V českém právním řádu jsou nejvyužívanějšími entitami pro správu majetku svěřenské a nadační fondy. A nezřídka je poptávají i zahraniční klienti. Volba entity přitom vždy závisí na majetkovém portfoliu klienta, vizi vztahující se k majetku do budoucna, požadavcích na správu majetku v čase a v neposlední řadě na účelu, který má pro zakladatele naplňovat. Uvedené požadavky platí i pro zahraniční alternativy správy majetku. Aktuálně je v praxi nejčastější alternativou lichtenštejnská nadace. Jedním z hlavních důvodů je její téměř stoletá tradice a s tím související rozhodovací praxe soudů, která je pro potenciální zakladatele symbolem stability. Výhody využití lichtenštejnské nadace vyplývají z její podstaty. Jde o právnickou osobu s právní subjektivitou, jež je ztělesněna právně a hospodářsky samostatně určeným majetkem chráněným proti věřitelům.
Založení, fungování a zdanění
V Lichtenštejnsku se nadace rozlišují podle toho, zda jsou či nejsou povinně zapisované do veřejného registru. Povinně registrovanými nadacemi jsou veřejně prospěšné nadace a dále soukromé nadace, které jsou kvalifikovány jako takzvané business foundations.

František Šimek, advokát v advokátní kanceláři Portos a senior konzultant CCS Premium Trust.
V ostatních případech se při založení plní pouze oznamovací povinnost vůči lichtenštejnskému úřadu (Amt für Justiz). Tím lze, zejména u rodinných nadací, které nevykonávají podnikatelské aktivity, docílit větší anonymity a ochrany. Ke zřízení nadace dochází dle lichtenštejnského zákona o osobách a obchodních společnostech (PGR) jednostranným prohlášením vůle zakladatele ve statutu. Zakladatelem nadace může být jak fyzická, tak právnická osoba (bez ohledu na státní příslušnost).
Nadace může být založená buď za života zakladatele, nebo pořízením pro případ smrti – závětí či dědickou smlouvou. Podmínky správy může zakladatel stanovit ve statutu či jiném dokumentu. Byť je povinným zakladatelským dokumentem nadace pouze statut, v praxi se obvykle sestavuje i doplňkový statut, další reglementy anebo wish list zakladatele, souhrnně označované jako zakladatelská dokumentace. Po dokončení zakladatelské dokumentace probíhá kontrola klienta (KYC a AML), která se týká zakladatele a jeho majetku. V rámci těchto kontrol se prokazuje Source of Wealth a Source of Funds neboli původ „bohatství“ a prostředků zakladatele. Po kontrole a onboardingu klienta se provádí formální část založení nadace u Amt für Justiz. Tento proces je obvykle dokončen do jednoho týdne.

Daniel Martínez Puche, advokátní koncipient v advokátní kanceláři Portos a senior konzultant v CCS Premium Trust.
Stabilitu u lichtenštejnských nadací doprovází profesionální správa. Správu majetku nadace vykonává nadační rada minimálně o dvou členech v souladu s jejím účelem, a to v nejlepším zájmu nadace a v souladu s pokyny zakladatele. Dále odpovídá za vedení účetnictví a plnění povinností s tím spojených. Členem nadační rady musí být vždy alespoň jeden profesionální správce zapsaný v evidenci správců tamního příslušného orgánu, Trust Service Provider, který je ze své funkce odpovědný a musí ji vykonávat s péčí řádného hospodáře. Dohled nad Trust Service Providerem a nadační radou může být zajištěn nastavením kontrolních mechanismů. Dále mohou být zřízeny další orgány pro kvalifikovanější správu, například protektor, collator nebo asset manager. Výhodou lichtenštejnské nadace je proto její značná flexibilita v nastavení fungování a správy majetku, struktury nadace a pravomocí zřizovaných orgánů. Je tak z velké části na zakladateli, jak strukturu nadace nastaví, a to i ve vztahu k plnění beneficientům. Atraktivní pro značnou část klientů je také zdanění lichtenštejnských nadací. Podléhají jako právnické osoby s vlastní právní subjektivitou běžnému zdanění příjmů, až na výjimky, sazbou 12,5 procenta. Při vhodném nastavení nadace však lze zažádat o status soukromé majetkové struktury (Private Asset Structure). Základním předpokladem je, že nevyvíjí podnikatelskou činnost a aktivně nespravuje svůj majetek za účelem zisku.
Výhodou tohoto daňového statusu je, že nadace v rámci zjednodušeného vyměření daně odvádí pouze minimální daň z příjmu ve výši 1 800 švýcarských franků ročně. Zároveň vklady majetku do nadace a příjem dividend ze společností či jiných kapitálových výnosů vložených do nadace nepodléhají v Lichtenštejnsku zdanění.
•