Půlstoletí s Jágrem

Nejlepší český hokejista všech dob Jaromír Jágr oslaví 15. února 50. narozeniny. Držitel dvou Stanley Cupů, dvojnásobný mistr světa a olympijský vítěz dál pokračuje v kariéře. Jako aktivní sportovec zažil bezpočet historických okamžiků. Přinášíme jejich výběr v kontextu Jágrova hokejového života.

Foto: čtk

1972
Jágr: Na Kladně se 15. února Anně a Jaromíru Jágrovým narodilo druhé dítě, syn Jaromír. Má starší sestru Jitku.
Československo: V Praze se koná 1. sjezd Socialistického svazu mládeže. V Jaslovských Bohunicích u Trnavy je zprovozněna první jaderná elektrárna v zemi. Po 36 letech končí provoz trolejbusů v hlavním městě. Je dokončena a napuštěna vodní nádrž Rozkoš.
Svět: Při letní olympiádě v Mnichově zavraždí teroristická skupina Černé září 11 izraelských sportovců. Generálním tajemníkem OSN se stává Kurt Waldheim, Willy Brandt je podruhé německým kancléřem. Na Měsíc vstupuje poslední člověk – Eugene Cernan při misi Apollo 17.

1973
Československo: Ludvík Svoboda je podruhé zvolen prezidentem. Zavádějí se poštovní směrovací čísla. Do provozu je uveden most Klementa Gottwalda, dnešní Nuselský most. Na vrcholu Ještědu je otevřen vysílač s restaurací. Československá televize zahajuje na 2. programu barevné vysílání. Premiéru má film Tři oříšky pro Popelku.
Svět: Velká Británie, Irsko a Dánsko vstupují do Evropského hospodářského společenství. Z Viet­namu se po podpisu Pařížské dohody stahují poslední jednotky USA. Na Manhattanu je otevřeno Světové obchodní středisko a v Sydney opera. Augusto Pinochet se po vojenském převratu dostává k moci v Chile.

1974
Československo: Ze zdravotních důvodů není Svoboda schopen vykonávat funkci prezidenta. Provoz zahajuje pražské metro mezi stanicemi Kačerov a Sokolovská. K Praze je připojeno třicet obcí v čele se Zbraslaví a Horními Počernicemi. Probíhá akce Brontosaurus v reakci na to, že OSN vyhlásila rok 1974 Rokem životního prostředí. Koná se sjezd Československého svazu žen.


Svět: Po aféře Watergate rezignuje americký prezident Richard Nixon, nahrazuje ho viceprezident Gerald Ford. Britským premiérem se stává Harold Wilson, německým kancléřem Helmut Schmidt. Paříž otevírá letiště Charlese de Gaulla. V Číně je objevena terakotová armáda, Ernö Rubik vynalézá Rubikovu kostku.

1975
Jágr: Ve třech letech dělá první hokejové kroky na rybníku Čabárna. K Vánocům dostává brusle na kličku „šlajfky“, uvádí Jágr ve svém životopisu, který sepsal novinář Jan Šmíd.
Československo: Svoboda končí předčasně jako prezident, nahrazuje ho generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák. V Praze jsou otevřeny obchodní domy Máj a Kotva, ta nabízí 22 tisíc metrů čtverečních prodejních ploch. Koná se čtvrtá spartakiáda, pre­miéru má seriál Chalupáři.
Svět: Třiatřicet evropských států včetně SSSR a USA s Kanadou podepisují Závěrečný akt Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Juan Carlos I. se stává španělským králem. Bill Gates a Paul Allen zakládají Microsoft.

1976
Jágr: Dostává brusle-kanady. Rodiče je pro něj mají nachystané na Vánoce, ale nakonec je dostává už o měsíc dřív. Ve čtyřech letech sjíždí celou sjezdovku v Tatrách.
Československo: Všeobecné volby do Federálního shromáždění a dalších orgánů provází takřka stoprocentní účast i vítězství Národní fronty. Koná se 15. sjezd KSČ, kladně hodnotí skončenou pětiletku. Začíná sériová výroba aut Škoda 105 a 120. Hokejisté se stávají mistry světa, fotbalisté mistry Evropy.
Svět: Demokrat Jimmy Carter poráží v amerických prezidentských volbách Geralda Forda. Japonská firma JVC představuje videokazetu VHS, poprvé je izolován virus ebola. Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne zakládají Apple. Vzniká irská kapela U2.

