Velké advokátní přeskupení sil

Fúze zavedených kanceláří a úspěšných týmů přepisují mapu vlivu v českém právním byznysu.

Lokální trh právních služeb rozšířili v lednu dva noví lídři. Společnou cestou se pod jednou hlavičkou vydaly právnické firmy Tomáše Sokola a Lukáše Trojana. Fúzi absolvovaly také týmy Petra Tomana a Tomáše Chrenka. A do třetice se do zásadního rozšíření pustila také Jana Sedláková. Všichni zatím svorně hlásí: Vyplatilo se!

Překvapivá spojení?

Když se na listopadovém vyhlašování Právnické firmy roku postavili společně na pódium Tomáš Sokol, Lukáš Trojan a další partneři jejich právnických firem, většina sálu očekávala nejspíš odlehčující vsuvku. O to větším překvapením bylo společné oznámení o fúzi kanceláří Brož, Sokol, Novák a Trojan, Doleček a partneři. A to v roce, kdy první jmenovaná právnická firma oslavila 30 let na trhu. Podobný krok nedlouho poté oznámili Petr Toman, Tomáš Chrenek a Jakub Kotrba, kteří se spojili v kancelář Chrenek, Toman, Kotrba.

Nejen v oblasti trestního práva jde o zásadní přeskupení sil. Významný je podobný krok také z hlediska celého trhu právních služeb. Tomáš Sokol, Lukáš Trojan i Petr Toman patří mezi klíčové představitele České advokátní komory. Současně jejich kanceláře pravidelně přebírají ocenění v rámci Právnické firmy roku a jimi řešené trestněprávní kauzy mají mnohdy zásadní společenský dopad.

Ilustrace: Vojtěch Velický

Jak všichni partneři nových kanceláří ale jednotně dodávají – míří mnohem dál, než jsou jejich doposud dominantní oblasti. Chtějí hrát prim v oblastech M&A, telekomunikací, kybernetické bezpečnosti či nemovitostního práva. „Spojení našich kanceláří nepochybně posílilo postavení naší firmy na trhu advo­kátních služeb. V první fázi se určitě soustředíme na konsolidaci a stabilizaci. To však nevylučuje potenciální další rozvoj,“ myslí si Lukáš Trojan. Také ambice Chrenek, Toman, Kotrba jsou od začátku velmi výrazné. „Náš tým se rozrostl na více než sto advokátů, koncipientů, odborníků a dalších zaměstnanců. Spojením jsme se zařadili mezi deset největších kanceláří v Česku,“ říká Tomáš Chrenek.

Dlouholeté partnerství

Tomáš Sokol a Lukáš Trojan se znají řadu let a aktuálně spolu působí v představenstvu České advokátní komory. „Diskusi jsme začali řádově před rokem. Od prvního vážného jednání o možnosti fúzovat k podpisu smluvní dokumentace uběhlo řádově půl roku,“ říká Lukáš Trojan. „Na základních principech spojení jsme se dohodli relativně rychle,“ dodává Tomáš Sokol. Oba se shodují, že v rámci přípravy a průběhu transakce „překvapivě nenarazili prakticky na žádné významnější potíže“. Jak popisují Tomáš Chrenek s Petrem Tomanem, jejich dohoda proběhla o poznání rychleji. „Byli jsme až překvapení, jak rychle se vše ujednalo. Zhruba za měsíc a půl jsme byli vlastně hotovi,“ říká Chrenek.

Hlavním motivem spojení všech čtyř kanceláří byl především byznys. „Větší a silnější kancelář je nepochybně stabilnější a má pevnější ukotvení. Spojení představuje nesporný růstový poten­ciál,“ okomentoval spojení Lukáš Trojan. Podle Tomáše Sokola nakonec žádná oblast na spojení „nedoplatila“. „Za tři měsíce od fúze, kdy už spolupracujeme, naopak vnímám dost slibný synergický efekt,“ přibližuje.

„Jeden z hlavních důvodů, které nás vedly k tomu, že jsme o spojení kanceláří začali uvažovat, bylo, že se zaměření našich kanceláří skvěle doplňovalo,“ říká Tomáš Chrenek a dodává, že prvotním impulzem bylo jednoduché lidské porozumění. „V rámci řešení pracovních záležitostí jsem měl možnost potkat se se Šimonem Tomanem a vlastně od prvního okamžiku jsme spolu velmi dobře fungovali. Nakonec nám spojení kanceláří přišlo jako nejlepší řešení jak z lidského i ekonomického hlediska, tak lepších služeb pro naše klienty,“ říká Chrenek.

