Referendum o hazardu v Kladně je neplatné. Voliči pravděpodobně vyslyšeli doporučení primátora Volfa, který radil hlasování ignorovat

Obyvatelé Kladna dali zelenou tomu, jak se magistrát vypořádal s regulací hazardu. Tak se dá interpretovat průběh referenda, které se ve městě konalo souběžně s prvním kolem prezidentských voleb. Svůj hlas v plebiscitu totiž odevzdalo jen 26 % oprávněných voličů, což je méně než zákonem předepsané kvorum. Výsledky referenda jsou tudíž neplatné a zdá se, že občané ve velké většině přijali doporučení primátora Milana Volfa (Volba pro Kladno). Dle něj byl totiž nejlepší způsob, jak vyjádřit nesouhlas s iniciátory hlasování, nehlasovat vůbec.

Jedno z největších měst Středočeského kraje v současnosti legální hazard přísně reguluje. Iniciátoři referenda – v čele s neziskovou organizací Kladno bez hazardu – ovšem dlouhodobě volali po úplném zákazu hazardních her. Pro tento model se vžilo označení „nulová tolerance hazardu“ a pracují s ním i velká česká města jako Praha, Brno, Ostrava nebo České Budějovice. Na Kladně se ale herní průmysl reguluje tzv. adresným systémem. Vedení města ve spolupráci s Českou komorou loterního průmyslu tímto způsobem stanovilo celkem dvanáct adres, na kterých je možné kasino legálně provozovat.

„Velmi děkuji Kladeňákům, že si dokázali zachovat zdravý rozum, dali na naše doporučení a výraznou neúčastí v hlasování zcela jasně vyslovili svůj názor. Evidentně jsme vyspělé město, kde žijí rozumní lidé. Za to nikdy nepřestanu být vděčný,“ poděkoval občanům primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) po uzavření volebních místností a oznámení výsledků hlasování. To je ve výsledku neplatné, jelikož se jej zúčastnilo pouze 26 % oprávněných voličů. Podle zákona o místním referendu je minimální hranice 35 %.

Foto: Shutterstock

Volf je zastáncem názoru, že pro město je daleko výhodnější kontrolovat několik málo regulovaných heren a kasin než se potýkat s rozsáhlou epidemií nelegálních provozoven a on-line hráčství, o kterém město nemá žádné informace. Navíc připomíná, že z rozpočtového určení daně z hazardních her plyne městu několik desítek milionů korun ročně. Jde o peníze, které jsou využívány na oblasti, na které město nedostává prostředky od státu, jako je podpora kultury, sportu, vzdělávání či adiktologické prevence.

„Netušil jsem, že někdy budeme muset procházet referendem o problému, který neexistuje. Dobře jsme věděli, že to bude velice těžké, protože hazardní hry jsou tématikou, která se špatně vysvětluje. Byl to souboj se skupinou lidí, která nemá pragmatický pohled na věc a vnucuje jen to svoje jediné správné vidění světa,“ dodává s povděkem. Poukazuje hlavně na to, že obyčejný občan města nemá ani tušení, na jakých místech se povolené provozovny nacházejí. Jednoduše proto, že jejich přítomnost nepůsobí žádné problémy.

Odpůrci hazardu v čele s iniciativou Kladno bez hazardu naopak namítají, že v téměř sedmdesátitisícovém městě žije na tisíc lidí, kteří se potýkají s problémy souvisejícími s patologickým hráčstvím. Kritici nulové tolerance namítají, že právě možnost prevence patologického hráčství a řešení jeho negativních dopadů je možná pouze, pokud jsou o těchto hráčích informace. A ty v případě nelegálních heren a vytlačení hráčů do on-line prostředí nemají terenní pracovníci jak získat. Iniciativa Kladno be hazardu se i tak průběh referenda se rozhodla napadnout a je tak možné, že se Kladeňáci budou muset v budoucnu vypravit k urnám znovu. Poslední slovo bude mít Krajský soud v Praze. I tak by se ale opakované referendum pravděpodobně konalo nejdříve souběžně s volbami do Evropského parlamentu, které proběhnou na jaře příštího roku.

Přečtěte si také