1977
Jágr: Rodiče s ním každý týden chodí na veřejné bruslení na kladenský zimní stadion. Zájem tam o něj jeví trenéři krasobruslení. Objeví se ale v hokejové přípravce PZ Kladno mezi výrazně staršími dětmi.


Československo: V reakci na nedodržování lidských práv vzniká
Charta 77. Havárie v elektrárně Jaslovské Bohunice. Dokončen hotel Thermal v Karlových Varech. František Tomášek je jmenován kardinálem. Hokejisté jsou opět mistry světa. Premiéra seriálu Žena za pultem.
Svět: Na Tenerife se srážejí dva Boeingy 747 – jedná se o největší leteckou katastrofu v dějinách, umírá 583 lidí. Objeven je systém planetárních prstenců Uranu. Pro vyšetření člověka je poprvé po­užita magnetická rezonance. Ve 42 letech umírá Elvis Presley.

1978
Jágr: V rychlosti na ledě poráží o tři roky starší děti. Byť jde teprve
do školy, v září nastupuje k zápasu čtvrtých tříd. V prosinci je na turnaji druhých tříd jmenován kapitánem. V šesti letech udělá 600 dřepů.
Československo: Generální tajemník ÚV KSSS Leonid Brežněv navštěvuje ČSSR. Aktivisté Charty 77 zakládají Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Je zavedena povinná desetiletá školní docházka. Začíná fungovat první úsek metra A mezi náměstím Míru a stanicí Leninova. Vladimír Remek letí do kosmu při misi Sojuz 28.
Svět: Papežem je zvolen Jan Pavel I., po měsíci ale umírá a jeho nástupcem se stává Jan Pavel II., první slovanský a po 455 letech první neitalský papež. Rada vzájemné hospodářské pomoci se rozšiřuje o posledního člena – Viet­nam.

1979
Jágr: V přípravce má pod trenérem Karlem Beranem jako střední útočník stabilní místo. Je nejlepším hráčem kladenského turnaje, ve finále jeho tým vítězí ve finále nad Spartou.
Československo: Poslední velký politický proces v Československu – Václav Havel, Petr Uhl, Otta Bednářová a Jiří Dienstbier z Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných dostávají tresty na dva až pět let. Umírá exprezident Svoboda, koná se státní pohřeb.
Svět: Margaret Thatcherová se na příštích 11 let stává britskou premiérkou. Sovětská armáda vstupuje na území Afghánistánu a v zemi začíná válka. Koná se první ročník závodu rallye Paris-Dakar a první přímé volby do europarlamentu. Sony uvádí na trh přehrávač walkman a společně s firmou Philips představuje CD.

1980
Jágr: Jágrovo PZ Kladno končí v krajské lize druhé za Slavií, svého rivala Poldi poráží ve všech třech zápasech. Jágr posiluje denní porcí tisíc až dva tisíce dřepů a sto kliků.
Československo: Prezidentem je jednomyslně znovuzvolen Gustáv Husák. Koná se pátá spartakiáda. Metro C se z Kačerova prodlužuje do stanice Budovatelů, trasa A na Želivského. Je dokončeno dálniční spojení Prahy s Bratislavou. Premiéru má seriál Arabela.
Svět: Americkým prezidentem se stává Ronald Reagan. Spojené státy a dalších více než 60 zemí bojkotují olympiádu v Moskvě jako reakci na sovětskou okupaci Afghánistánu. Vysílání zahajuje stanice CNN. Vzniká kapela Depeche Mode.

1981
Jágr: S týmem PZ získává titul přeborníků Středočeského kraje, finálovou skupinu vyhrávají před Poldi. Ovládnou i turnaj Sparty. Podle publikace Kladno hokejové dává Jágr 59 gólů ze 146, na turnaji ve Slaném nastřílí 23 branek. Začíná hrát s mladšími žáky.
Československo: Všeobecné volby do Federálního shromáždění a dalších orgánů provází takřka stoprocentní účast i vítězství Národní fronty. Otevřen je pražský Palác kultury, hned se v něm koná 16. sjezd KSČ. Premiéru má film Postřižiny.
Svět: Do Evropského hospodářského společenství vstupuje Řecko. Atentát na Jana Pavla II. ­ je neúspěšný, papež vyvázne se zraněním. IBM uvádí první osobní počítač, Microsoft vydává operační systém MS-DOS. Princ Charles si bere Dianu.