Výzvy v oblasti firemní kultury

Výzvou bylo podle oslovených právníků spojení dvou ustálených, úspěšných a velkých týmů. „Každá z původních kanceláří měla trochu jiný způsob práce, vykazování a kontroly. To vše bylo nutno přenastavit a proces stále probíhá,“ popisuje Tomáš Sokol. A Lukáš Trojan dodává: „Jak to bývá, realita je mnohem náročnější než očekávání, ale všichni společníci aktivně pracují na tom, aby v co nejkratší době došlo k plnému propojení obou kanceláří.“

Podle Tomáše Chrenka bylo v případě fúze jeho kanceláře nejdůležitější sladění klientského portfolia. „Může se stát, že klienti kanceláří stáli v minulosti proti sobě, a je třeba před fúzí spolehlivě zajistit, aby nedošlo k jakémukoli poškození jejich práv,“ říká s tím, že po organizační stránce měly obě kanceláře realistická očekávání.

Pokud jde o kombinaci odlišných firemních kultur, jde podle Lukáše Trojana o jednu z největších výzev v rámci procesu spojování. „Naši daňoví poradci nás už zpočátku varovali, že sladění firemních kultur je paradoxně ta nejtěžší část v transakci. Nicméně pro nás je opravdu zásadní, aby byl spokojený klient, proto se snažíme brát z každé kanceláře to, co fungovalo, a rozvíjet to v naší společné praxi,“ dodává Chrenek.

Brněnské rozšíření

„Spojení předčilo naše očekávání,“ zní po necelém čtvrt roce také z brněnské kanceláře Sedlakova Legal. Ta se v lednu rozšířila hned o několik expertů, zejména o dlouholetou partnerku Vašíček a partneři a expertku v oblasti zdravotnického práva Vladislavu Křivovou. Do kanceláře přešla se svým týmem. „Za uplynulých šest let našeho působení jsme viděli digitalizaci několika oborů. A letos si tím zlomem projde zdravotnictví. Když jsem zjistila, že Vlaďka Křivová a její tým zvažují přesun z původní kanceláře, byla to jasná volba,“ říká Jana Sedláková.

„Chtěla jsem silného partnera, se kterým si rozumím a který se nebojí změn, protože bez změny zůstaneme stát na místě,“ přibližuje Křivová důvod, proč se rozhodla právě pro kancelář Jany Sedlákové. „Navíc se známe už roky, lidsky si sedíme a odborně se doplňujeme a inspirujeme,“ dodává.

Klíčové pro obě právničky bylo vyjasnit si a sladit vzájemná očekávání. „I když máte stejnou vizi, což je pro případné spojení zásadní, pokud se neshodnete na cestě, po které jít, na krocích, které je potřeba udělat, daleko se nedostanete,“ říká Křivová.

Byznys především

Hlavním důvodem spojení byla i pro brněnské týmy synergie v podobě propojení právních oblastí. „Sedlakova Legal má jeden z největších týmů IT právníků v Česku a spojení se zdravotnickým právem je v dnešních dnech právním tématem číslo jedna,“ přibližuje Vladislava Křivová. A Jana Sedláková dodává: „Zdravotnictví je vysoce regulovaný segment a zorientovat se v této regulaci trvá roky. Proto je často složité najít cesty. Vlaďka Křivová je zná. A i díky ní mohl jeden klient nedávno uvést na český trh své unikátní řešení.“

Skladba klientů a mandáty, které kancelář získala, podle právniček ukazují, že to byl posun správným směrem. „Připravujeme se na to, abychom pro klien­ty byli one stop shop, jedním dodavatelem celého spektra právních a doplňkových služeb. A to jak pro české, tak pro mezinárodní klienty,“ říká Sedláková.

Stejně jako partneři čtyř zfúzovaných kanceláří i Jana Sedláková s Vladislavou Křivovou považují za nejnáročnější část uskutečnění spojení obou týmů, odladění pracovních postupů, srovnání pracovního tempa a návyků, aby všechno fungovalo, jak má. „Je to něco, co jsme očekávaly a na čem pracujeme. Stěžejní je transparentnost a otevřenost v komunikaci, to nám pomáhá,“ myslí si Křivová. „Nikdo nečekal, že to bude jednoduché. Ale díky povaze Vlaďky Křivové a přístupu k řešení problémů jsme zatím byly schopné vyřešit jakékoliv třecí plochy. Naopak můžu říct, že nám to ukázalo, jak věci dělat ještě lépe,“ uzavírá Jana Sedláková.

Přečtěte si také