S podnikáním jsem získala svobodu

Většina klientů, ale také poradců si uvědomuje, že je jednodušší setkávat se online, říká Lenka Patková, majitelka bankovní a poradenské pobočky Partners Market v Jesenici.

Proč jste se před čtyřmi roky rozhodla otevřít si franšízu ve financích?

Ve financích působím téměř třináct let. Dlouhou dobu jsem fungovala v síti, kde jsem pracovala s klienty a byla manažerem (M3), což mě naučilo vést lidi. Vždy mě bavila práce se zákazníky a vedení spíše menší skupiny tak třiceti lidí, kde ještě zbývá prostor poznat blíže každého zvlášť a věnovat se osobnostnímu růstu jednotlivce. Po nějakém čase přišla příležitost převzít pobočku, kde jsem mohla uplatnit a rozvíjet přesně to, co mě baví.

Jak se vám nyní v podnikání daří?

Myslím si, že se neustále něco učíme. Přišlo několik momentů, které nebyly jednoduché, ale všechny přispěly k tomu být zase o kousek lepší. To k úspěšnému podnikání ostatně patří. Celkově si myslím, že jsme na velmi dobré cestě, máme parádní kolektiv, daří se nám dobře, byť naše očekávání jsou vyšší. Lockdown nebyl jednoduchý zejména proto, že na naší pobočce v té době fungovaly převážně ženy a ty musely řešit situaci s dětmi a naučit se o to více skloubit práci s osobním životem. Všeobecně ale náš obor lock­down negativně neovlivnil, ba naopak pomohl řadu procesů zrychlit. Mnoho klientů si také uvědomilo, jak důležité je mít své finance pod kontrolou. Zrychlení procesů se mi hodí zejména nyní, kdy mám doma půlroční miminko.

Co vše se po lockdownu změnilo?

Změnilo se určitě to, že si dnes většina klientů, ale také poradců uvědomuje, že je jednodušší setkávat se online. Určitě patřím do skupiny lidí, kteří nadále mají a budou mít rádi osobní kontakt, ale pro určité typy schůzek je online řešení velmi efektivní a příhodné. Finance se řeší vždy, ať už je klienti mají, či nikoli, ať už je situace na trhu jakákoli. Všeobecně lze říct, že klienti mají větší potřebu tvořit si rezervy nebo řeší, kam rezervy příhodně uložit, minimálně nadinflačně, protože nebyly za co utrácet. Oblast hypotečních úvěrů vůbec zasažena nebyla. Ba naopak láme rekordy.

Bylo složité založit si pobočku?  Pomohl vám v tom franšízový kon­cept finanční skupiny Partners?

Pobočku jsem přebírala, nikoli zakládala. Nicméně přebírala jsem pobočku v podstatě na startu a dnes ji rozšiřujeme o další prostory, což je v podstatě zakládání nové. Franšízový koncept jednoznačně dává zázemí top společnosti na trhu v oblasti financí a zázemí lidí, kteří nám jsou plně k dispozici a pomáhají nám v mnoha oblastech – marketingu, právu, výběru a tvorbě top produktů pro naše klienty, smysluplném podnikání, osobnostním rozvoji a tak podobně.

Je náročné sehnat do týmu správné lidi?

Jednou z věcí, na niž jsem hrdá, je právě tým lidí, kteří tvoří skvělé pracovní prostředí, ale také příjemnou atmosféru pro naše klienty, na čemž si zakládáme. Jsou to lidé, kteří si navzájem umějí vyjít vstříc, rádi spolu tráví také volný čas. Najít ty správné spolupracovníky není rozhodně jednoduchá disciplína. Nicméně v samotném výběru se zlepšujeme, čím dál tím více víme, koho hledáme, uvědomujeme si, co vše nabízíme, zejména tím pracovním zázemím a příležitostmi a rozhodně to nechceme dát jen tak zadarmo.

Zažila jste i kritické chvíle?

Takových chvil bylo, je a bude řada, protože to k podnikání zkrátka patří. Žádný úspěch není zalitý jen sluncem, ba naopak. Obnáší to i ustavičnou práci sám na sobě, což někdy bolí. Za každou zkušenost jsem vděčná, byť samotné řešení někdy nebývá jednoduché a mnohdy je mimo naši komfortní zónu.

Co vás na tomto podnikání baví?

Bude to znít jako klišé, ale jednoznačně svoboda. Dnes to cítím více než kdy předtím, když mám doma půlroční dceru.

Daří se vám tedy podnikání skloubit s rodinou?

Rodina je pro mě ten nejvyšší smysl života, čas ta nejcennější komodita
a zdraví ten nejdůležitější předpoklad. Podnikat jsem začala právě proto, abych měla na vše zmíněné dostatečný prostor, který mi zaměstnání dát zkrátka nemůže v takové míře, jakou bych si přála. Navíc mám štěstí, že mě má práce skutečně baví, byť to není vždy tak snadné, jak by se mohlo zdát.

Přečtěte si také