1982
Jágr: V sezoně 81/82 střílí za družstvo mladších žáků v 54 zápasech 111 branek – má tedy průměr přes dva góly na utkání.
Československo: V zemi se koná vojenské cvičení zemí Varšavské smlouvy Družba 82. Otevírá se první úsek dálnice Praha–Plzeň. ČSSR získává od USA, Velké Británie a Francie 18,4 tuny zlata uloupeného za války nacisty. Andrej Babiš podepisuje závazek ke spolupráci s StB.
Svět: Spolkovým kancléřem se stává Helmut Kohl. Umírá sovětský vůdce Brežněv. Válka o Falklandy mezi Velkou Británií a Argentinou. Španělsko je v NATO, generálním tajemníkem OSN Javier Pérez de Cuéllar. Vychází nejprodávanější album historie, Thriller Michaela Jacksona.

1983
Jágr: V sezoně 82/83 už nastupuje za starší žáky PZ Kladno. V krajském přeboru I. třídy končí druzí, nejlepším hráčem soutěže je se 64 góly a 48 přihrávkami vyhlášen Jágr. V sezoně hraje i za mladší žáky a celkový účet má 292 gólů.
Československo: V zemi jsou rozmístěny sovětské rakety. StB podniká akci Vír proti členům františkánského řádu, sedm jich je odsouzeno. Běžkyně Jarmila Krato­chvílová překonává v Mnichově světový rekord na 800 metrů, který dosud nikdo nevylepšil.
Svět: Sovětská stíhačka Suchoj sestřeluje civilní let Korean Air, umírá 269 lidí. První mobilní telefonní hovor se uskutečňuje v Chicagu. Je dokončen přesun sítěARPANET na protokol TCP/IP,  což se považuje za zrod „opravdového internetu“.

1984
Jágr: Dovršuje 12. narozeniny a už se objevuje mezi mladším dorostem PZ Kladno. Aby mohl hrát se šestnáctiletými, musí mu hokejový svaz vystavit povolení. Hraje i za starší žáky, kteří končí v krajském přeboru druzí.
Československo: Jaroslav Seifert získává Nobelovu cenu za literaturu. Pražský IKEM hlásí první úspěšnou transplantaci srdce ve východní Evropě. Do provozu je uveden první úsek dálnice D11 na Hradec Králové, metro C rozšiřují stanice Vltavská a Fučíkova.
Svět: SSSR a jeho spřátelené země včetně ČSSR bojkotují olympiádu v Los Angeles. Umírá sovětský vůdce Jurij Andropov, indická premiérka Indira Gándhíová je zastřelena svou ochrankou. Apple uvádí na trh počítač Mackintosh, programátor Alexej Pažitnov vytváří hru Tetris.

1985
Jágr: V sezoně 84/85 hraje za mladší dorost oddělení A I. ligy, tým končí čtvrtý. Mezi o čtyři roky staršími hochy Jágr dává v 57 zápasech 38 gólů. Během MS v Praze propadá kouzlu Kanaďana Maria Lemieuxe.
Československo: Prezidentem je potřetí zvolen Husák. Koná se poslední, šestá spartakiáda. Zprovozněn je první blok Dukovan, první jaderné elektrárny na českém území. Pražské metro se rozšiřuje o linku B mezi Smíchovským nádražím a Sokolovskou. Hokejisté vyhrávají MS v Praze.
Svět: Umírá sovětský vůdce Konstantin Černěnko, nastupuje Michail Gorbačov. V Londýně a Filadelfii se koná benefiční Live Aid, největší koncert v dějinách rock a pop music. Microsoft vydává operační systém Windows. Na dně Atlantiku je nalezen vrak Titaniku.

1986
Jágr: Během sezony 85/86 absolvuje za mladší dorost PZ Kladno všech 57 zápasů a zapisuje si v nich 63 gólů a 45 asistencí.

