Stát místo alternativ brání uhelné teplárny

Centrálnímu hospodaření odzvonilo před třiceti lety. Centrálnímu vytápění právě teď?

  • 24. září 2021

Centrální vytápění mělo význam v době, kdy bylo uhlí jediným zdrojem tepla. Nové technologie umožňují vytápět panelové domy za zlomek ceny modernizace nevyhovujících dálkových rozvodů tepla. Proti trendu výstavby šetrných dodavatelů tepla ale jde stát, který chce teplárnám kompenzovat emisní povolenky za provoz neekologických uhelných tepláren.

Daňový poplatník zaplatí za uhlí teplárně dvakrát

Bez vstupu státu, který zvažuje částečné úhrady emisních povolenek teplárnám zakomponovat do zákona o podporovaných zdrojích energie, by teplárny čekal buď zánik, nebo by výrazně zdražily ceny tepla koncovým zákazníkům. „Ať tak, či tak, ani jedno řešení není dobré pro české občany. V obou případech by vyšší účet zaplatil občan České republiky. To je při faktu, že teplárny i stát o emisních povolenkách vědí přes 15 let a existují vhodné alternativní zdroje čerpání tepla, fatálním selháním úřadů i podnikatelů provozujících teplárny,“ tvrdí Lubomír Kuchynka, člen výkonného výboru Asociace pro využití tepelných čerpadel.

Zástupci společnosti AC Heating Michal Fiala (vlevo) a Lubomír Kuchynka přebírají ocenění
Firma roku v Plzeňském kraji.

Tepelná ztráta až dvě třetiny

Podle analýz vypracovaných odborníky pro Poslaneckou sněmovnu by uhelné teplárny musely už napřesrok zdražit o 15 procent a teplárny na zemní plyn přibližně o sedm procent. Tento trend potvrzují i odborníci. „Už zhruba před rokem začala cena povolenek růst, což žene nahoru cenu za energii z uhlí i cenu plynu. Očekávám, že někteří dodavatelé elektřiny mohou zdražit své ceny až o pětinu,“ uvedl ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energie (ANDE) a člen vládního Výboru pro udržitelnou energetiku Jiří Gavor.

Zákazník takový nárůst těžko přijme. Zvlášť, když se mu za teplo z velkých tepláren nabízí alternativa: malé kotelny na plyn, tepelná čerpadla nebo fotovoltaika. „Z našich dlouholetých zkušeností s realizací alternativ typu tepelné čerpadlo pro panelové domy nebo vlastní malá kotelna na zemní plyn vyplývá jednoznačná výhodnost a šetrnost těchto možností oproti zastaralé uhelné technologii. Nejen z důvodu emisních povolenek, ale i nákladů na údržbu,“ vysvětlil Michal Fiala, který se zabývá vývojem tepelných čerpadel.

Nutnost změny dodavatelské struktury obohacené o alternativní dodavatele energií potvrzuje i Jiří Gavor z ANDE: „Jak decentralizace, tak i legislativní i technické sblížení plynárenských, teplárenských a elektrických soustav jsou trendem současnosti a budoucnosti.“

Teplo je obvykle vedeno zastaralými potrubními systémy. „Doslova tak platíme za ohřívání parků, trávníků a chodníků, zatímco alternativní tepelné kotelny nebo čerpadla jsou vždy instalována přímo v místě spotřeby, čímž se minimalizují ztráty z distribuce tepla. Z našich realizací například v Kostelci nad Černými lesy a měření v dalších lokalitách jsme došli k závěru, že tepelná ztráta potrubí pro ohřev vody z uhelné teplárny činí až 66 procent, tedy celé dvě třetiny dodávky, které zaplatí spotřebitel,“ popisuje situaci s distribucí tepla podle starého modelu vývojář Michal Fiala.

Co se bude dít dál?

Stát hodlá změnu spočívající v sanaci emisních povolenek teplárnám vložit pozměňovacím návrhem do vládní novely o podporovaných zdrojích energie, která je teď v Poslanecké sněmovně před druhým čtením.

O kompenzaci emisních povolenek by podle vyjádření náměstka pro energetiku na ministerstvu průmyslu a obchodu Reného Neděly každoročně rozhodovala vláda na základě jejich aktuální ceny.

„Tímto krokem bychom ale šli proti logice podpory spíše zdrojů šetrných k životnímu prostředí i proti smyslu povolenek, které mají podniky motivovat, aby co nejrychleji skoncovaly se spalováním uhlí, stejně tak proti energetickému trhu a férovosti hospodářské soutěže, kde existuje mnoho licencovaných dodavatelů schopných ihned dodávat šetrné zdroje tepla,“ míní Lubomír Kuchynka z Asociace pro využití tepelných čerpadel.

Přečtěte si také