Spolupráce mobilních operátorů a dodavatelů technologií pomáhá odvrátit kolaps na Ukrajině

Být v dnešní době ve spojení se zdá být tak jednoduché. Během několika sekund můžete v plném rozlišení videochatovat s rodinou, přáteli, skupinou kolegů… To, co většina z nás vnímá jako samozřejmost, se ale ze dne na den pro mnoho lidí změnilo.

Když se Ukrajina náhle ocitla pod palbou ruských vojsk, nebyla ušetřena ani její telekomunikační infrastruktura. Statisíce obyvatel postižených oblastí nemělo jak se spojit se svými blízkými. Díky riskantní práci řadových zaměstnanců telekomunikací, kteří ve válečné zóně opravují poškozená zařízení, se situace pozvolna obrací k lepšímu. Co se však děje v zákulisí telekomunikačních sítí zůstává běžné veřejnosti poněkud skryto.

Interní newslettery telekomunikačních společností připomínají zprávy z přední linie. Opěvují například zaměstnance Ukrtelecomu, který napájel základnová zařízení z dieselového generátoru, aby po ostřelování obnovil spojení pro obyvatele Baštanky v Mykolajivské oblasti, ale také další pracovníky, kteří tváří v tvář nepříteli nepolevují v opravách infrastruktury v Kyjevě, Poltavě, Charkově, Chersonu, Černihovské oblasti a na Donbasu. Podobné zprávy se šíří i světovými médii. Kompletní obraz celé situace ale vedle odhodlání operátorů také prezentuje mezinárodní jednotu a globální spolupráci dodavatelů technologií proti ruskému vlivu v ukrajinské telekomunikační infrastruktuře.

Ještě v roce 2014, v době útoku na Krymský poloostrov, bylo přibližně 80 % ukrajinského mobilního trhu pod kontrolou ruské mobilní společnosti MTS a VimpelCom se sídlem v Amsterdamu, v níž byla největším akcionářem skupina Alfa-Group ruského miliardáře Michaila Fridmana. Tehdejší předseda vlády Arsenij Petrovyč Jaceňuk v té době prohlásil, že udělá vše pro to, aby roztříštil ruský monopol v tomto odvětví. Ke konci loňského roku toto číslo kleslo o více než třetinu. Největším poskytovatelem mobilních služeb s téměř 48 % všech uživatelů je v současné době společnost Kyivstar stoprocentně vlastněná dceřinou společností VEON, na kterou se přejmenoval tehdejší VimpelCom. Ačkoliv by se mohlo zdát, že významný ruský vliv v rámci vlastnictví sítí by mohl být využit ve válce proti Ukrajině, situace je zcela opačná.

Dobrým příkladem jsou zveřejněné odposlechy telefonátů ruských velitelů a řadových vojáků z frontových linií vojenské invaze, kteří pomocí ukrajinských sim karet komunikují se svými rodinami v Rusku. Hovory směřující na ruská telefonní čísla, stejně jako všechna ostatní telefonní komunikace, prochází přes ukrajinské operátory, kteří mají možnost je nahrávat. Tento postup je za normálních okolností povolen pouze se soudním souhlasem, válečný konflikt však mnohé mění. Polemika o tom, proč ruští vojáci nepoužívají vlastní zabezpečená komunikační zařízení a zda-li za tím opravdu stojí zoufalá technologická nevybavenost ruské armády, by vydala na další článek. Důležitým je zde fakt, že nad sítí jako takovou mají absolutní kontrolu místní operátoři. A ti za svoji zemi bojují s maximálním nasazením.

Telekomunikační giganti v přední linii

Ruská invaze na území Ukrajiny donutila miliony místních obyvatel k přesunu do jiných částí země. Tento výrazný a náhlý pohyb uživatelů přivedl telekomunikační sítě na pokraj jejich kapacity, na což reagoval stát rozšířením frekvenčního pásma 3G pro všechny operátory. Do nutné rekonfigurace sítě se okamžitě zapojili přední dodavatelé komponent, jako jsou evropský Ericsson a Nokia, ale i čínská ZTE či Huawei, jejíž nejnovější technologie Massive MIMO umožňuje výrazně zvýšit šířku pásma sítě bez dalšího frekvenčního zdroje. Díky spolupráci dodavatelů a operátorů tak síť nezkolabovala pod náporem rostoucích davů uprchlíků na nádraží ve Lvově či v přeplněném kyjevském metru, které ukrývalo stovky místních obyvatel před leteckými útoky.

Urychlené změny jsou nárazově potřeba napříč všemi částmi stávající infrastruktury. Okupace Chersonské oblasti například donutila operátory a dodavatele technologií k přesunu jádra sítě na západ země. Výstavba základnových stanic se v některých oblastech vlivem invaze zcela zastavila, naopak v jiných částech země nebyl pro výstavbu náhle dostatek technologií. Pomocnou ruku nabízí světové vlády i společenští lídři včetně Elona Muska, jenž hned v rané fázi konfliktu poskytl Ukrajině bezplatně terminály pro satelitní internet Starlink vlastní společnosti SpaceX.

Pracovníci telekomunikací pod tlakem okolností ve zrychleném tempu zavádí nové technologie, a například právě systém Starlink byl velmi brzy schválen pro integraci s mobilní sítí. Tato metoda se používá v případě, kdy je základnová stanice funkční, ale kabel vedoucí k hlavní síti je poškozen natolik, že jej není možné obnovit. S řadou podobných případů se potýkají například v Irpinu a Romanivce. Toto řešení již prošlo úspěšným testováním a nyní tak lze doufat v rychlejší návrat telekomunikací do postižených lokalit.

Každým dnem čelí ukrajinský telekomunikační průmysl novým výzvám a řada dalších na něj čeká i po skončení války – příkladem je oprava zničené infrastruktury v postižených oblastech, ale také zavádění nových sítí 5G, které by se mohly stát symbolem pokroku a technologického odstřižení od východního souseda. Na výstavbě jsou přitom připraveni se podílet všichni velcí dodavatelé ICT technologií. Odvětví telekomunikací již nyní pomáhá udržet Ukrajinu nad hladinou humanitárního a ekonomického kolapsu. Vzájemná spolupráce operátorů, dodavatelů a státu může rozvoj sítí v zemi výrazně urychlit a dát tak Ukrajině šanci co nejdříve začít pracovat na své obnově nejen po ekonomické stránce.

Přečtěte si také