Už nestačí, že jsou kanceláře „zelené“, musí být také zdravé

Firmy se snaží dostat zaměstnance z home office zpět do kanceláří. Jejich kvalita hraje v této snaze zásadní roli. Již nestačí, aby kancelářská budova byla ekologická.

Důraz se klade na zdravé vnitřní prostředí a na wellbeing, tedy na to, jak se zaměstnanci v kancelářích cítí. Tahouny nových trendů jsou hlavně firmy z oblasti IT, práva, poradenství a e-commerce. Dle odhadů odpovídá aktuálním požadavkům asi 40 procent moderních kanceláří v Česku.

Administrativním prostorám firmy věnují mnohem více pozornosti než dříve. „Prioritou jsou lidé, kteří v nich pracují. Je důležité, aby se v kancelářích cítili dobře, aby bylo vnitřní prostředí zdravé, mělo pozitivní vliv na zaměstnance, povzbuzovalo je k aktivitě a zvyšovalo jejich produktivitu,“ říká Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy, která se zdravým vnitřním prostředím dlouhodobě zabývá.

Mezi plusy moderních kanceláří patří optimální pracovní podmínky, které drtivá většina lidí doma nemá. „Z pohledu individuálních potřeb jde zejména o kvalitní ergonomickou židli, velký monitor, ideálně na polohovatelném rameni, celkově o adekvátní pracovní plochu s důrazem na správné osvětlení a akustiku. Důležitá je i teplota a relativní vlhkost vzduchu. V neposlední řadě je podstatný také příjemný prostor pro občerstvení, socializaci a psychickou regeneraci,“ shrnuje Filip Muška, vedoucí týmu poskytující poradenství v oblasti pracovního prostředí v realitně-poradenské společnosti CBRE.

Zdravý životní styl

Výrazným trendem je posun od zaměření na udržitelnost objektu, tedy například na to, jak dokáže budova hospodařit s vodou, zda má zelenou střechu nebo z jakých materiálů je postavená, k oblasti wellbeingu, komfortu a bezpečnosti. Trend souvisí mimo jiné se zdravým životním stylem, který vyznává stále více zaměstnanců. „Naši klienti se snaží zdravě stravovat, více chodí po schodech místo výtahu či navštěvují kurzy jógy, které organizuje budova prostřednictvím mobilní aplikace i řada zaměstnavatelů přímo,“ říká Jan Baxa, vedoucí Asset Managementu ve společnosti CA Immo.

Podstatně se mění také layout kanceláří. „Postupně mizí velké open space kanceláře. Přibývá sdílených pracovních míst a také ploch pro komunikaci, která jsou zásadní pro upevňování firemní kultury,“ říká Iveta Králová, Key Segment Manager ve společnosti Saint-Gobain a předsedkyně České rady pro šetrné budovy. „Všechny prvky v kancelářích se využívají multifunkčně. To znamená, že uzavřená kancelář může být zároveň i místem pro soustředění, projektová či zasedací místnost může sloužit jako prostor pro soustředění, spolupráci nebo setkávání,“ doplňuje další trend v proměnách kanceláří Jana Vlková, ředitelka oddělení Workplace Advisory v poradenské společnosti Colliers.

IT, právo, poradenství, e-commerce a další

Dle odhadů odborníků, které vycházejí z nájemního cyklu trvajícího v Česku mezi pěti až sedmi roky, prošla proměnou zatím zhruba pětina všech moderních kanceláří. Ve skutečnosti jich ale může být až dvojnásobek. „Dochází totiž k přestavbám a úpravám prostor i v průběhu cyklu nájemní smlouvy, takže celkový podíl moderních kanceláří upravených podle současných trendů bude vyšší, odhadem přes 40 procent,“ tvrdí Jan Baxa.  

Své kancelářské prostory vylepšují firmy napříč všemi obory. Nicméně na špici těchto změn jsou společnosti z IT, práva, poradenství a e-commerce. „Vidíme také hodně rekonstrukcí v oblasti Automotive, kde firmy investují do lepšího pracovního prostředí kvůli náboru nových zaměstnanců v souvislosti s digitalizací procesů a přechodem na výrobu elektrických aut. Ze stejného důvodu prochází změnou i hodně kanceláří firem v oblasti sdílených služeb,“ dodává Jana Vlková s tím, že dle zkušenosti z posledního roku investice do moderní kanceláře včetně nábytku přesahuje 10 tisíc korun za metr čtvereční čisté kancelářské plochy, ve většině případů se ale blíží dvojnásobku této sumy. 

Přečtěte si také