Součástky vyvíjíme spolu se zákazníky

Slovenská společnost Gevorkyan patří ke světové špičce v oboru práškové metalurgie. Její majoritní vlastník Artur Gevorkyan se s firmou rozhodl vstoupit na pražskou burzu.

Vyrábíte kovové součástky poměrně netradičními procesy, jako jsou prášková metalurgie, spékání, vstřikování a 3D tisk kovů. V jaké je nyní vaše společnost kondici?
Rok 2021 firma zakončila s obratem 54 milionů eur a máme zakázky, které nám v nejbližších letech zabezpečují dvojnásobný růst. Přitom rychlost náběhu bude záviset vysloveně na našich kapacitách, a proto bez ohledu na IPO (první veřejná nabídka akcií) probíhá výstavba nových prostor, trafo­stanic, generátorů na plyn, lisů, pecí atd. Naše dlouhodobé zkušenosti ukazují, že v případě zhoršující se ekonomické situace ve světě se extrémně zvyšuje zájem o naše technická řešení, s nimiž lze výrazně ušetřit. Naši pozici posiluje i výrazná diverzifikace portfolia zákazníků od medicíny či módního odvětví až po ropný nebo zbrojařský průmysl.

Zdůrazňujete, že nejste jen montážní firma. Proč?
Převážná většina firem ve střední Evropě jsou pobočky globálních hráčů. Důvodem je pouze levná pracovní síla v těchto státech. Strategicky to nemá budoucnost jak pro například slovenskou dceru nějaké nadnárodní firmy, tak pro stát. Naše společnost je přesný opak. My výrobky spolu s našimi zákazníky vyvíjíme a oni nám za to platí. Přesto máme pouze dlouhodobé kontrakty, víme, co budeme dělat za osm deset let. A naše plány rostou, jsou reálným odrazem kontraktů, které nyní máme. Navíc nám seriózní vývoj umožňuje posouvat byznys úplně opačným směrem – z Arménie na Ukrajinu, z Ukrajiny na Slovensko a nyní máme pobočku v Rakousku.

Proč chcete nyní vstoupit na pražskou burzu?
Pražská burza je pro nás logický krok, jak rozšířit kapacitu. Nebo bychom museli pracně shánět financování v některých bankách a leasingových společnostech – zároveň by se nám i zhoršila bilance –, další možností by bylo prodat část firmy na burze a peníze po­užít na rozvoj. Konkrétně pražskou burzu jsme si vybrali z toho důvodu, že firma už je v Česku známá a s našimi dluhopisy se zde obchoduje šestým rokem. Předpokládám, že to také pomohlo ke schválení IPO u České národní banky i Slovenské národní banky. Navíc společnost je již šest let „firmou veřejného zájmu“ a celý finanční reporting máme zvládnutý a transparentně komunikovaný směrem k investorům na kvartální bázi. A při rozhodování velmi pomohlo i to, že osm let spolupracujeme s BHS II. Private Equity fondem, který nabízí společnost BH Securities. Fond má podíl ve firmě a BH Securities nyní vystupuje jako manažer IPO.

Můžete prozradit informace ohledně akcií, podíl investorů a další podrobnosti?
Mohu říct, že úpis prozatím probíhá velmi úspěšně a přiznám se, že jinou varian­tu jsem ani neočekával.

S jak velkým objemem finančních prostředků počítáte?
Plán je 35 milionů eur. Vycházíme z toho, že hledáme volné peníze, ale z reálných investic.

Jaké máte plány v nejbližší budoucnosti, respektive jak chcete využít získané finanční prostředky?
Plán je zdvojnásobit existující objem výroby – k tomu stačí jen plnit včas existu­jící zakázky, což je zhruba 20 milionů eur, dalších deset milionů eur půjde na refinancování drahých finančních zdrojů, aby cash, který se uvolní, byl použit na financování provozu. Pět milionů eur bude na výplatu současných akcionářů – všichni dostanou zhruba po 1,5 mi­lionu eur.

Naznačil jste, že v oblasti financování dlouhodobě spolupracujete s BH Securities. Proč zrovna oni?
Před deseti lety jsme se sešli s vícero potencionálními investory a zprostředkovateli, ale pouze manažeři z BH Securities dokázali vytvořit jednoduchý a srozumitelný model financování našeho trustu – napřed privátní emise dluhopisů, potom mezaninový úvěr, dnes IPO – s tím, že porozuměli strategii firmy, uvěřili v její stabilní budoucnost a přitom mi umožnili neztratit kontrolu nad byznysem. Jsem vděčný, že už na začátku spolupráce přistoupili na určitou míru rizika. Investování je velmi závislé na důvěře a jsem rád, že jsme ji vzájemně vybudovali.

Přečtěte si také