Trh s hliníkem prochází oživením. Táhne jej fotovoltaika a klesající ceny

V prvním čtvrtletí letošního roku dochází k oživení a postupnému nárůstu spotřeby hliníku ze strany českých výrobních firem a také konečných spotřebitelů.

Vyplývá to z údajů jednoho z předních českých obchodníků s neželeznými polotovary, společnosti Profimet. Situaci nahrává boom výstavby fotovoltaických elektráren. Příznivý je také vývoj cen. Zatímco ještě v březnu loňského roku se na londýnské burze (LME) obchodovala tuna hliníku za 3 600 euro, dnes je to v průměru 2 100 euro.

Cenový pokles za období 1 roku činí přes 70 % u LME a cca 150 % u prémie za hliníkové čepy pro výrobu tyčí a profilů. Ta se v současnosti obchoduje za 600 euro za tunu proti loňským 1 500 euro,“ vysvětluje CEO společnosti Profimet Vladimír Jalč. Souběžně s poklesem výše uvedených cenových složek docházelo u výrobců také k poklesu přepracovacích nákladů, a sice u válcovaných materiálů o cca 60 % a u profilů o cca 65 %. Zatímco u hliníkových tyčí pouze o cca 15%.  „Nižší pokles cen u Al tyčí lze připsat podstatně menšímu počtu výrobců těchto materiálů v Evropě a jejich relativně stabilní spotřebě v automobilovém průmyslu,“ vysvětluje Jalč.

Rok 2022 ve znamení poklesu a nejistoty

Počínaje červnem 2022 nastal postupný propad poptávky po Al polotovarech všech druhů ve srovnání s předchozím covidovým a postcovidovým obdobím. Za strmým poklesem poptávky po hliníkových polotovarech stál zejména enormní nárůst cen energetických zdrojů, který ochromil mnohé energeticky náročné výroby a zahájení ruské agrese proti Ukrajině. Ta vedla evropské firmy k velké opatrnosti vyplývající z nejistoty a obav z budoucího ekonomického vývoje. Roli sehrálo také enormní předzásobení evropských velkoobchodníků v letech 2020 a 2021, kdy ještě ve velkém nakupovali dočasně neembargované Al válcované materiály z Číny a čekali ekonomické oživení a stabilizaci po covidových letech.

Letošek ve znamení očekávání

Údaje za první čtvrtletí ukazují, že firmám se vrací optimismus, a to nejen těm velkým. „V posledních týdnech nám výrazněji roste poptávka také ze strany maloobchodních odběratelů a řemeslníků. Už loni jsme proto investovali do nového e-shopu určeného právě pro menší odběratele a koncové zákazníky. Investujeme také do rozšíření skladovacích kapacit v Jesenici a Poděbradech,“ doplňuje Jalč.   

Přečtěte si také