Oxana Šnajberg, managing partner, EqSA
Pokud byste měla jmenovat jednu vlastnost, bez které se neobejde dobrý lídr, která by to byla?
Dle mého názoru je klíčovou vlastností dobrého lídra empatie. Ta umožňuje porozumět potřebám a pocitům členů týmu, což posiluje důvěru a spolupráci. Když lídr dokáže naslouchat a rozpoznávat emocionální signály svých kolegů, vytvoří prostředí, kde se lidé cítí bezpečně a motivovaně jak sdílet své názory a nápady, tak i v takovém prostředí pracovat, a věřím, že se i těšit do práce. Empatický přístup také zlepšuje rozhodovací procesy, protože zohledňuje různé perspektivy a přináší kolektivnější a efektivnější řešení. Ale i já se k tomu musela postupně dopracovat.
Jaké tipy byste sdílela s ženami, které se snaží zlepšit svůj time management?
Zlepšení time managementu je klíčové nejen pro úspěch, ale také pro udržení rovnováhy mezi prací a osobním životem. Při zlepšování time managementu je důležité stanovit si jasné cíle a priority, kdy je důležité se naučit rozlišovat mezi úkoly, které jsou urgentní, a těmi, které přináší dlouhodobý přínos. Začněte plánováním týdne nebo dne. Mně vždycky pomůže sepsat si úkoly a případně je seřadit dle priorit. U plánování je také důležité plánovat realisticky. Zvažte delegování úkolů a důvěřujte svému týmu a schopnostem ostatních. Důležité je také si blokovat čas na důležité aktivity, kdy vás nikdo nebude rušit, a také se naučit říkat „ne“ (to je momentálně i můj úkol). Říct „ne“ není slabost, ale důkaz toho, že si vážíte svého času. Na konci dne/týdne reflektujte, co jste zvládli, a nezapomeňte se i pochválit.
Jak pracujete se svou energií v průběhu dne/týdne?
S ohledem na svou současnou rodinnou situaci (mám roční miminko) přizpůsobuji práci své energii i možnostem. Několik dní v týdnu trávím v kanceláři, kde se soustředím na intenzivní část – jednání, porady a schůzky, které vyžadují mou plnou přítomnost. Tyto dny jsou náročné, ale pomáhá mi jasně naplánovaný harmonogram. Dny, kdy jsem doma, věnuji úkolům, které lze dělat flexibilně – odpovídám na e-maily nebo řeším administrativu, a přitom si mohu práci rozložit dle svých potřeb. Tento režim mi umožňuje efektivně využít energii a být přítomná jak pro práci, tak pro rodinu.
Jitka Chizzola, generální ředitelka, D.A.S.
Pokud byste měla jmenovat jednu vlastnost, bez které se neobejde dobrý lídr, která by to byla?
Dobrý lídr by měl mít více jak jednu vlastnost, která mu pomůže efektivně vést tým a dosahovat rozvoje. Pro mě je nejdůležitější vlastnost týmový duch. Umět podporovat spolupráci a vytvářet prostředí, kde se všichni zaměstnanci cítí být součástí společnosti.
Jaké tipy byste sdílela s ženami, které se snaží zlepšit svůj time management?
To je dobrá otázka, dlouho jsem se s tím na začátku mé kariéry prala. Chtěla jsem mít vše pod kontrolou a nezbýval mi čas na sebe i můj seberozvoj. Začal jsem na sobě pracovat i s koučem, který mi hodně pomohl zapracovat na mém rozdělení času. Nejdůležitější bylo začít s delegováním práce. Ne všechno musíte zvládnout sami. Pokud je to možné, delegujte úkoly na ostatní. Také je důležité plánovat si čas i na odpočinek a seberozvoj. Uvědomte si, že odpočinek je stejně důležitý jako práce.
Jakých pravidel se držíte, když chcete dobře prezentovat výsledky své práce?
Prezentace naší práce je důležitá. Je to dovednost, která může výrazně ovlivnit, jak budou vaše výsledky přijaty. Já se držím tří pravidel. Definuji si cíl prezentace, jaký mám časový limit a jednoduchost. Přípravě věnuji hodně času. Svůj přednes si vždy připravím a zkouším. Věnuji také pozornost oblečení. Musíte se cítit v pohodě.
Jana Hladká Zilvarová, vedoucí partnerka, Z/C/H Legal
Pokud byste měla jmenovat jednu vlastnost, bez které se neobejde dobrý lídr, která by to byla?
