Výhled na Beskydy je odsud perfektní. Kousek od vodních nádrží Těrlicko a Žermanice patří tato oblast k lukrativním místům Moravskoslezského kraje nedaleko hranic s Polskem. Úzká asfaltová cesta vás přivede až k lesu, kde se nachází dva nové rodinné domy. V jednom bydlí vlivný úředník, ve druhém v sousedství podnikatel. Oba teď podle zjištění týdeníku Euro čelí policejnímu stíhání.
Případ má citlivý politický přesah. Stopy vedou do hnutí ANO, a to v regionu, ve kterém se chce odrazit k volebnímu vítězství a opětovnému nástupu k moci Andrej Babiš.
Kauza ve Stonavě
Do dálky se vypínající věž Dolu ČSM je dominantou moravskoslezské obce Stonava, kde žijí necelé dva tisíce obyvatel. Je to poslední mohykán či chcete-li poslední „perla“ mezi černouhelnými doly, neboť jde o jediný v současnosti aktivní důl s černým uhlím na českém území. Díky poplatkům za těžbu Stonava hospodaří s mnohem vyšším rozpočtem než podobně velké obce – letos má příjmy plánované na více než 110 milionů korun, zatímco například středočeský Postřižín, srovnatelně velká obec, počítá jen s polovičními příjmy. Veřejné budovy ve Stonavě jsou rekonstruované a jednu takovou zakázku poslední měsíce rozplétá policie. Jde o revitalizaci hasičské zbrojnice, kterou na přelomu let 2022 a 2023 dostala na starost stavební firma Pestav CZ.

Do dálky se vypínající důlní věže jsou dominantou za obcí Stonava, kde žijí necelé dva tisíce obyvatel. Foto: Shutterstock
Karvinští vyšetřovatelé dospěli k podezření, že za jedno stavební dílo se účtovalo dvakrát – a to dvěma veřejným subjektům. Peníze podle vyšetřovatelů uhradily jak obec Stonava, tak v rámci vyrovnání důlních škod podnik OKD ve vlastnictví státu. Podle smlouvy byla na opravu stanice přiznána náhrada za důlní škody ve výši 500 tisíc, které zaplatila společnost OKD. Jenže finance nakonec dodala i obec. Policie v zakázce problematizuje i výkaz provedených prací.
Kriminalisté ve Stonavě vyslýchali politiky a úředníky, aby koncem loňského roku podle zjištění týdeníku Euro obvinili dvě osoby. Vedoucího pracovníka stonavského obecního úřadu Ladislava Jelena (ANO), který za obec podepisoval příslušné dokumenty a má na starost bytový a nebytový fond, a majitele stavební firmy Pestav CZ Petra Čečotku, který zakázku na požární zbrojnici získal. Shodou okolností jde o dva v úvodu zmiňované sousedy.
Policie potvrdila, že se případem zabývá. O konkrétních jménech obviněných hovořit nemůže, ale vedle dvojice osob podle svého vyjádření stíhá i právnickou osobu – tedy firmu.
„Karvinští kriminalisté na základě vyhodnocení získaných a zjištěných informací obvinili jednoho muže z přečinů podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby, druhého muže z přečinu podvodu a pomoci k přečinu zneužití pravomoci úřední osoby. Obvinění měli v souvislosti se stavebními pracemi na obecním (městském) majetku na Karvinsku, po vzájemné domluvě, umožnit zainteresované společnosti nabýt neoprávněný prospěch v řádu několika set tisíc korun. Ve věci je trestně stíhána rovněž právnická osoba (společnost),“ sdělila Euru mluvčí moravskoslezského krajského ředitelství policie Soňa Štětínská.
Z obsahu jejího vyjádření může vyplývat, že obviněnou firmou je společnost Pestav CZ, která dostala za rekonstrukci hasičské zbrojnice zaplaceno. Když jsme to chtěli ověřit u majitele firmy Čečotky, zavěsil telefon a na další dotazy už nereagoval ani přes SMS.
