Vklad pro další generace

Lidé by v zásadě měli kupovat obrazy, které se jim líbí, říká majitel aukční síně Martin Kodl.

Renomovaná aukční, prodejní a výstavní síň Galerie KODL staví na více než stoleté tradici sběratelství, jejíž základy položil v roce 1885 Jan Kodl. Novodobou historii firmy začal psát. Martin Kodl v říjnu 1989. Galerie KODL se soustředí převážně na nákup a prodej českého výtvarného umění 19. a 20. století, nejmladší generace Kodlů i na současnou generaci umělců, když provozuje sekci Kodl Contemporary.

Pandemie koronaviru zasáhla i trh s uměním. Přechod do onlinu byl nevyhnutelný také pro Galerii KODL. Jaký to mělo vliv na prodeje? Majitel aukční síně Martin Kodl vidí situaci optimisticky: „Ekonomické výsledky u nás i ve světě naznačují, že zájem o nákup i prodej umění neklesá. Privátní prodeje probíhají celou dobu velmi dobře.

Kvalitní soudobé umění podle Martina Kodla skýtá velký finanční potenciál. Obraz Theodora Pištěka Addié, Guy Moll se v listopadu 2020 vydražil za 21,2 milionu korun.

Celosvětově se sice obraty aukcí v prvním roce pandemie snížily o třicet procent, ale nesmíme zapomenout, že se během prvního pololetí žádné dražby nekonaly. Loni se situace začala vracet na úroveň před pandemií. Na českých aukcích výtvarného umění sběratelé a investoři podle prvních propočtů utratili přibližně 1,4 miliardy korun.“ Pandemie pro ně navíc urychlila přechod na nové technologie. Při této změně byli stěžejní jeho synové Matyáš s Jakubem, kteří s digitalizací pomohli a přinesli nové impulzy. Výsledkem byl aukční portál Artslimit.com.

Portál Artslimit pořádá samostatné online aukce, funguje nezávisle na tradičních aukcích Galerie KODL. „V aukcích Artslimit se nabízejí převážně díla za nižší vyvolávací ceny, než je tomu u sálových aukcí. Při výběru se kurátoři soustředí na díla v hodnotě 10 tisíc až milion korun. V online dražbách Artslimitu je možné pořídit si originál za podobnou částku, za kterou se normálně kupují reprodukce. Navíc se může jednat i o dobrou investici. Jsem přesvědčený, že je lepší pořídit si jeden originál než několik strojových kopií,“ míní Martin Kodl.

Loňský rok byl pro Galerii KODL úspěšný. Na jarní aukci se prodalo 98 procent položek a na podzimní dokonce 100 procent. „Těší mě, že jsme loni zdařile navázali na výsledek listopadové aukce v roce 2020, která se stala tou nejúspěšnější v České republice vůbec, když byla poprvé překonána hranice 400 mi­lionů korun v jedné aukci,“ bilancuje majitel aukční síně a dodává: „Pro mě je právě celkové procento úspěšnosti tím zásadním měřítkem a příkladem kvalitní práce aukční síně. Ukazuje na správný výběr a dobrý odhad.“

„Mám radost i z toho, že mezi deseti nejdráže prodanými díly v loňském roce v Česku je šest vydražených na našich aukcích. Autorem dvou z nich je František Kupka. Ostatně na již zmíněné aukci v listopadu 2020 se právě Kupkovo Divertimento II stalo nejdražším vydraženým obrazem v České republice,“ pokračuje v ohlédnutí Kodl. A co by poradil odborník na nákup a prodej uměleckých děl začínajícím investorům? „Zájemcům radím, aby se nejprve v oboru trochu vzdělali a získali určitý rozhled. V době internetu není problém se alespoň základně zorientovat. V zásadě by lidé totiž měli kupovat obrazy, které se jim líbí. Nejedná se o akcii a člověk by si koupí měl udělat i radost. Rozhodně je nezbytné mít kvalitního poradce – galeristu nebo odborníka z aukční síně a vyhnout se tím nákupu falza nebo předraženého díla.“

Kodl vysvětluje, že začít nakupovat umění lze i s pár desítkami tisíc korun, nelze však očekávat rychlé zhodnocení. „Za nejkratší horizont se v tomto směru považují přinejmenším tři roky, optimálně pět až deset let. Jen málokomu se poštěstí, že se cena pořízeného obrazu zněkolikanásobí během pár měsíců. Zpravidla se spíše jedná o vklad pro další generace,“ popisuje Kodl. Ale kvalitní soudobé umění podle něj skýtá velký finanční potenciál. „Jeho cena neustále poroste, o tom jsem přesvědčen.“

A co letos Galerie KODL chystá? „Kromě online aukcí Artslimitu proběhnou naše tradiční jarní a podzimní aukce, kterým předchází před­aukční výstavy v prostorách galerie. Během letních měsíců potěšíme všechny obdivovatele současného umění uspořádáním již pátého Letního výtvarného salonu,“ říká Martin Kodl.

Přečtěte si také