„I v dnešní době si bohužel řada žen u nás stále nemůže dovolit nákup menstruačních pomůcek. Jsou nuceny řešit tuto situaci různými způsoby, užívají vatu, noviny nebo smotky látky rozstříhané ze starého oblečení. To ohrožuje jejich zdraví, a navíc jsou po dobu menstruace vyloučeny z běžného života – nemohou chodit do školy, do práce nebo se účastnit společenských událostí. Rozhodli jsme se udělat první krok a snižujeme ceny dámských hygienických potřeb vlastní značky o hodnotu DPH. Doufáme, že tímto budeme inspirovat i další,“ říká Katarína Navrátilová, generální ředitelka společnosti Tesco Česká republika a ambasadorka kampaně.
Tesco se snaží upozornit na problém menstruační chudoby a otevřít prostor pro celospolečenskou diskuzi. Jde o další aktivitu v oblasti diverzity a inkluze se zaměřením na genderovou problematiku. Společnost zaměstnává 73 % žen, pro které jsou od října 2023 na všech dámských zaměstnaneckých toaletách k dispozici menstruační pomůcky značky Pro Formula zdarma.
Lidem v nouzi pomáhá Tesco po celý rok. Každý den daruje potravinové přebytky místním charitativním organizacím ze svých prodejen a distribučního centra. Pravidelně se zapojuje dvakrát ročně do Sbírky potravin, které spolupořádá Česká federace potravinových bank, s cílem poskytnout základní potraviny a drogerii lidem, kteří se ocitli v obtížné situaci a nemohou si nákup dovolit. „V potravinových bankách vnímáme menstruační chudobu jako vážný problém. Od roku 2021 jsme zapojeni do distribuce hygienických vložek, které získáváme na základě vládního rozhodnutí od Správy státních hmotných rezerv ČR. Jedná se o dva miliony kusů za rok a přispíváme tak ke snížení počtu žen, které si nemohou dovolit dostatek hygienických vložek. Další dary pak získáváme při Sbírce potravin a také od výrobců. Dobrou zprávou je, že se od letošního roku zvýší počet takto rozdaných vložek na tři miliony kusů ročně,“ říká Aleš Slavíček, předseda České federace potravinových bank a pokračuje: „Přístup společnosti Tesco Česká republika je velmi inspirativní a věříme, že najdeme společně další způsoby, jak ulehčit ženám a dívkám v době menstruace. Žijeme v moderní společnosti, a tak by naším společným cílem mělo být, aby menstruační chudoba byla zcela potlačena a byl dostatek dostupných a bezplatných hygienických vložek například na školách, kde je toto téma u dospívajících dívek velmi citlivé.“
•