Česká společnost SOLEK HOLDING SE podniká v oblasti solární energetiky už více než deset let. Klíčové je pro ni jihoamerické Chile, kde je považována za leadera v oblasti rozvoje udržitelné energie. V zemi elektrárny sama vlastní a provozuje, další předává do vlastnictví menších fondů a pracuje i na výstavbě solárů pro největší investiční skupinu světa – americký Black Rock. V tuzemsku má doposud jednu elektrárnu, ale to se má nyní změnit.
„Doba se změnila a pro mě osobně je důležité se zapojit nejen do konverzace o rozvoji udržitelné energetiky u nás, ale také do výstavby samotné. Se zkušenostmi, které máme ze zahraničí chceme v Česku v nejbližších třech letech vybudovat elektrárny o výkonu v řádu stovek megawatt,“ vysvětluje rozhodnutí majitel a zakladatel společnosti Zdeněk Sobotka.
Solární elektrárny by měly být dostupnější
V Česku se má nyní SOLEK zaměřit na výstavbu elektráren především na střechách a svými zkušenostmi a zdroji chce oslovit firmy a obce. „Máme zkušenost s výstavbou malých elektráren i projektů jejichž instalovaný výkon přesahuje 10 megawatt. V případě komerčních a komunitních střech ale můžeme plně využít naše zkušenosti s návrhy velmi komplexních projektů a jejich zapojováním do distribuční sítě,“ říká Zdeněk Sobotka, který budoucí směr svého podnikání v Česku vidí ve výstavbě na střechách komerčních a městských budov.
Zájem o oba druhy projektů zatím v Česku roste a významně k tomu pomáhají i dotační programy. Firmy se nejčastěji snaží umořit vlastní vysokou spotřebu energií, takzvané komunitní projekty zase přibližují výhody solárních elektráren i těm, kteří by jinak vysokou vstupní investici nepodnikli. Zájem o ně proto mají nejen velká města a města s rozšířenou působností, ale také menší obce a jejich sdružení. Skrze dotační program RES+ mají totiž veřejné subjekty dotační podporu ještě vyšší než soukromí žadatelé a dosáhnout může až 75 % uznatelných nákladů. Také SOLEK bude svým klientům s žádostmi o dotace pomáhat, a to ve spojení s konzultanty Leon Taurus.
195 megawatt zkušeností
Sobotkova společnost se v zahraničí blíží k metě dvou set instalovaných megawatt. Jen v loňském roce přitom do sítě zapojila soláry o objemu 69 megawatt, tedy větším, než jakým se mohlo chlubit celé Česko. V pokročilé fázi přípravy má nyní dokonce osminásobek nových českých elektráren. Takřka všechny z nich ale buduje v Chile. Menší projekty pak společnost instalovala také v Rumunsku, na Slovensku nebo naposledy v loňském roce na Kypru.
Zdeněk Sobotka prohlašuje, že si Chile jako klíčový trh vybral díky optimálním podmínkám osvitu, transparentnímu trhu a kultuře blízké té evropské. Strategickou pozici pro solární výstavbu ale vidí i v Česku. „Navzdory nižšímu ročnímu úhrnu dopadající sluneční energie mají tuzemské solární projekty výhodu v mírné zimě a podnebí, které prodlužuje životnost panelů a snižuje nároky na jejich údržbu,“ uvádí majitel společnosti důvody, díky kterým se investice do solárních panelů vyplatí i v případě poklesu cen energie.
Firmám a obcím v republice chce solární developer nabídnout nejen projektování a výstavbu elektráren, ale také pomoc s výběrem dotačního programu a dokumentací spojenou s žádostí o dotaci včetně připojení k distribuční soustavě. Součástí projektů je i propojení s bateriovým systémem, který umožní solární energii čerpat i v nočních hodinách nebo době výpadku elektřiny, a následný servis a vzdálený monitoring výkonu elektráren. Z monitorovacího centra v české centrále firma už nyní sleduje své elektrárny v zahraničí, českým klientům plánuje nabídnout stejný servis.
„V Česku dochází k energetické revoluci zdola, navíc s podporou vlády, což je jen dobře. Energetická nezávislost Česka na Rusku i dalších zemích se neobejde bez rychlé a odpovědné výstavby vlastních udržitelných projektů. Ty solární jsou proto strategickým řešením,“ uzavírá Zdeněk Sobotka.
•