TOP PRÁVNÍ BYZNYS: Rozhovor s Pavlem Dejlem

Řídící partner Kocián Šolc Balaštík odpovídá pro magazín TOP PRÁVNÍ BYZNYS na otázky, které v rámci série křížových rozhovorů vzájemně připravili partneři šestnácti extraligových právnických firem.

Jakým způsobem řešíte zabezpečení klientských dat?

Maximálním možným způsobem dostupným na trhu v souladu s posledními trendy s tím, že se v rámci možností snažíme mít plnou kontrolu nad daty klientů a nepředávat je jakékoli třetí osobě (např. do cloudových úložišť).

Jak vnímáte aktuální situaci na trhu práce?

Obecně sledujeme pokles zájmu absolventů o práci v advokacii s tím, že mnoho z nich směřuje spíše do korporátní nebo akademické sféry nebo do veřejné služby. Pro advokátní kanceláře půjde nepochybně do budoucna o výzvu, přičemž bude nutné hledat nové cesty, jak uchazeče o práci zaujmout.

Jakým způsobem řešíte HR marketing a nábor nových lidí, ať už do advokátních, či „supportních“ pozic?

Aktivně budujeme povědomí o naší kanceláři mezi studenty na vysokých školách, např. prostřednictvím veletrhů pracovních příležitostí, letních škol práva, soutěží o nejlepší studentské práce, letních stáží atd. Osobní kontakt se studenty je základním kamenem náboru, ke kterému se následně přidává samotná pověst naší advokátní kanceláře a naše firemní kultura, které jsou důležitými „taháky“.

Jak si udržujete existující tým lidí? Jaké benefity a systémy odměňování využíváte?

Vnímáme, že všichni naši právníci a zaměstnanci KŠB tvoří „rodinu“ KŠB. Zakládáme si na tom, že na pracovišti udržujeme přátelskou atmosféru, i začínající student může přijít s jakýmkoli dotazem či problémem za partnerem kanceláře a bude mít dveře otevřené. Pravidelně si užíváme společné akce, jako jsou každoroční letní víkendový výlet, sportovní akce, výjezdní školení a podobně. Mezi benefity pak patří mj. Multisport karta, příspěvky na stravování, kolárna, sick days. Kromě standardního odměňovacího mechanismu poskytujeme zaměstnancům i mimořádné odměny.

Jak reagujete v souvislosti s inflací a dalšími aktuálními negativními okolnostmi na zvyšování sazeb směrem ke klientům? A jakým způsobem v této souvislosti reagujete na odměňování zaměstnanců?

S ohledem na rozsáhlé portfolio našich klientů, kteří působí v různě dotčených oblastech, přistupujeme ke každému z nich individuálně a hledáme konsensuální řešení aktuálních ekonomických problémů. Stejně přistupujeme i k potřebám našich zaměstnanců.

Jak jste optimističtí, či pesimističtí, pokud jde o vývoj tuzemské ekonomiky a jak v souvislosti s tím upravujete obchodní strategii?

To je tak trochu věštění z křišťálové koule; příštích 12 měsíců bude jistě i nadále představovat značné ekonomické výzvy. Snažíme se být dobře připraveni a myslet dopředu, abychom mohli pružně reagovat na potřeby našich klientů, i vzhledem k faktu, že různé průmyslové sektory nebudou ve stejnou dobu ovlivněny stejně a jejich nároky na právní služby budou odlišné.

Které oblasti práva vidíte v následujících třech letech jako nejvýnosnější?

Málokdy je výnosná oblast jako taková, ale vždy záleží na konkrétním druhu práce v dané oblasti. V principu budou vždy nejvýnosnější ty oblasti, kde jsme schopni dodat vysokou přidanou hodnotu, ať již jde např. o asistence při vstupu na trhu, strukturování transakcí, nebo řešení složitých sporů. Nejaktuálněji budou tyto služby poskytovány nejčastěji v oblasti IT, odpadového hospodářství, ochrany životního prostředí nebo zemědělství. 

V čem je vaše kancelář progresivnější než konkurence?

Zakládáme si na tom, že je naše kancelář dlouhodobě považována za průkopníka průlomových transakcí nebo zavádění právních konceptů vyplývajících z nových právních předpisů a vývoje v jednotlivých odvětvích. Z toho těží mnoho našich klientů, kteří chtějí být průkopníci ve své oblasti.

Plánujete v nejbližší době nějakou fúzi/akvizici?

Ne.

Odpovídá skladba vašeho týmu z hlediska seniority vašim představám?

Ano.

Přečtěte si také