Rodina online a v bezpečí?

Jak být dobrým online průvodcem svým dětem i prarodičům.

Otevřená komunikace a důvěra je základem vztahu pro online dobrodružství vašeho potomka. Důležité je však nezapomenout, že děti i senioři jsou na internetu hodně zranitelní, říká Pavel Košek, ředitel korporátní komunikace české pobočky Huawei a garant projektu #vbezpeci. Co dalšího bychom měli mít na paměti, když pořizujeme svým dětem první telefon nebo představujeme online svět našim babičkám a dědečkům?

Moje dítě si řeklo o mobilní telefon s internetem. Co mám jako rodič dělat?
Nejdříve si jako rodič musím odpovědět na otázku, na co bude dítěti telefon dobrý. Určitě je důležité využít moderní technologie proto, abych mohl dítě lépe ochránit ve fyzickém světě, mít ho v dosahu a být v kontaktu. Musím však myslet i na to, jak dítě ochránit v digitálním světě, což je stejně náročné. Nejlepší mobilní telefon je také bezpečný telefon. Jde o to zajistit zařízení proti krádeži, bezpečnost přístupu do přístroje, tedy aby nikdo nezneužil obsahu telefonu. A pak jsou v telefonu data, je třeba vědět, jak jsou sdílena, chráněna a kam má dítě v digitálním světě přístup.

Kdy tedy mám dítěti pořídit první telefon a jaký mám vybrat?
Pro dítě je důležitá rozmanitost. Umožnit mu vstup do digitálního světa, což je i prostřednictvím chytré televize a tabletu, vyžaduje vyvažovat online prostředí podněty v reálném světě a rozvíjet jeho praktické znalosti, schopnosti a zkušenosti. Technologie mají pomáhat a doplňovat, usnadňovat reálný život. Ne nahrazovat. Dítě můžeme vybavit chytrým telefonem už na 1. stupni základní školy, ale poraďte se o zkušenostech s dalšími rodiči, odborníky, mluvte o tom se svými dětmi. Otevřená a upřímná komunikace je základem vztahu i pro online dobrodružství vašeho potomka.

Děti dnes používají technologie intuitivně, je vůbec nutné je poučovat?
Dítě, které ještě neumí ani číst a psát, neví, co je mobil, internet, aplikace či sociální sítě, si vezme do ruky telefon, najede si na videa na YouTube a pustí si v lepším případě pohádku. Naprosto samo od sebe. Všechno ostatní však nechápe v potřebných souvislostech. Ale taková digitální gramotnost někdy chybí i dospělým. Rodiče musí být rádcem a průvodcem dítěte a rozhodně je potřeba digitální život potomka kontrolovat a spravovat. Když se dítě naučí jezdit na kole, řeknete si jako rodič fajn, umíš jezdit, tady máš helmu a můžeš vyrazit na silnici? Nikoli. Rodič také musí jít příkladem. Jak chcete zakazovat dítěti telefon, když jej sami jako jeho vzor máte neustále v ruce?

Mám své dítě kontrolovat? Jsou pro to k dispozici nějaké nástroje?
Rodičovská kontrola je extrémně důležitá. Stejně důležitá je důvěra mezi rodičem a dítětem a otevřená komunikace. Nástroje existují, jsou prospěšné, ale jsou to jen nástroje. Sebelepší nástroj nezaručí, že s ním rodič bude pracovat dobře a dítě ochrání. Na internetu mohou rodiče najít řadu užitečných návodů například v rámci projektu E-Bezpečí, O2 Chytrá škola nebo Avast Buď Safe Online. Také je dobré získávat zkušenosti od dalších rodičů. A prosím rodiče, aby si uvědomili, že zákazy nic neřeší, děti je umějí obcházet. Zejména v oblasti nových technologií to mají děti jednodušší, protože rodiče tahají za konec o hodně kratší.

Co dělat, když dítě telefon rozbije nebo ztratí?
Děti si bez technologií dovedou poradit. Stejně tak dospělí. Technologie musejí pomáhat, ne oslabovat. Dobré je děti učit řešit běžné situace bez technologií a pak i s jejich pomocí. Najít dopravní spojení, adresu, doptat se pomoci. Ke spotřebnímu zboží určité hodnoty by se pak měly děti učit chovat úplně stejně, ztráta je škoda, ne tragédie. Nesmí však být bez telefonu zoufalé a bezradné. A to samé doporučuji i dospělým.

Má cenu nutit prarodičům chytrý telefon a na co případně myslet při nákupu?
Nemá cenu cokoli komukoli nutit. Ale technologie mohou seniorům pomáhat a považuji za důležité je do online prostředí zapojit. Digitální inkluze může být užitečná během sociálního odloučení v průběhu pandemie i jindy, může pomoct hlídat zdraví seniorů. Ale vždy bezpečně.

Jak nejlépe vzdělávat a chránit dědu s babičkou?
Společně, ideálně napříč generacemi. Děti ukážou, co technologie umějí, prarodiče zase naučí děti, co je společensky vhodné a nevhodné. Například platforma E-Bezpečí spustila projekt Prevíti na síti, kde jsou představena rizika podvodů a postupy, jež cílí na ochranu uživatelů před online šmejdy. Společnost Huawei pak vede dlouhodobou kampaň #vbezpeci. Když zadáte do vyhledávače tento hashtag, na odkazu najdete osm pravidel pro „digitální“ seniory, která mohou hodně pomoct. Silné heslo, odolávání fake news, nesdílení údajů, podvody – všem online katastrofám se dá předejít a prarodiče na internetu ochránit.

Přečtěte si také