TOP 100 žen českého právního byznysu

Vedou miliardové transakce, mají vliv na klíčové byznysové události a patří k předním expertům napříč středoevropským trhem. Prolistujte si přehled stovky výjimečných českých byznysových právniček, který přináší projekt #PRVNÍCH100LET ve spolupráci s Týdeníkem Euro.

Osm desítek advokátek plus dvě desítky firemních expertek a byznys právniček. Takové skóre hlásí v pořadí druhý přehled TOP 100 žen českého právního byznysu, který připravil projekt #PRVNÍCH100LET.

„Před pouhými sto lety získala v Československu vůbec první skupina žen právnické vzdělání. Dnes tvoří ženy většinu absolventů vysokých škol. Při následném stoupání po kariérním žebříčku se ale jejich zastoupení snižuje. Při procházení mezinárodních žebříčků doporučovaných právníků nejspíš nejednoho čtenáře zaujme, jak málo žen v poměru k mužům zmiňují,“ přibližuje organizátor projektu Jaroslav Kramer z agentury Cover Story důvod, proč přehled vznikl.

Stejně jako ve své první edici, ani nyní nemá přehled za cíl být vyčerpávajícím a uzavřeným výčtem. „Věříme, že bude sloužit zejména jako inspirace a připomínka nejen individuálních úspěchů výjimečných právniček, ale také tvrdé práce jejich kolegyň a kolegů,“ dodává Jaroslav Kramer.

Nové tváře i All-Star skupina

První edice přehledu, která vyšla v roce 2021, zahrnovala také právničky ze Slovenska. „V letošním ročníku jsme se zaměřili pouze na domácí půdu. To nám umožnilo přivítat v přehledu nové tváře a rozšířit tak jeho záběr,“ říká Jaroslav Kramer. Jde celkem o devět nových expertek z řad firemních právniček a dvacet nových jmen mezi advokátkami.

Letošní novinkou je také skupina dvacet elitních advokátek napříč kategoriemi, která se přesouvá do pomyslné „All-Star“ skupiny, která je u každé kategorie graficky uvedena přednostně. „Naším cílem je v rámci přehledu neustrnout na jednom místě, neustále hledat nové talenty a dávat prostor i méně známým tvářím. Proto každý rok vybereme dvacet listovaných dam, které díky dlouhodobě elitní pozici v daných segmentech uvedeme do „All-Star“ skupiny a současně již nebudou v dalších ročnících do přehledu zařazeny,“ přibližuje manažerka projektu #PRVNÍCH100LET Nikola Macková. „Tyto dámy nám současně budou pomáhat hledat nové talenty, které by si místo v přehledu zasloužily,“ doplňuje ji Jaroslav Kramer.

Kromě „All-Star“ skupiny se v přehledu vyjímá také devítka advokátek zařazených v kategorii TOP Partnerky. Kromě zásadního vlivu na chod a management kanceláří, kde působí, patří také mezi uznávané experty v dalších oblastech. „U Vladimíry Glatzové z Glatzová & Co. a Helen Rodwell z CMS je to zejména jejich expertiza v oblasti fúzí a akvizic. Zuzana Stuchlíková ze Stuchlíková & Partners a Barbora Simon Dunovská z Dunovská & Partners slaví úspěchy v oblasti bankovnictví a finančního práva. Jitka Logesová z Wolf Theiss je jednou z předních expertek na compliance, Radka Konečná z Konečná & Zacha na oblast nemovitostního práva a Jana Sedláková ze Sedlakova Legal vyniká v IT oblasti. No a Veronika Dvořáková z Havel & Partners a Jana Hladká Zilvarová ze Z/C/H Legal patří současně do kategorie Business expertek,“ vyjmenovává Jaroslav Kramer s tím, že ve finálním přehledu je možné pouze jedno umístění.

O přehledu

Přehled sestavili zástupci projektu #PRVNÍCH100LET na základě podkladů z mezinárodních žebříčků Chambers & Partners, The Legal 500, IFLR1000 a řady oborových přehledů (například IP Stars), dále žebříku Právnická firma roku ČR, přehledů zpracovaných magazínem Forbes či projektem Legal Disruptors a současně na základě doporučení významných osobností z klientského prostředí. Každá kategorie byla konzultována s experty, kteří se v dané oblasti pohybují. Zařazeny jsou ty byznysové kategorie, ve kterých jsou na mezinárodní úrovni reflektovány alespoň dvě české právničky. V každé oblasti jsou právničky seřazeny nejprve v rámci „All-Star“ skupiny a následně abecedně.

Kompletní přehled si můžete prolistovat ve formátu PDF také zde.

Přečtěte si také