Ukládání elektřiny jako nová výzva pro distributory

Vodík a baterie pro ukládání energie z OZE se prudce rozvíjejí. Zdrojů, které budou dodávat do hlavní sítě a obstarávat potřeby své domácnosti a širší komunity, bude přibývat.

Jedním z největších problémů, které je v současné české energetice potřeba řešit, je boom obnovitelných zdrojů energie (OZE). S připojením stále oblíbenější fotovoltaiky na domu nebo veřejných budovách problém není. Například v Praze a okolí je podle společnosti PRE kapacita sítě pořád dostatečná, komplikace nastávají, když je přebytků energie najednou moc a není je takříkajíc kam dát nebo když, jak se v oboru říká, „nesvítí a nefouká“. Překonat takzvané peaky nahoře i dole je hlavní výzva pro distribuční sítě. Jedním z řešení, které se nabízí už delší dobu, je ukládání přebytečné energie do různých bateriových systémů nebo do vodíkových zařízení, aby mohly sloužit jako záloha. K tomu donedávna v Česku chyběla vhodná legislativa, která by cestu k založení bateriového parku nebo vybudování komunitní distribuce elektřiny z OZE nejen vymezovala, ale také usnadňovala a podporovala. To už není pravda. Vláda Petra Fialy (ODS) ve sněmovně prosadila několik zákonů, které situaci mění. Prvním byla v roce 2023 úprava, v níž se vymezují práva a povinnosti ve sdílení energie v různorodých komunitách. Přebytečná energie tak může téct mezi sousedy nebo po celé čtvrti či obci. Druhou právní normou je zákon nazývaný Lex OZE III, který bateriové systémy vhodně usazuje do právního systému. Česko tak po čtyřech letech odkládání a nečinnosti v prvním kroku naplňuje povinnost zavést evropskou směrnici v této části podnikání. V oboru nové moderní energetiky se přitom jen v Česku pohybuje několik stovek firem.

Naděje? Vodík a baterie

Ředitel Asociace pro kumulaci energií AKU-BAT, Jan Fousek, přijetí novely nadšeně přivítal. Akumulace energie a agregace flexibility, podstata novely, jsou podle něj naprosto stěžejní pro modernizaci české energetiky a celého hospodářství. „Rozvoj a výstavba obnovitelných zdrojů energie totiž musí jít ruku v ruce se systematickým ukládáním energie a jejím flexibilním využíváním dle aktuálních potřeb sítě. Právě to zásadně přispěje ke stabilizaci elektrizační soustavy a mnohem efektivnějšímu využívání OZE. Tyto možnosti Česku již léta žalostně chybí, nyní jsme se jim ale naštěstí konečně přiblížili,“ pochvaluje si ředitel Fousek.

Foto: Shutterstock

Bateriové parky, řízené při spotřebě elektronicky, jsou využitelné jak ve velkých firmách, tak v domácnostech. Někteří kritici bateriových řešení tvrdí, že baterie mají omezenou kapacitu a postupně se vybíjejí. Proto se přiklánějí k vodíkovým řešením. Jenže i tam se objevují technologické a provozní zádrhele. Předně výroba vodíku z fosilních zdrojů není čistá, ani elektrolýza vody ale není nutně čistý postup, pokud je k ní využívána energie z uhelných či plynových elektráren. Ukládat čistou solární energii do „nečistého“ vodíku ekologicky nedává smysl. Ekonomicky je to ale vcelku jedno.

U vodíkových sestav se zatím počítalo s využitím především ve velkých závodech a výrobnách a s komunitním propojením zásobování teplem a elektřinou. Vodíková akumulace elektřiny ze solárních zdrojů se rozjela v Norsku, tamní výzkumníci tvrdí, že ukládat elektřinu z fotovoltaiky dokážou efektivněji a levněji, než to dokážou tradiční lithiové baterie. Velký boom zažívá vodíková technologie ukládání energie i v Dánsku. Z vodíkových zdrojů se v Česku zkušebně poháněl například hudební festival Rock for People a s výkonem nebyl problém.

Vývoj ve světě už ale pokročil i k domácnostem. Australská firma LAVO například nabízí systém o kapacitě 40 kilowatthodin, přebytky „tečou“ do vodíku průběžně podle potřeby. Systém má proti lithiovým bateriím výhodu v tom, že při stejné velikosti pojme třikrát více energie a vydrží funkční 30 let. Musí se však investovat více než šest set tisíc korun a počítat s náklady na údržbu systému. Akumulovaná energie se pak dá využít pro domácí přístroje – od běžných spotřebičů po sekačky na trávu, pilu nebo elektrické jízdní kolo. Vodík a baterie pro ukládání energie z OZE se prudce rozvíjejí. Zdrojů, které budou dodávat do hlavní sítě a obstarávat potřeby své domácnosti a širší komunity, bude rychle přibývat. Distributoři se na tento „akumulační boom“ musejí připravit.

Přečtěte si také