Reality a finance řeší klienti společně

Prodej nemovitosti vždy ladíme se zajištěním jejího financování, říká Petr Hušek, obchodní ředitel poradenské společnosti Broker Consulting, ve které zároveň vede realitní projektový tým.

Jaké problémy teď z vašeho pohledu nejvíce trápí realitní trh a jaký vývoj v tomto směru letos očekáváte?

Ceny stavebních materiálů, zelené trendy ve stavebnictví, zkostnatělé povolovací procesy, to všechno dnes přináší nekončící zdražování nemovitostí. Pro část kupujících jsou navíc limitující vysoké úrokové sazby hypoték. Řada zájemců si v současné době také pořizuje nemovitosti za hotovost. Počet nabízených nemovitostí na trhu se celkově drží na stabilní úrovni. Pokud jde o ceny, vždy zde panoval rozdíl mezi novostavbou a starším bytem nebo bytem v centru a na okraji města. Tento cenový rozdíl se v posledních letech výrazně zmenšil, ale pokud by došlo k ochlazení poptávky, opět by se začal zvětšovat.

Podle předběžných hospodářských výsledků Broker Consulting za minulý rok se na dobrých číslech silně podílely právě realitní služby. Čím si to vysvětlujete?

V realitách jsme se loni opravdu hodně posunuli. Klientům jsme pomohli prodat nemovitosti celkem za 10,5 miliardy korun, což je o 85 procent více než v roce 2020 a oproti roku 2019 dokonce o 200 procent více. Za tímto úspěchem stojí tři důvody. Jednak nám pomohl silně rostoucí trh, do něhož se vedle běžného rozhodnutí koupit nemovitost pro bydlení promítly také investiční motivy kupujících. Nejdřív ho poháněla síla nízkých úrokových sazeb a poté obava ze znehodnocení peněz vysokou inflací. Dalším důvodem je, že díky našemu propojení oborů financí a realit mohou realitní služby Broker Consulting využívat všichni naši klien­ti, kterých máme napříč republikou přes 600 tisíc. Třetím důvodem je pak vysoká kvalita služeb, na kterou přísně dbáme v obou oblastech. Dokážeme klien­tům nabídnout špičkovou propagaci nemovitostí, silné právní zázemí a rovněž moderní realitní nástroje, které pomáhají zefektivnit realitní proces nebo najít více zájemců.

Co všechno klientům v rámci realitního zprostředkování nabízíte?

Při realitní transakci zastupujeme hlavně prodávajícího, nicméně dohlížíme na bezpečnost transakce z pohledu prodávajícího i kupujícího. U každé prodávané nemovitosti využíváme profesionální fotografy, kameramany, homestagery, designery a další specialisty. Nemovitosti poté propagujeme na inzertních serve­rech a sociálních sítích, cílenou nabídkou interním klientům nebo přímým oslovením potenciálních zájemců. Aby byla realitní transakce co nejbezpečnější, snažíme se získat maximum údajů a podkladů, které sbíráme jak od prodávajících, tak z katastrů a archivů stavebních úřadů. Zajištujeme také celý proces převodu nemovitosti. Většinu dokumen­tů spravujeme elektronicky, včetně pod­pisů. Takto jsme třeba řešili rezervaci nemovitosti, kde kupující podepisoval rezervační smlouvu z USA a prodávající pro změnu z Asie.

Díky tomu, že poskytujeme komplexní službu, umíme kupujícím zajistit vhodné financování nemovitosti a interně ho sladit s jejím prodejem. Pokud je nemovitost vhodná jako investiční, nabídneme ji i našim klientům s tímto zájmem. Myslím, že právě proto s námi spolupracuje už stovka developerů, jelikož máme hodně zájemců o investování do realit.

Mění se nějak poptávka Čechů po investičních bytech? A jak by se mohla dál vyvíjet?

Vzhledem k prudce rostoucí inflaci je pořád velký zájem ochránit své peníze investicí do nemovitosti. Těch, kteří investiční nemovitost kupovali formou co nejlevnějšího úvěru v naději, že nájmem budou splácet úvěr, už pomalu ubývá. Po horských a rekreačních oblastech je poptávka pořád a podle mě zůstane i letos. Kvalitní lokality a nemovitosti budou pravděpodobně držet cenu. Naopak bych byl opatrný u starých bytů a lokalit s horší kupní silou, kde se ceny dlouhodobě držely velmi nízko a v posledních letech tím lákaly investory. Pokud někdo nedosáhne na hypotéku a půjde do nájmu, vybere si hezký nový byt, ne starý a ošklivý. Proto investoři dnes vyhledávají hlavně novostavby a zrekonstruované byty.

Přečtěte si také