Československo: Koná se 17., poslední předrevoluční sjezd KSČ. Všeobecné volby do Federálního shromáždění a dalších orgánů opět za téměř stoprocentní účasti vyhrává Národní fronta. Emigruje zpěvák Waldemar Matuška, premiéru má film Vesničko má, středisková.
Svět: Havárie jaderné elektrárny v Černobylu, radioaktivní mrak se dostává nad značnou část Evropy. Do Evropského hospodářského společenství vstupují Španělsko a Portugalsko. Pouhých 73 sekund po startu exploduje americký raketoplán Challenger. Okolo Země proletí Halleyova kometa.

1987
Jágr: Také v dalším ročníku je nejlepším střelcem mladšího dorostu PZ Kladno. Od začátku sezony 87/88 začíná nastupovat v kategorii starší dorost, se 64 góly v 49 utkáních bude nejlepším střelcem týmu.
Československo: Zemi navštěvuje generální tajemník ÚV KSSS Gorbačov, generálním tajemníkem ÚV KSČ se stává Milouš Jakeš. Začíná výstavba Jaderné elektrárny Temelín. Metro A se prodlužuje na Strašnickou, představen je vůz Škoda Favorit.
Svět: Přijat Montrealský protokol o látkách poškozujících ozonovou vrstvu. Teroristický útok na jihokorejský Boeing 707 na lince Bag­dád–Soul zabil 115 lidí. Představeny jsou populární tenisky Nike Air Max.

1988
Jágr: V necelých 16 letech debutuje v dresu A týmu Poldi. Na turnaji v Litvínově hraje na legitimaci Zdeňka Hraběte a dává gól. Je v reprezentaci do 16 let. Před další sezonou přestupuje mezi muže Poldi, plat má 2 500 Kčs měsíčně. První ligový gól dává 4. října pardubickému Dominiku Haškovi.
Československo: Štrougalovu vládu střídá kabinet Ladislava Adamce. Ve vězení umírá politický vězeň Pavel Wonka. Demonstraci k 20. výročí okupace v roce 1968 rozhání na Václavském náměstí policie. Francouzský prezident François Mitterrand se v Praze setkává s disidenty. V metropoli vystupují Depeche Mode, metro B jezdí na Nové Butovice.
Svět: Americkým prezidentem zvolen George H. W. Bush. Při zemětřesení v Arménii umírá 25 tisíc lidí. Teroristický útok na let Pan Am 103 známý jako Aféra Lockerbie zabil 270 lidí. Usáma bin Ládin zakládá al-Káidu.

1989
Jágr: Sezonu 88/89 zachraňuje Kladno v prolínací soutěži o udržení. V 64 duelech Jágr zapisuje 21 branek. Na ME do 18 let získává stříbro. Za seniorskou reprezentaci debutuje v září proti Calgary. Při sametové revoluci si na helmu lepí číslo 68, na dresu má 15.
Československo: Protesty při Palachově týdnu tvrdě potlačují policisté. Václav Havel odsouzen na devět měsíců. Zveřejněna petice Několik vět. Během sametové revoluce nastupuje vláda Mariána Čalfy, Havel zvolen prezidentem.
Svět: Pád režimů východního bloku. Havárie ropného tankeru Exxon Valdez u Aljašky způsobuje ekologickou katastrofu. Nelson Mandela je propuštěn z vězení. Masakr na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Premiéra seriálu Simpsonovi.

1990
Jágr: V sezoně 89/90 dojde s Kladnem do semifinále, Spartě nasází hattrick. V 57 zápasech dává 30 branek. Z MS juniorů i seniorů veze bronz. Jako pátého v pořadí ho draftuje Pittsburgh. Na podzim je v NHL s číslem dresu 68, 7. října dává první gól New Jersey.
Československo: ČSSR se transformuje na ČSFR, zrušena je Národní fronta, StB, trest smrti. Havel vyhlašuje všeobecnou amnestii. Volby vyhrává Občanské fórum (OF), federálním premiérem je Čalfa, českým Petr Pithart, Havel znovuzvolen prezidentem. Metro A vede na Skalku, trasa B na Českomoravskou. V Praze vystupují The Rolling Stones, přijíždí prezident Bush.
Svět: Gorbačov prezidentem SSSR. Sjednocení Německa, společnou měnou je západoněmecká marka. Irák zahajuje napadením Kuvajtu válku v Perském zálivu. Rezignuje britská premiérka Thatcherová, nahrazuje ji John Major. Navržen jazyk pro tvorbu webů HTML.

