Trhy na náhlé riziko reagují rychle

Současná situace nahrává krátkodobým investorům, kteří se snaží realizovat rychlé obchody, říká Vladimír Holovka, obchodní ředitel XTB Online Trading.

V posledních týdnech finanční trhy silně reagovaly na invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Jak to ovlivnilo vaše klienty?
Pokud je na trzích jakékoli náhlé riziko, tak reagují velmi rychle. Podobně tomu bylo i nyní a tím, že je tento válečný konflikt v Evropě, to trhy vnímaly o to intenzivněji. Naše klienty to samozřejmě také ovlivnilo. Řada dlouhodobějších investorů musela čelit poklesu hodnot jejich portfolií, ale jiná skupina aktivnějších klientů se pochopitelně snažila velmi rychle se přeorientovat na ty trhy, které v daný moment rostly.

Které trhy to byly?
Tak patrně každý zaznamenal, že se především jednalo o ropu, která vystoupala na svá dlouholetá maxima. Významně rostly také další komodity, jež válečný konflikt bezprostředně ovlivní nebo může ovlivnit. Tedy jednalo se o zemní plyn, pšenici, nikl a v neposlední řadě také zlato, platinu a palladium.

Jsou tedy tyto volatilní momenty pro investory hrozbou, nebo naopak příležitostí?
Ti, co investují opravdu dlouhodobě v horizontu pět a více let, by měli zachovat chladnou hlavu, nevyprodávat svá portfolia a spíše hledat příležitosti pro nákupy kvalitních akcií ve slevě. Střednědobé investory tato volatilita postihuje asi nejvíce, protože tržní sentiment se v těchto dobách velmi často mění a není snadné ihned reagovat. Naopak pro krátkodobé obchodníky, kteří realizují rychlé obchody, jsou volatilní trhy naprosto ideál­ní a snaží se těchto situací využít. Tedy pro někoho může být aktuální vyšší kolísavost trhu hrozbou, pro někoho naopak příležitostí. Je však zapotřebí držet se svého investičního přístupu a zároveň být schopen se přizpůsobit tržním podmínkám.

Daří se to českým investorům?
Některým určitě ano, ale pro většinu to není lehké. Sice přibývá těch dlouho­dobých investorů, kteří opravdu hledí na svůj investiční horizont a snaží se nezbavovat se svého portfolia v panice. V posledních letech investování nabývá na popularitě a válečný konflikt je první stresovou událostí pro nové investory.

A jak by se tedy měl zachovat aktivní investor v době vysoké volatility na trzích?
Základní pravidlo krátkodobého obchodování je limitovat své ztráty, obzvláště pokud využíváme finanční páku. To se většinou provádí pomocí nějakých ochranných „stop loss“ příkazů, které omezí ztrátu na předem danou velikost. Pokud jsou například denní průměrné pohyby dvojnásobné oproti běžnému období, je zapotřebí toto vzít v úvahu a své ochranné stop loss příkazy umístit v takové vzdálenosti, aby reflektovaly tuto vyšší volatilitu, ale zároveň byly v toleranci akceptovatelného rizika ztráty. V tyto chvíle běží čas velmi rychle a je zapotřebí rychle a správně reagovat, což není vždy tak snadné. I proto byla ústředním tématem naší Online trading konference právě volatilita a jak ji na dnešních trzích zvládat.

Co všechno se investoři na této konferenci dozvěděli?
Přizvali jsme řadu expertů, kteří mají zkušenosti s obchodováním během turbulentních časů. Naším cílem bylo naučit účastníky konference tyto situace vnímat spíše jako příležitosti, než aby pasivně čelili poklesu svých portfolií. Snad se nám to povedlo. Záznam konference je možné zhlédnout na našich webových stránkách xtb.cz.

Jakou radu byste dal těm, kteří chtějí využít příležitostí, jež se nyní nabízejí?
Určitě to, že není kam spěchat. Obchodo­vání během vysoké volatility trhů chce určitou zkušenost a ne každý z tohoto boje vzejde jako vítěz. Čas od času trhy zachvátí nějaké riziko, tedy podobné situace se budou určitě opakovat i v budoucnu, doufejme však, že to již nebude spojeno s nějakými válečnými konflikty, které zasahují lidské životy.

Přečtěte si také