Vyhlídky evropského vinařství s novým eurokomisařem

Jsem přesvědčen, že jmenování Christopha Hansena na post eurokomisaře pro zemědělství může znamenat zásadní a pozitivní obrat pro evropské vinařství.

Jeho dosavadní kroky a názory prokazují, že má k vinařskému segmentu podstatně blíž než jeho předchůdce. Během svého krátkého působení na postu eurokomisaře se již stihl aktivně zapojit i do probíhajících jednání High-Level Group, která si klade za cíl společné a koordinované řešení vinařské problematiky na evropské úrovni, což je jednou z našich největších priorit. Svůj postoj prokázal zdůrazněním nutnosti zachování ekonomického významu vinařského oboru v rámci regionu. Evropská vína nejsou pouze produktem spotřeby, ale i klíčovou součástí kulturního dědictví, které přitahuje miliony turistů ročně. Hansen chce tuto vazbu zachovat a rozvíjet, což s sebou nese řadu multiplikačních efektů. S jeho postojem plně souzním, jelikož se tak turismus rozprostírá i do lokalit, jež nejsou primárně tolik turisticky atraktivní, jako je tomu například u hlavních měst a metropolí, a podporuje i menší podnikatele nejen ve vinařství, ale i ve službách. Důležitá bude Hansenova role v obchodních jednáních. Evropa je největším vývozcem vína na světě a mezinárodní obchodní dohody hrají klíčovou roli. Zajímavým aspektem jeho působení může být i jeho postoj k označování původu vín. Jako zástupce Lucemburska, země s malým, ale vysoce kvalitním vinařstvím, pravděpodobně posílí snahy o důslednější ochranu geografických označení. Tento krok by mohl evropským vinařstvím pomoct bránit se proti padělkům a nekalé konkurenci.

Ilustrace: Vojtěch Velický

Hansen je rovněž známý svým zaměřením na odpovědnost a udržitelnost. Evropské víno má jedinečnou pověst kvality, která je často spojována s půdním terroirem a dlouholetou tradicí. Tlak na udržitelnost může této reputaci prospět a pomoct evropským vinařstvím diferencovat se na globálním trhu se zvyšující se konkurencí. Stejně tak bude důležitou výzvou klimatická změna, která už nyní nutí vinaře přehodnocovat tradiční způsoby produkce. Je však potřeba brát v potaz i realitu drobných vinařů, kteří mohou mít potíže s rychlou adaptací na nové požadavky. Pokud Christophe Hansen prosadí zákony zpřísňující limity na chemické postřiky nebo zavede ekonomické pobídky pouze pro ekologicky certifikovaná vína, může to pro mnohé z nich znamenat neúnosnou finanční zátěž. Jmenování nového eurokomisaře

přichází v čase, kdy se evropské vinařství ocitá na křižovatce mezi tradicí a inovací. Jeho přístup může otevřít dveře k novým příležitostem, ale i vyvolat diskuse, jak nejlépe ochraňovat to, co dělá evropské víno tak výjimečným. Budoucnost tohoto odvětví však bude záviset nejen na Hansenovi, ale i na schopnosti vinařů a politiků najít společnou cestu vpřed. Situace je vážná a troufl bych si tvrdit, že už je „minutu po dvanácté“. Je tedy třeba, aby se Evropa probrala a začala činit rozhodné kroky. A Christophe Hansen se jeví jako muž, který by toho mohl být schopen.

Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky 

Přečtěte si také