Volné logistické prostory prakticky nejsou, přestože nájemné podstatně roste

I přes zpomalování ekonomiky se ukazuje, že firmy mají zájem o pronájem průmyslových a logistických prostor. Poptávka po nich stále převyšuje nabídku, což umožňuje pokračování růstu nájemného. České realitní fondy zaměřené na tento segment nemovitostí tak i nadále zůstávají dobrou a oblíbenou investicí.

Přestože realitní trh, podobně jako celou ekonomiku, zasáhlo výrazné ochlazení, průmyslové a logistické nemovitosti lze stále považovat za jakési „držáky“ současné situace. To ostatně dokládají i statistická data, která zveřejnila poradenská společnost 108 Agency. Dle ní míra neobsazenosti prémiových průmyslových prostor určených k pronájmu zůstala ve třetím čtvrtletí letošního roku na historickém minimu. Aktuálně se pohybuje těsně nad hranicí jednoho procenta.  

„Máme štěstí, že fungujeme právě v segmentu industriálních, logistických a e-commerce nemovitostí, kde je stále extrémně nízká neobsazenost. Trh na to reaguje zvýšením nájmů, které aktuálně rostou o vysoké desítky procent, což zvyšuje výnosy fondu z tohoto typu nemovitostí,” komentuje situaci Milan Kratina, CEO Accolade s tím, že za růstem nájemného stojí nejen silná poptávka, ale i inflační doložky obsažené v nájemních smlouvách, které zvyšování nájemného také umožňují.

Je otázkou, jak si nájemci s rostoucím nájemným poradí. „Hodně záleží na konkrétním fondu a síle jeho portfolia nájemců, jak budou schopni tento nový standard na trhu akceptovat. V případě portfolia Accolade fondu vidíme, že se nájemcům zatím daří dobře, nikdo neodchází a nájmy jsou z 99,5 % vybrány,” doplňuje Kratina. 

 

Tento vývoj se pozitivně odrazil i na výkonnosti fondu. Accolade Industrial Fund, který založila skupina Accolade v roce 2014, dosáhl ve třetím čtvrtletí letošního roku zhodnocení 2,49 % v české koruně a v euru 1,92 % a jeho portfolio se rozšířilo o čtyři parky. Fond je určen pro kvalifikované investory. V portfoliu má 29 zcela pronajatých parků ve čtyřech evropských zemích, a to v Česku, na Slovensku, v Polsku a v Německu. Fond patří s více než 1,5 milionem metrů čtverečních pronajímatelných ploch k největším fondům ve střední Evropě. V brzké době plánuje uzavřít svou první akvizici ve Španělsku, konkrétně jde o logistickou halu, která se nachází poblíž Sevilly.  

Přečtěte si také