Nadhled. S touto vlastností se ale podle mého názoru nerodíme, získáváme ji postupnými pracovními a životními zkušenostmi. Pokud je vaše kariéra intenzivní, věnujete jí dostatek prostoru a jste schopni se ze svých kroků poučit, můžete tuto schopnost ovládnout velmi rychle. Každý další uzavřený deal, každá další krize ve firmě, ale i obecně ve společnosti, vás posune dál.
Když řešíte nástupnictví, které charakteristiky potenciálního kandidátka či kandidátky jsou pro vás klíčové?
Mindset podnikatele. Ve kterém je pak z mého pohledu zahrnuto vše podstatné – schopnost převzít odpovědnost, umění rychle se rozhodovat a tah na branku. A druhá zásadní věc pro mě je něco, co bych nazvala osobní integritou. Tedy soulad mezi slovy, činy a hodnotami.
Jaký byl váš nejdůležitější kariérní milník, který byste rády sdílely s mladšími ženami v oblasti práva?
Rozhodnutí založit si vlastní firmu, ačkoliv mě od toho hodně lidí odrazovalo. Měla jsem v té době výborně placenou práci s velmi dobře rozjetou kariérou. Naštěstí jsem vedle sebe měla svého manžela, tenkrát pouze přítele, který byl přesvědčený, že to je jediná správná cesta.
Kolik prostoru v rámci času určeného práci věnujete sebevzdělávání?
Jako podnikatelka nemám čas vymezený či rozdělený na práci a sebevzdělávání. Sebevzdělávání ale patří přední příčky mezi mými prioritami. Pravidelně se snažím navštěvovat konference a semináře nejen na právní témata. Nebo možná právě ne na právní témata, protože tam často získávám myšlenky pro další rozvoj firmy. V podstatě celý svůj dospělý život se učím cizí jazyky, snažím se 2x týdně 60 minut. A posledních minimálně 5 let ujíždím na podcastech – na procházkách, při cestě do práce nebo v autě.
Veronika Dvořáková, partnerka, Havel & Partners
Pokud byste měla jmenovat jednu vlastnost, bez které se neobejde dobrý lídr, která by to byla?
Autenticita.
Jaká byla vaše největší kariérní výzva a jak jste ji překonala?
Když jsem ve 27 letech na ministerstvu spravedlnosti přebírala agendu po prvním náměstkovi ministra a najednou měla řídit vše od komunikace, diplomatického protokolu či vládní a parlamentní agendy přes personální odbor až po bezpečnostní věci. Pracovala jsem ve dne v noci, o víkendech, všechno se snažila pochopit a naučit. Tehdy jsem si uvědomila, že klíčové je obklopit se lidmi, z nichž každý umí svou oblast lépe než já, a ještě se na ně můžu lidsky 100% spolehnout, protože kritické okamžiky můžou být náročné i na osobní integritu. Dodnes si podle tohoto pravidla stavím tým.
Jaké tipy byste sdílely s ženami, které se snaží zlepšit svůj time management?
Pusťte do svého time managementu i trochu „punku“ a schopnosti improvizovat. Život málokdy běží přesně podle vašeho diáře, tabulek či pravítka. Cestou na důležitou schůzku píchnete kolo, dítě v noci dostane horečku, naplánovanou poradu přebije urgentní klientská práce. Tyto nástrahy většinou lépe zvládají lidé, kteří nemají přehnanou potřebu kontroly a dokážou se rychle přizpůsobit nečekaným situacím.
Jak pracujete se svou energií v průběhu dne/týdne?
Bydlíme u lesa, milujeme jídlo a máme 4 děti. Různými kombinacemi těchto 3 faktorů si denně dobíjím baterky. A taky už vím, že nespat není žádné hrdinství.
Jakých pravidel se držíte, když chcete dobře prezentovat výsledky své práce?
Bývalý a velmi úspěšný generální ředitel společnosti GE Jack Welch říkal, že než se stanete lídrem, úspěch spočívá v růstu sebe sama. Když se stanete lídrem, úspěch spočívá v růstu ostatních. Tohle motto je mi blízké a odrážím se od něj, i když prezentuji výsledky své práce, které ukazuji především na úspěchu celého mého týmu. Je to cesta, která může být blízká ženám, jež často nemají tak velké sebevědomí. Postaví se za lidi, které si vybraly, vedou je, věří jim, a to jim dodá tu potřebnou dynamiku a energii. Druhým pravidlem je, že dělám to, co mě nesmírně baví, takže o své práci mluvím s nadšením. Jeden z kolegů už mi řídí budík, abych v rámci svého zápalu pro věc nezapomněla na čas.
•