Deník vzala potopa
Reportér týdeníku Euro se do Stonavy nedaleko česko-polských hranic vypravil, aby se svými zjištěními konfrontoval obviněné. Na obecním úřadě jsme v kanceláři zastihli vedoucího pracovníka Ladislava Jelena, který byl z nastalé situace zaskočený a nervózní. Původně se o věci nechtěl vůbec bavit, nakonec jsme policejní konstrukci rozebrali a Jelen řekl, proč s ní nesouhlasí: „Zatím proběhly výslechy, počkejme na vyšetření. Podali jsme proti tomu stížnost. Konstrukci obvinění považuji za nesmyslnou.“
Duplicitní platbu z veřejných zdrojů za jedno dílo, tedy verzi, kvůli níž jej policie stíhá, vysvětluje tak, že určitou část zakázky měl kvůli poškození způsobeného důlní činností uhradit státní podnik OKD, zbytek částky – nad rámec důlní škody – měla podle něj doplatit i Stonava. „Nemám se vůbec za co omlouvat. Celé mě to dost zatěžuje. Dohoda ve vedení obce byla taková, že něco se zaplatí z důlních škod, zbytek se doplatí z rozpočtu obce,“ uvedl.
Bránil se i podezření, že se ocitl ve střetu zájmů, když je podepsaný pod dokumenty k zakázce, kterou získala firma Pestav CZ patřící jeho sousedovi. Argumentuje tím, že do novostavby se nastěhoval teprve loni, tedy již po proběhnutí podezřelé zakázky. „Nechodíme spolu na kafe ani na pivo, nenavštěvujeme se. Známe se díky pracovní činnosti, kterou tu dlouhodobě jejich firma vykonává. Ale ano, je to věc, na kterou se mě policie ptala,“ přiznal Jelen.
Nahlédnutí do dokumentů souvisejících se zakázkou reportérovi neumožnil. Přiznal, že při prvním podání vysvětlení si před policisty nevzpomněl na detaily. Údajně z důvodu, že zakázka proběhla už dva roky předtím. „Nevzpomněl jsem si, jak to bylo. Právník mi poradil, abych prozatím nic nedělal,“ popsal. Problém byl i to, že policii nebyl k dispozici stavební deník, který měl vést zhotovitel – tedy Čečotkova firma. Jenže ta ho nedodala. „Prý se jim vyplavil archiv, mají na to pojistnou událost,“ popsal Jelen.

Inkriminovaná hasičská zbrojnice ve Stonavě, o jejíž rekonstrukci, kterou na přelomu let 2022 a 2023 dostala na starost stavební firma Pestav CZ, v případu jde.
Rozvedl také, že k proplacení zakázky ze strany Stonavy došlo po načerpání peněz do obecního rozpočtu, k čemuž došlo až několik dnů po převzetí díla. Jinými slovy zakázka byla hotová dříve, než došlo k jejímu proplacení a dodatečnému papírovému vyřízení. Z jeho slov vyplynulo, že toto policii hodně zajímalo. „Nemohli jsme práce objednat dříve, protože jsme neměli k dispozici potřebné finanční prostředky. Byl konec roku a na paragrafu prostředky nebyly, proto se tam musely nejdřív rozpočtovým opatřením dostat. To se zrodilo až 15. prosince (pět dnů po převzetí hotového díla),“ sdělil Euru Jelen. Toto vysvětlení podle svých slov dodal policii teprve nedávno, při výslechu si na to prý nevzpomněl.
Druhého obviněného podnikatele Petra Čečotku se reportér pokoušel zastihnout v sídle firmy jeho otce v sousedním městě Horní Suchá, byl však na výjezdu v Havířově. Telefonicky na dotazy odpovídat nechtěl, uvedl jen, že s obviněním policie nesouhlasí. „Obraťte se na mého právníka (jeho jméno a kontakt nakonec neposlal, pozn. red.). S obviněním nesouhlasím,“ řekl Čečotka týdeníku Euro. Na další dotazy už neodpověděl ani přes SMS.
