SUAS GROUP otevírá první fotovoltaickou elektrárnu a s cílem vzniku „Karlovarského ostrova“ jde vstříc obnovitelným zdrojům

Nejvýznamnější zaměstnavatel a lídr modernizace a transformace průmyslu v Karlovarském kraji plní své dlouhodobé cíle a postavil svůj pilotní „zelený zdroj“ energie v lokalitě zaniklé obce Lipnice. Solárním parkem v hodnotě 63 milionů korun a s plánovaným výkonem 2,7 megawatt-peaku si skupina otestovala svou schopnost budovat tato zařízení a plánuje další obnovitelné projekty.

Lokalita Lipnice je pro solární elektrárnu ideálním místem. Vznikla totiž na pozemcích, které nejsou určeny k rekultivacím a nenabízí jiné využití. Zároveň se v blízkosti areálu nachází energetická infrastruktura skupiny, což usnadní připojení solární elektrárny do sítě. Projekt fotovoltaické elektrárny v lokalitě Lipnice je prvním z mnoha v rámci cesty směrem k obnovitelným zdrojům. „V současné době máme vytipováno sedm lokalit pro výstavbu solárních zdrojů a čtyři pro větrné elektrárny. Projekty mají plánovaný celkový instalovaný výkon 235,4 megawattu. Stavět se budou mezi lety 2022 až 2028,“ říká Pavel Tomek, předseda dozorčí rady SUAS GROUP.

Skupina se věnuje i dalším projektům v oblasti nové energetiky. Již dříve mluvili představitelé o tzv. Karlovarském ostrově. „Chystáme unikátní projekt na zajištění energetické bezpečnosti a soběstačnosti karlovarského regionu. Chceme vytvořit „energetický ostrov“ propojením a optimalizovaným řízením a nasazováním našich zdrojů, tedy paroplynové elektrárny, konvenčních zdrojů (teplárny ve Vřesové a elektrárny Tisová), fotovoltaických a větrných parků, bateriových úložišť a dalších zvažovaných alternativních zdrojů pro výrobu elektřiny. Navrhovaná soustava by, v případě potřeby odpojit významnou část regionu od distribuční a přenosové soustavy, mimo jiné zajistila regionu elektřinu dvacet čtyři hodin denně, tři sta šedesát pět dní v roce, tedy téměř bez rizika výpadku a pádu regionu „do tmy“. Dnes je sice Karlovarsko papírově energeticky soběstačné, za rok se tu vyrobí víc elektřiny, než se spotřebuje. To ale nemusí platit každou sekundu a my chceme, jako lídr modernizace a transformace Karlovarska, aby náš region byl z hlediska energetické stability a bezpečnosti připraven,“ doplnil Pavel Tomek.

Přečtěte si také