Jedním z témat, kterým se v kanceláři věnujete, je ochrana oznamovatelů. Vidíte v praxi, že se vnitřní oznamovací systémy ujaly?
Lenka Čížková: Vidíme, že si zaměstnanci již na tento nový způsob notifikace podezřelých jednání začínají zvykat a nezřídka jej využívají. V důsledku toho jsme v poslední době realizovali nemalý počet interních vyšetřování.
Odhalila vyšetřování něco?
Lenka Čížková: Ano. Šlo o případy protiprávního jednání na pracovišti vedoucí nejen k ukončení pracovního poměru, ale také občanskoprávní, případně trestněprávní odpovědnosti „odhalených“ aktérů. Objevily se také případy tzv. šikanózních, ničím nepodložených oznámení, která měla za cíl pouze konkrétní osobu, kterou oznamovatel označil, poškodit. Zaměstnavatelé by však z mého pohledu měli tomuto oznamovacímu kanálu věnovat zvýšenou pozornost a rozhodně taková oznámení nepodceňovat, neboť „nespokojení oznamovatelé“ se vždy mohou obrátit na ministerstvo spravedlnosti.
Michale, vy se specializujete na oblast práva duševního vlastnictví. Jakou roli zde hrají doménové spory?
Michal Havlík: Velkou. Počet doménových sporů dlouhodobě roste, je to přirozený výsledek prohlubující se digitalizace, růstu e-commerce a užívání sociálních sítí. Spory vedou vlastníci práv duševního vlastnictví nejčastěji o generická doménová jména (zejména .com, .org, .info), ale i další národní domény nejvyššího řádu (například .eu, .cz nebo .sk).
Jak funguje jejich alternativní řešení?
Michal Havlík: Souhlas s alternativním řešením sporu dává každý držitel doménového jména při registraci. Spor je veden prostřednictvím elektronické platformy včetně doručování a rozhodce, přesněji panelista, v řízení rozhodne o vyhovění stížností a tím zpravidla o převodu doménového jména na stěžovatele, nebo zamítnutí stížnosti, a to v řádu dvou či tří měsíců od podání stížnosti. Lze tedy dosáhnout rychlého převodu doménového jména na stěžovatele, aniž by bylo nutné čekat několik let na pravomocné soudní rozhodnutí v několika stupních řízení.
Společníci vaší kanceláře se dlouhodobě věnují i rozhodování sporů jako rozhodci…
Michal Havlík: Je to tak. V tomto roce jsem jmenován teprve druhým rozhodcem z České republiky do mezinárodního panelu rozhodců pro generická doménová jména u Arbitrážního a mediačního centra Světové organizace duševního vlastnictví v Ženevě, které je největším poskytovatelem alternativního řešení sporů doménových jmen. Dalším důležitým poskytovatelem je samozřejmě i pražský Rozhodčí soud HK ČR.
Jaké téma je nyní v doménové rozhodovací praxi často diskutované?
Michal Havlík: Pro rozhodování doménových sporů, a nejen jich, je důležité hledání rovnováhy mezi různými právem chráněnými zájmy a hodnotami, typicky ochranou duševního vlastnictví a informačního sebeurčení majitelů práv duševního vlastnictví na straně jedné a svobodě projevu, práva na uměleckou tvorbu a veřejnou kritiku na straně druhé. Dle mého soudu je důležité umožnit široký prostor pro otevřenou společenskou diskuzi, který musí být omezen tam, kde hrozí impersonifikace. Tedy případy, kdy se někdo vydává za někoho jiného nebo uživatel internetu může nabýt klamavý dojem, že informace sdělované prostřednictvím nějakého doménového jména pocházejí od jiné osoby, než se uživatel domnívá.
Vnímáte nějaký další výrazný trend v oblasti duševního vlastnictví v Česku?
Michal Havlík: Vidíme rostoucí zájem malých a středních podniků a startupů o ochranu duševního vlastnictví. Jedním z faktorů může být i možnost čerpání dotačních titulů pro přihlašování ochranných známek, průmyslových vzorů a patentů od Evropského úřadu duševního vlastnictví (EUIPO) z tzv. SME fondu. I přes to jsme občas překvapeni, jak dlouho a relativně úspěšně někteří podnikatelé mohou podnikat bez zajištění adekvátní známkoprávní ochrany. O problému s neexistující nebo nedostatečnou známkovou ochranou se pak dozví nepříjemnou formou, když čelí nějakému nekalému doménovému nebo známkovému jednání. Vedení sporu je bez prioritně starší ochranné známky výrazně složitější a nákladnější. Včasné zajištění zápisu ochranné známky je účinná prevence sporu.
Advokátní kancelář Havlík Švorčík a partneři je partnerem magazínu TOP PRÁVNÍ BYZNYS (pdf ke stažení)
•