Velká Británie dodá Ukrajině další zbraně včetně 800 protitankových raket NLAW

Britské ministerstvo obrany oznámilo, že zvýší podporu Ukrajiny novým vojenským vybavením a zbraněmi, včetně více než 800 kusů protitankových střel NLAW a Javelin, kamikaze-drony a střelami země-vzduch Starstreak. Kromě toho do bojující země dodá další vojenské vybavení včetně balistických přileb, neprůstřelných vest a brýlí pro noční vidění.

Tato zbrojní dodávka v hodnotě více než 100 milionů liber byla navržena po konzultaci s ukrajinskými ozbrojenými silami tak, aby odpovídala jejich vojenským potřebám. Navazuje na vojenskou pomoc ve výši 350 milionů liber a hospodářskou a humanitární podporu ve výši přibližně 400 milionů liber, kterou již Spojené království Ukrajině poskytlo.

Kromě poskytování dvoustranné pomoci dodávkami letálních zbraní zřídily ozbrojené síly Spojeného království společně s polskými, americkými a dalšími zahraničními partnery ve Stuttgartu Mezinárodní koordinační centrum dárců (International Donor Coordination Centre).

Velká Británie podporuje Ukrajinu od ruské invaze v roce 2014, během té doby vycvičila více než 20 000 ukrajinských příslušníků ozbrojených sil, a na začátku tohoto roku začala zemi poskytovat rovněž  pomoc v podobě letálních zbraní. Ta zahrnovala více než 4 000 kusů protitankových zbraňových systémů NLAW a Javelin a současně se zavázala dodat systémy protivzdušné obrany Starstreak a 6 000 nových protitankových a vysoce explozivních raket. Kromě toho poskytla ukrajinské armádě rozsáhlou neletální pomoc v podobě balistických vest a přileb, vojenské obuvi, balíčků denních dávek potravin, dálkoměrů a komunikačního vybavení.

Systémy protivzdušné obrany Starstreak

NLAW je přenosný protitankový zbraňový systém vyvinutý a vyráběný švédskou společností SAAB. Střela NLAW má délku 1,02 m a hmotnost 12,5 kg. Je vybavena pancéřovou hlavicí, která dokáže zničit silně chráněné hlavní bitevní tanky jediným výstřelem. Účinný dosah střely je 20 až 600 metrů (400 metrů pro pohyblivé cíle). Do vzdálenosti 400 metrů má dobu letu kratší než dvě sekundy a může být odpálena pod úhlem 45° nahoru nebo dolů.

Raketový systém Javelin vyvinul a vyrábí společný podnik vytvořený americkými společnostmi Raytheon a Lockheed Martin. FGM-148 Javelin je přenosná protitanková samonaváděná střela středního doletu typu „vystřel a zapomeň“ s účinným dostřelem 2 500 m

Starstreak je střela země-vzduch krátkého dosahu přenosného systému protivzdušné obrany (MANPADS) navržená a vyráběná divizí společnosti Thales ve Velké Británii. Nejnovější generace střely Starstreak je schopna zachytit vzdušné cíle na maximální vzdálenost 7 km  ve výšce do 5 km.

Přečtěte si také