Rychleji a spolehlivěji

Privátní 5G sítě mohou výrobním či logistickým firmám výrazně pozvednout efektivitu byznysu, říká šéf českého Huawei James Tang.

V Česku mohou klienti mobilních operátorů již několik měsíců využívat výhod 5G sítí, jež nabízejí vyšší rychlost připojení, ale třeba i rychlejší odezvu, což se hodí mimo jiné při hraní online her či živém sledování videa v ultravysokém rozlišení. Pravdou je, že pro běžného uživatele smartphonu je rozdíl mezi kvalitním 4G a 5G připojením sotva znatelný, stabilně šlapající síť předchozí generace pro většinu činností spolehlivě vystačí.

Výrazně větší význam mají sítě páté generace pro oblast průmyslu a služeb, kde oproti jiným technologiím přinášejí firmám vyšší rychlost připojení a především výrazně lepší spolehlivost a bezpečnost. Připojení výrobních zařízení, strojů či materiálu do 5G sítě může firmám poskytnout spoustu informací, které napomohou k lepšímu plánování výroby, a také nahradit tolik scházející lidskou pracovní sílu.

„S privátní 5G sítí může průmysl výrazně pozvednout efektivitu v typických odvětvích, jako jsou výroba, logistika či těžební průmysl,“ říká James Tang, šéf společnosti Huawei Technologies pro Česko.

I z tohoto důvodu firma předminulý týden přivezla do Prahy předváděcí 5G truck, tedy kamion vybavený technologiemi sítí páté generace, aby předvedla firmám, jak může fungovat privátní 5G síť v prostorách areálu či malé firmy.

Jaký je rozdíl mezi tradičními a privátními 5G sítěmi?
Z mého pohledu je kromě výkonu sítě hlavním rozdílem privátních oproti veřejným sítím, ať už 4G, nebo 5G, extrémně vysoká dostupnost, srovnatelná s pevným či optickým připojením. Na rozdíl od nich však 5G nabízí také mobilitu. Tyto dva faktory jsou v současnosti považované za klíčové v digitalizaci průmyslu. V rámci 5G standardů již byl definován pojem multi-konektivita, což znamená, že do mobilní privátní sítě lze bezdrátově připojit všechny stroje, roboty, různé senzory, tedy zařízení, která mohou výrazně pozvednout efektivitu v řadě průmyslových odvětví, jako jsou výroba, logistika či těžební průmysl. Dříve se toto vše muselo řešit manuálně pomocí kabelů, ale díky 5G je propojení mezi stroji a také výměna dat plně automatická. To je zásadní rozdíl.

Zlepšení efektivity je v získání dat v reálném čase, nebo ve vyšší míře automatizace strojů?
Použiji příklad s klasickou montážní linkou ve výrobě. Pokaždé, když je dokončen životní cyklus jednoho daného produktu, je nutné rozebrat starou a postavit novou linku. Což běžně zabralo týdny, klidně i měsíce, protože mimo jiné bylo potřeba odinstalovat a znovu natáhnout kabely pro propojení všech robotů. S 5G sítí lze snadno přestavět montážní linku během jednoho nebo dvou dnů. Navíc v případech, kdy jsou zaměstnanci vystaveni nebezpečným podmínkám, 5G významně přispívá k bezpečnějšímu pracovnímu prostředí. Například při těžbě uhlí v dolech horníci často pracují v obtížných podmínkách. Ovšem s privátní 5G sítí jednoduše šířenou v dole může manažer sedět v kanceláři a dálkově ovládat robota, který maká za lidi. Mobilní sítě páté generace umožňují velmi vysoké přenosové rychlosti, HD video a spoustu dalších věcí, díky nimž nemusíte být v daném místě fyzicky. Roboti a stroje udělají práci za nás.

Jak dostanete signál do více než kilometrové hloubky?
Právě prostřednictvím 5G. V dole nemůžete mít kabel, pevnou linku. Síť 4G v hlubinných podmínkách neměla dostatečnou rychlost, jež by umožňovala přenos videa ve vysokém rozlišení, a bez toho nelze provádět vzdálené operace. Řešení v těžebním odvětví jsou jedním z typických scénářů pro privátní využití nové technologie, další lze nalézt například v přístavech nebo v lékařské péči. Osobně bych se vsadil, že v budoucnu budou lékaři schopni se na dálku účastnit i operačních zákroků.

Jsou pro vás soukromé 5G sítě v tuto chvíli atraktivnější než spolupráce s českými operátory?
V Česku v současné době spolupracujeme primárně s operátory. Dodáváme naše řešení, oni postaví síť, která je dostupná jejich zákazníkům. V případě soukromých 5G sítí jde o lehce odlišný model, kdy ve spolupráci s operátory, kteří disponují radiovým spektrem, připravíme řešení sítě na míru, například pro průmyslové využití.

Jaký je obecně v Česku zájem o 5G?
Češi více využívají datové služby, před dvěma až třemi lety bylo průměrné vy­užití dat na zákazníka méně než dva gigabajty za měsíc, nyní je to téměř pět giga, přičemž cena dat v tarifu klesá. Zlepšuje se i pokrytí, i když je pravda, že stále musíme dohánět ostatní země. Podle indexu digitální ekonomiky DESI je Česko v rámci Evropské unie na 18. místě z 27 zemí, tudíž je stále prostor ke zlepšování. Na druhé straně vidíme, že v případě 5G si zákazníci datové služby užívají mnohem víc, ať už jde o lepší zážitek v podobě vysoké rychlosti a nízké latence, pro 5G je k dispozici také mnohem více obsahu v oblasti rozšířené a virtuální reality. Ve spojitosti s covidem-19 se mnohem více využívala práce z domova. Na chalupu někde v horách je obtížné přivést kabel s vysokorychlostním internetem, ale s 5G můžeme poskytnout kvalitní internetovou službu kdekoli.

Proč se tedy někteří lidé 5G bojí?
Překvapivě většina lidí, kteří se prý bojí 5G, denně běžně používá sítě 2G, 4G, wifi, bluetooth a televizní vysílání DVB-T2 bez jakýchkoli obav a strachu. Sítě 5G nejsou nic jiného než mobilní technologie vyvinutá na základě rodiny protokolů 3GPP, která nabízí ještě lepší účinnost, menší vystavení elektromagnetickým polím a vyšší bezpečnost než jakákoli jiná technologie na trhu. Osobně věřím tomu, že 5G dokáže proměnit českou ekonomiku. Existuje řada scénářů, jež pomáhají lidem pracovat bezpečněji a efektivněji. Propojení mezi stroji, roboty, senzory a lidmi, to je budoucnost, kam se vydá průmysl a hlavně, co bude akcelerovat jeho růst.

Jak se liší základnové stanice pro soukromé a veřejné 5G sítě?
Pro privátní sítě se obvykle používají malé vnitřní základnové stanice spíše než makrouzly, které jsou běžné ve veřejných sítích. Z hlediska hardwaru jsou základnové stanice 5G naprosto stejné, ale musejí být dobře naplánovány a optimalizovány speciálně pro daný účel, například pro potřeby montážní linky nebo samořiditelná zařízení.

Kdy chcete v Česku vybudovat první privátní 5G síť?
V Česku nyní běží několik pilotních projektů privátních 5G sítí, které by měly být uvedeny do komerčního provozu v roce 2023. Roste počet firem, jež se zajímají, jak může 5G vylepšit výrobní efektivitu jejich podnikání.

Přečtěte si také