Ne my, to senátor
Obviněnému tajemníkovi úřadu Ladislavu Jelenovi vadí, že výše popsanou dohodu mezi vedením Stonavy a podnikem OKD dostal za úkol papírově vyřídit. Za věc prý necítí politickou odpovědnost. Tu nejen podle něho nese někdo mnohem výš.
„Dost mě to irituje. Nebyl jsem v pozici člověka, kdo dané spolufinancování vyjednal. Byl jsem jen v pozici, kdo na základě dohody měl něco zařídit. Podepisoval jsem předávací protokol, jsem zaměstnanec, neměl jsem kompetenci za obec něco domlouvat. Takže jsem jen respektoval provedení dohody, která vznikla ve vedení obce za bývalého starosty Febera,“ popsal Jelen. Toto není zanedbatelný bod v jeho v obhajobě. Zmíněný exstarosta Stonavy Ondřej Feber je klíčovou postavou místní politiky již několik desítek let. Bez jeho souhlasu se nejen ve Stonavě sotva něco pohne. Ve vedení obce stál od roku 1990 do 2022, kdy se přesunul do pozice místostarosty.
O jeho působení se před pár lety zajímali i detektivové v jedné z odnoží velké brněnské kauzy Stoka, o čemž píšeme v následujícím článku.
Podle obviněného Jelena se i senátor Feber musel zúčastnit slyšení u policie, neboť výše popsaná dohoda s OKD vznikla v době jeho mandátu. „Nechápu, proč jsem do toho namočený já, když jsem jen zajišťoval dokončení akce, kterou jsem nedomlouval,“ dodal znovu úředník Jelen, který je členem místní buňky ANO. Co na to senátor? „Zakázku, o kterou se zajímáte, podepsal pan starosta Wawrzyk. Já jsem stejně jako další zastupitelé hlasoval pro, protože projekt rekonstrukce zbrojnice považuji za velmi prospěšný,“ řekl Euru Feber. Potvrdil, že dohody s OKD domlouval on. „Skutečně jsem s OKD vyjednal pro obec kompenzace v rámci důlních škod, které na objektu z důvodu poddolování vznikly. Díky tomu jsem obci ušetřil více než půl milionu korun. Za svého působení v čele Stonavy jsem vyjednal kompenzace od OKD za stovky milionů korun, které obec investovala do oprav nebo výstavby objektů, jako jsou školy, DPS, sportovní zařízení,“ dodal zákonodárce, jemuž šestiletý mandát skončí příští rok.
Vydali jsme se následně s úředníkem Jelenem do vedlejší kanceláře za starostou Tomášem Wawrzykem, který je rovněž členem hnutí ANO. Byť se Jelenovi zprvu kauzu se starostou řešit nechtělo a ptal se, zda je to nutné. Nakonec u rozhovoru se starostou, kterého policie v případu rovněž vyslechla, osobně byl. Wawrzyk potvrdil, že zakázku zdědil po exstarostovi a senátorovi Feberovi. „Rekonstrukci domluvil můj předchůdce, zakázka probíhala, když jsem se dostal do funkce starosty po volbách v roce 2022. Musel jsem pak podepsat vícepráce, které tam vznikly a nebyly pokryté ze strany OKD. To, co tvrdí policie o duplicitním proplacení zakázky, tam neshledávám,“ řekl starosta Wawrzyk Euru.
Starosta podle svých slov počká, jak vyšetřování dopadne. V tuto chvíli žádné prudké pohyby neplánuje, zlomem by pro něho bylo, kdyby vyšetřovatelé dvojici osob obžalovali a poslali k soudu. „Presumpce neviny. Budu se bránit do konce života,“ dodal bojovně Jelen.
•