REMA PV Systém přišla o licenci. Kriminálka firmu vyšetřuje kvůli podezření ze zpronevěry

Klienti kolektivního systému REMA PV Systém se ocitli v nejistotě, když firmě koncem loňského roku zaniklo oprávnění k provozu.

REMA PV Systém, která letos změnila název i vlastnickou strukturu, navíc čelí podezření z nezákonného nakládání s finančními prostředky svých klientů. Policie již eviduje okolo 3 000 poškozených a škodu 250 milionů korun. Klientům tedy hrozí, že o své peníze přijdou a ještě budou muset zaplatit jinému kolektivnímu systému, který za ně zajistí recyklaci vysloužilých solárů. Do podobné situace se mohou dostat i klienti kolektivního systému pro zpětný odběr elektrospotřebičů REMA Systém, který ani po téměř pěti měsících od podání žádosti licenci stále nemá, ačkoli ostatní kolektivní systémy ji už získaly. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) situaci řeší, ale bezvýsledně.

Společnost REMA PV Systém přestala v lednu figurovat na seznamu kolektivních systémů MŽP. Jak se později ukázalo, společnost žádost o provozu kolektivního systému k MŽP vůbec nepodala. Z vyjádření MŽP pak vyplývá, že kolektivnímu systému zaniklo oprávnění k dalšímu poskytování služeb klientům, mezi nimiž jsou stovky majitelů fotovoltaických elektráren pořízených do 1. ledna 2013.

Foto: Shutterstock

Bývalí majitelé REMA PV Systém David a Karel Benešovi přitom čelí podezření z defraudace finančních prostředků. V důsledku toho jim byl policií již obstaven nemovitý majetek. Věc prověřuje krajská hospodářská kriminálka. Mluvčí pražské policie Jan Daněk sdělil deníku Právu, že detektivové sice zatím nikoho neobvinili, ale už v rámci svého prověřování nelenili a zablokovali této společnosti a také jednomu z jejích majitelů Karlu Benešovi část majetku. „V rámci případu se kriminalistům povedlo zajistit finanční hotovost a nemovitosti za přibližně sto milionů korun,“ upřesnil pro Právo Daněk.

Dle evidence skutečných majitelů má společnost REMA PV Systém od března nový název i novou vlastnickou strukturu. Jako nový nepřímý majitel společnosti REMA PV Systém je v evidenci veden 24letý Raid Charawani a společnost je dohledatelná pod novým názvem XSOLAR REUSE SYSTÉM a.s. MŽP uvedlo, že společnost pod názvem XSOLAR REUSE System také nemá licenci k provozování kolektivního systému.

Bratry Beneše i společnosti REMA Systém a.s. a XSOLAR REUSE SYSTÉM a.s. zastupuje stejný advokát. Skrze něj jeho klienti, vždy až po vydání článků, odmítají veškerá pochybení a rozporují potvrzené informace PČR. A to i přesto, že redakce opakovaně žádají výše uvedené osoby a společnosti o vyjádření k daným tématům. Stejně tak je během přípravy článků oslovován za účelem poskytnutí vyjádření sám advokát. Dle zjištění týdeníku Euro pak nátlak směřuje na redakce, které se tématy kolem výše uvedených osob a firem zabývají v podobě žádostí o uveřejnění vyjádření a hrozeb soudních sporů.

Nové zálohy budou muset uhradit klienti

Klienti bývalé REMA PV Systém tak nyní musí hledat nový kolektivní systém, který bude plnit jejich zákonnou povinnost, nebo začít plnit své povinnosti individuálně. „Vzhledem k tomu, že oprávnění REMA PV Systém k provozování kolektivního systému zaniklo, musí jeho klienti přejít k jinému systému nebo plnit své povinnosti individuálně,“ potvrdila pro server iDnes.cz Dominika Pospíšilová, tisková mluvčí MŽP.

Problémem pro klienty však stále zůstává přesný způsob, jak z REMA PV Systém odejít i se svými penězi určenými na likvidaci solárních elektráren. Z veřejně dostupných informací totiž vyplývá, že klientům REMA PV Systém nezbude nic jiného, než příspěvek na likvidaci fotovoltaiky uhradit znovu jinému kolektivnímu systému, zatímco jejich původní příspěvek zůstává ve společnosti přejmenované na XSOLAR REUSE SYSTÉM. Velmi zarážející je rovněž to, že vedení společnosti REMA PV přitom o svých krocích veřejně neinformovalo.

REMA Systém licenci stále nemá

Kolektivní systém REMA Systém, a. s., čelí podobným problémům. O licenci si daný kolektivní systém požádal ke konci roku 2022, ovšem ani po téměř pěti měsících mu MŽP nevyhovělo. REMA Systém, a. s., je tak jediným z velkých kolektivních systémů, který novou licenci stále nezískal. Klienti REMA Systém tak stále neví, na čem stojí, a ve vzduchu visí scénář podobný jako v případě REMA PV Systém. Navíc i REMA Systém, a. s., změnila vlastnickou strukturu. Podle evidence skutečných majitelů od začátku května letošního roku místo Benešových figurují jako nepřímí majitelé Hynek a Josef Tylovi.

REMA Systém je přitom dlouhodobě známý svými letitými spory s MŽP a Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP). V nich REMA Systém čelí podezření z porušování a nedodržování právních předpisů. V jednom ze sporů REMA Systém po MŽP dokonce požaduje půl miliardy. MŽP však prakticky po celou dobu tahá spíše za kratší konec provazu, přičemž buď nemá dostatečné páky, nebo mu chybí vůle danou situaci řešit. V každém případě se jedná o významné dlouhodobé zanedbání situace ze strany MŽP, kde hrozí významné finanční a ekologické škody.

Přečtěte si také