Skupina Accolade investuje ve Španělsku přes 1,5 miliardy korun, nově u Sevilly

Hodnota rozestavěných projektů české skupiny Accolade, která investuje do průmyslových a logistických nemovitostí, dosáhla ve Španělsku již více než 61 milionů eur, v přepočtu přes 1,5 miliardy korun.

Nově vzniká hala u Sevilly za asi 8,5 milionu eur (přes 210 milionů korun). Informovala o tom společnost miliardáře Milana Kratiny, který se bude za týden ucházet o pozici místopředsedy Fotbalové asociace ČR. Celkem má firma v zemi šest projektů, tři jsou ve výstavbě a zbývající v procesu získání stavebního povolení.

Accolade letos oznámila ve Španělsku už druhý projekt, v únoru představila investici 25 milionů eur (přes 620 milionů korun) u Murcie. Hala u Sevilly o rozloze přes 6 500 metrů čtverečních by měla být hotova v prosinci. „U průmyslových hal je u Sevilly velmi nízká nabídka, přitom je v oblasti vysoká poptávka a dostatek pracovních sil, což představuje příležitost pro další růst,“ řekl výkonný ředitel Accolade Kratina, jehož firma letos otevřela kancelář ve Valencii. V květnu podepsala Accolade úvěrovou smlouvu se skupinou bank na 3,4 miliardy korun, přičemž z těchto peněz firma částečně financuje i výstavbu automatizovaného distribučního centra u moravského Kojetína pro firmu Amazon.

Skupina Accolade založila roku 2014 fond Accolade Industrial Fund, jehož realitní portfolio se také rozrostlo, a to o dva projekty. Na českém trhu fond rozšířil průmyslový park v Ostrově u Stříbra a na západě Polska expandoval do lokality poblíž města Górzow Wielkopolski s rozlohou přes 53 tisíc metrů čtverečních. Celková plocha prostor ve vlastnictví fondu tak překročila 1,2 milionu metrů čtverečních.

Fond za první čtvrtletí letošního roku dosáhl eurové zhodnocení 1,92 procenta. Letos očekává výnos sedm procent. Loni eurový růst přesáhl zhodnocení 35 procent. „Loni jsme zažili atypicky rekordní rok,“ podotkl Kratina. „Klíčové ale je, že pokud bychom odhlédli od vlivu přecenění nemovitostí v portfoliu fondu, nadále by si držel velmi zajímavý a konzistentní výnos plynoucí z pravidelného nájemného. A ke stabilnímu stavu opět směřujeme, neboť trh již naráží na pomyslnou hranici nových cen nemovitostí a výnosů, které z nich plynou,“ dodal.

V oblasti průmyslových nemovitostí lze podle Kratiny, i když podnikání ovlivňuje válečný konflikt na Ukrajině, zpomalující ekonomika a rostoucí ceny vstupů, nalézt řadu pozitiv. Zmínil přesun částí maloobchodu na internet, který generuje poptávku po nových logistických prostorách. „Cítíme to mimo jiné například ve východním Polsku, a sice od ukrajinských společností z řad dodavatelů automobilových řetězců, kteří chtějí dále fungovat,“ řekl Kratina.

Skupina Accolade působí na trhu deset let. První zahraniční lokalitou bylo Polsko, kde má aktuálně přes milion metrů čtverečních pronajímaných ploch. Kromě Španělska podniká také na Slovensku, v Německu a Nizozemsku. Celkem vlastní síť 43 industriálních parků se 142 nájemci ze světa o rozloze dvou milionů metrů čtverečních. Fond Accolade má v Česku, na Slovensku, Polsku a v Německo 22 parků a jejich hodnota dosahuje 26,6 miliardy korun.

Přečtěte si také