Sází na rostlinná mléka

Martin Kudera plánuje s farmou Živina expanzi za hranice.

Vše začalo u kimchi, korejského fermentovaného zelí. Dnes se Martin Kudera, který stojí za úspěšnou farmou na superpotraviny s názvem Živina, snaží prorazit i za hranice České republiky.

„Lidé si čím dál tím více uvědomují, že je potřeba starat se o své zdraví. Pohyb a doplňky stravy nejsou vše, základ naší imunity se nachází ve střevech a střevním mikrobiomu. Proto je důležité, aby potraviny, které jíme, byly kvalitní, čerstvé a bez zbytečných ingrediencí, které mnohdy tělu spíše škodí. Je úžasné, že stravou toho můžeme ovlivnit opravdu hodně, ať už se jedná o naši náladu, zdravotní stav, nebo třeba alergie,“ vysvětluje Martin Kudera.

S otevřením nové výrobny v Přerově, kde na ploše 700 metrů čtverečních vznikne až tisíc skleniček produktů denně, kromě produkce kimchi začali vyrábět i tahini pasty, kečupy a omáčky. Novinkou je i tahináda krém, který je z tahini datlí a kakaa. Farma Živina chce růst dál a na rok 2022 plánuje dosáhnout celkového obratu 20 milionů korun. „Rádi bychom expandovali do Německa, Rakouska, Slovenska a Polska,“ říká Martin Kudera.

Aktuálně se prodejem dluhopisů snaží o získání finančních prostředků pro zahájení výroby rostlinných mlék, jogurtů a sýrů, které nejen ve světě, ale i u nás získávají na popularitě. Podle výzkumu agentury InsightLab vzrostly prodeje rostlinných mlék na českém a slovenském trhu meziročně o 80 procent. U fermentovaných mléčných výrobků to byl nárůst skoro o 233 procent. K jejich výrobě je však potřeba speciální výrobní linka.

„Peníze z dluhopisů zhodnotíme prodejem tisíců kusů produktů, na které již máme ověřenou poptávku jak z řad koncových zákazníků, prodejen zdravých výživ, tak i moderních bister a kaváren,“ vysvětluje.

Martin Kudera se dlouhodobě snaží o spojení lidí, kteří mají stejné smýšlení, co se týče zdravého životního stylu. Například první česká meditační aplikace Calmio, za níž také stojí, má již více než 60 tisíc uživatelů a tento počet chce díky plánované expanzi v roce 2022 skoro zdesetinásobit.

Přečtěte si také