Třímilionový český potenciál

Česko je pro rakouské hoteliéry pátým nejdůležitějším trhem, největší počet turistů míří do Tyrolska.

  • 22. října 2021

Rakouská ekonomika je z velké části postavena na turistice, podle předcovidových dat ročně do alpské země dorazí přes 30 milionů turistů (vloni to byla asi polovina) a cestovní ruch se dosud podílel na HDP země z asi 12 procent. Podle serveru Statista.com vytvoří tamní turistický ruch přidanou hodnotu 20,5 miliardy eur, přičemž ještě předloni to bylo skoro o půlku víc.

Překvapivě důležitou roli v mixu zahraničních turistů tvoří Češi. Z údajů Rakouské národní turistické centrály vyplývá, že vloni Češi v Rakousku realizovali 1,9 milionu noclehů. Z celkového počtu se 39 procent odehrálo v Tyrolsku, které obecně absorbuje největší část turistického ruchu v celé zemi. „Češi patří mezi naše nejdůležitější hosty, milují hory v zimě i v létě, milují ledovce,“ říká Florian Phleps, šéf agentury Tirol Werbung.

Foto: Shutterstock

Ještě před vypuknutím pandemie jezdili Češi do Rakouska výrazně víc, údaje za rok 2018 hovoří o tom, že počet noclehů přesáhl tři milio­ny. V průměru strávili Češi v rakouských hotelech, penzionech a privátech 3,3 noci. Na vedoucí Německo (56 milionů noclehů za rok), druhé Nizozemí (10 milionů) a třetí Švýcarsko (5 milio­nů) naše země nedosáhla, ale mohla se měřit s Velkou Británií (3,8 milionů noclehů) a předběhla třeba Polsko či Maďarsko (po 2 milionech). Koronavirová pandemie a s ní spojená omezení znamenala pro tamní turistický ruch velkou ránu, Rakušané nyní věří, že se návštěvníci do hor vrátí.

České zastoupení Rakouské národní turistické centrály si nechalo letos na podzim vypracovat anketu mezi 1500 českými respondenty, ze které vyplývá, že 43 procent lidí má na zimní dovolenou dostatek peněz a 40 procent i dostatek času. Centrála proto odhaduje, že potenciál českých turistů v Rakousku by se v následujícím období mohl pohybovat kolem 3,2 milionu přenocování.

Přečtěte si také