Electric Company provedla agentura NMS Market Research. Záštitu mu poskytla Aliance české energetiky (CPIA).
•