Povinnost zaměstnavatele vybavit své zaměstnance adekvátními ochrannými pracovními pomůckami vyplývá z legislativy. Nejde však jen o jejich poskytnutí, ale i o udržování, což v případě pracovních oděvů znamená třeba jejich praní. Pokud zaměstnavatel takovou službu neposkytuje sám, má zaměstnancům zajistit za praní pracovních oděvů kompenzaci.
Česká realita
V české společnosti zdevastované druhou světovou válkou a následným komunismem stále platí, že kdo neokrádá stát, okrádá sebe. Mottem řady Čechů je neplatit daně nebo podporovat švarcsystém, v naší branži pak nepořizovat ochranné pracovní oděvy buď vůbec, či co nejméně kvalitní a neřešit jejich údržbu. Kromě daňového aspektu je jedním z důvodů, proč u nás švarcsystém „frčí“, i to, že se zodpovědnost za bezpečnost a ochranu zdraví při práci částečně přenáší na takzvané ičaře aneb jako Pilát si nad problémem myjeme ruce. Opravdu chceme být takovou zemí, společností a ekonomikou? Část naší občanské společnosti bohužel stále tíhne k východním vzorům.
Kvalita a cirkularita
Zaměstnavatelé mají legislativní (i morální) odpovědnost poskytovat kvalitní ochranné pomůcky. Mohou je nakoupit a pak se o ně starat, ale společnost CWS Workwear na to jde jinak – nabízí pronájem pracovních oděvů včetně služeb spojených s jejich údržbou. Svoz, praní, sušení, kontrola, oprava, výměna, uskladnění – prostě všechno.
Industriální praní
Aby byl oděv industriálně pratelný, musí být mnohem odolnější, a tudíž i jinak ušitý. Proto oděv od běžného prodejce pracovních oděvů vydrží při denním užívání například rok, ale naše pracovní kalhoty tři až pět let či více. Cena je na první pohled vyšší, ale při rozpočítání částky na dobu užívání platí, že čím kvalitnější a odolnější oděv, tím efektivnější finanční rozměry. Zejména když to spojíme se zmíněnou transparentností a omezením odcizování pracovních oděvů zaměstnanci. Výhodou industriálního praní je účinnost a úspornost. Nejenže splníte hygienické normy a zajistíte vysokou kvalitu, ale zvýšíte také ekologičnost svého provozu. Kolik emisí oxidu uhličitého ušetříte, si můžete spočítat i v online kalkulačce na našich webových stránkách. K udržitelnosti přispíváme v CWS Workwear i tím, že šijeme v Evropě. Díky tomu máme kvalitu pod větší kontrolou a také omezujeme logistickou uhlíkovou stopu. Většina naší konkurence stále upřednostňuje dovoz z jihovýchodní Asie.
Se vším všudy
Firma CWS Workwear nabízí komplexní kombinaci produktu a služby. A právě proto je schopná navazovat se svými klienty funkční partnerství, jak dokazují třeba její dlouhodobí zákazníci. Oblasti pracovních oděvů se věnujeme již více než 125 let, tudíž víme, jak se to má dělat. Více než 90 procent pracovních oděvů se v Česku (oproti západní Evropě) nakupuje. Jak je to s následnou péčí o ně, si netroufám domýšlet. Možná je to tedy opravdu o probuzení našich kapitánů průmyslu. Ukázat jim, že lze dělat věci lépe. S ohledem na životní prostřední, zaměstnance, ale i firmy – z hlediska nákladovosti, cash flow či mitigace rizik.
Druhá strana mince
Pracoval jsem v řadě průmyslových podniků, takže znám praxi. Pracovní oděvy se tak nějak ztrácejí. Spousta lidí má firemní rukavice na své zahradě, montérky v garáži, vestu na chatě. Jednou z výhod pronájmu je evidence pracovních oděvů. Zaměstnanec má pro sebe daný počet oděvů. Každý má unikátní čárový kód (nebo RFID čip), který ve firmě CWS Workwear skenujeme. Náš klient se pak může v online aplikaci podívat, který zaměstnanec má kolik oblečení, v jakém je stavu, jak často se musí prát, opravovat atd. Zkrátka nabízíme absolutní transparentnost, díky níž jsou naše vztahy s klienty upřímné a partnerství pevná a dlouhodobá.
Čas na změnu
Stejně jako v případě negativního ekonomického a společenského dopadu systému „OSVČ, DPP, DPČ“ se odmítám i u pracovních oděvů a při absenci kvality a efektivity jejich používání smířit se suboptimálním stavem. Pokud existuje výhodnější řešení, zkusme zlepšit nejen stav v českých firmách, ale i svět okolo nás. Každý z nás je jeho součástí, ale rozhodně tady není nikdo, kdo to udělá za nás. Ať už s vámi rezonují myšlenky na lepší firemní cash flow a efektivitu, cirkularitu a udržitelnost, nebo zodpovědnost vůči jedincům i společnosti, pojďme se spojit a něco s tím udělat. Ideálně dřív, než se začneme více propadat k evropskému chvostu. Chcete to probrat? Spojte se se mnou na sociální síti LinkedIn.
Michael Almásy, managing director ve společnosti CWS Workwear CZ&SK
•