Křetínský odsunul ze zlaté příčky Renátu Kellnerovou z PPF, dědičku rodinného impéria po tragické smrti Petra Kellnera. Její majetek meziročně stoupl o 65 miliard na 350 miliard korun. Na třetí místo se posunul Patrik Tkáč, spoluzakladatel investiční skupiny J&T, s odhadovanou výší majetku 260 miliard korun.
Při ocenění majetku Daniela Křetínského je zapotřebí brát v úvahu nejen hodnotu jeho více než padesátiprocentního podílu v holdingu EPH, ale také další firmy, a hlavně vyplacené dividendy. Daniel Křetínský z EPH inkasoval celkem přes 94 miliard korun, díky čemuž sedí na balíku peněz, který může investovat dle libosti. Jen za poslední rok oznámil odkup podílu v německých ocelárnách ThyssenKrupp, snaží se také získat britskou poštu Royal Mail a dotáhl do konce akvizici francouzských supermarketů Casino. Kromě toho se chystá převzít též třetinový podíl ve Slovenských elektrárnách, které zatím vlastní italský koncern Enel. Co se týká energetiky, Křetínskému vychází sázka na plynové elektrárny s flexibilním výkonem. S tím, jak v Evropě roste výkonově nestabilní výroba ze sluneční a větrné energie, se zvyšuje poptávka po vyrovnávacích zdrojích. Jedná se o solidně ziskový byznys s dlouhodobou perspektivou a Křetínský se svým pověstným talentem na výhodné investice to ví. Fosilní zemní plyn lze navíc do budoucna nahradit vodíkem, což otevírá cestu k provozu plynových elektráren i po roce 2050.
Další příčky žebříčku českých a slovenských miliardářů náleží Karlu Komárkovi (170 miliard), Pavlu Tykačovi (145 miliard), Radovanu Vítkovi (132 miliard), Andreji Babišovi (85 miliard), Michalu Strnadovi (56 miliard), Tomáši Chrenkovi (55 miliard) a Jozefu Tkáčovi (53 miliard). Expremiér Babiš je hlavním poraženým letošního žebříčku týdeníku Euro, který si meziročně pohoršil o 50 miliard korun.
Žebříček padesáti nejbohatších Čechů a Slováků, který sestavuje a vydává týdeník Euro již od roku 2014, naleznete v aktuálním vydání Eura.
•