1991
Jágr: Po těžkých začátcích v novém prostředí zakončuje první sezonu v zámoří ziskem Stanley Cupu. V 80 zápasech základní části nasbírá 57 bodů, v play-off dalších 13. Stává se členem týmu nováčků roku.
Československo: Začíná malá privatizace, přijat je velký lustrační zákon. Zaniká OF, založena ODS a jejím šéfem se stává Václav Klaus. V Praze se koná Všeobecná československá výstava, na Letné je instalován obří metronom. Vzniká PPF.
Svět: Republiky SSSR postupně vyhlašují nezávislost, svaz na konci roku zaniká. Prezidentem Ruska je Boris Jelcin. Začíná válečný konflikt v Jugoslávii. Vzniká Visegrádská skupina, končí výroba trabantů. Je zprovozněna první webová stránka na světě info.cern.ch.

1992
Jágr: Také druhá sezona v Pittsburghu končí pro Jágra Stanley Cupem. V 70 utkáních základní části dosáhne na 69 bodů, v play-off na 24. Legendární je jeho gól ve finále proti Chicagu, kdy od mantinelu postupně obchází všechny protihráče.


Československo: Volby do Federálního shromáždění vyhrává v Česku ODS, na Slovensku HZDS. Abdikuje Havel, šéfové ODS Klaus a HZDS Vladimír Mečiar uzavírají dohodu o zániku společného státu. Koná se první vlna kuponové privatizace. Zřízena je veřejnoprávní ČT. Země se připojuje k internetu. Po autonehodě umírá Alexander Dubček.
Svět: Americkým prezidentem zvolen Bill Clinton. John Major obhajuje post britského premiéra. Podepsána je Maastrichtská smlouva, což znamená formální založení Evropské unie. Začíná válka v Bosně a Hercegovině. Generálním tajemníkem OSN je Butrus Butrus-Ghálí.

1993
Jágr: Pittsburgh ovládne základní část sezony 92/93, končí ale ve čtvrtfinále po sedmizápasové bitvě s Islanders. Jágr v základní části získává 94 bodů, v play-off 9. Režisér Karel Smyczek o něm točí medailon do série GEN.
Česko: Vzniká samostatné Česko, prezidentem zvolen Havel. Před měnovou odlukou se kolkují bankovky. Základní vojenská služba se zkracuje na 12 měsíců. V Praze a okolí začíná vysílat stanice Premiéra TV. Sportka zavádí jackpot.
Svět: Prezidentem Slovenska se stává Michal Kováč. Jicchak Rabin a Jásir Arafat uzavírají první mírovou dohodu mezi Izraelci a Palestinci. Po bitvě v Mogadišu se USA začínají stahovat z občanské války v Somálsku. Premiéru má film Jurský park.

1994
Jágr: V ročníku 93/94 je s 99 body nejproduktivnějším Tučňákem, ti ale vypadnou v 1. kole play-off. Na MS v Itálii končí ve čtvrtfinále. Jeho otec odvrací zánik hokeje na Kladně a stává se šéfem tamního klubu. Kvůli výluce v NHL je Jágr na podzim na Kladně, v 11 zápasech sbírá 22 bodů. Nastoupí i za Bolzano a německý Schalker. Točí reklamu na kola Olpran.
Česko: Konají se první volby do zastupitelstev obcí a druhá vlna kuponové privatizace. Prahu navštěvuje Clinton. Začíná vysílat první celoplošná komerční stanice Nova. Miloslav Vlk je jmenován kardinálem. Metro B vede na Zličín, začíná se prodávat Škoda Felicia.
Svět: Vzniká Evropský hospodářský prostor, zaručuje svobodu pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu. Otevírá se tunel pod Lamanšským průlivem. Mandela je jihoafrickým prezidentem, Alexandr Lukašenko běloruským. Jeff Bezos zakládá Amazon. Premiéra PlayStationu.

1995
Jágr: Ve stávkou zkrácené sezoně se stává nejproduktivnějším hráčem NHL, ve 48 zápasech sbírá 70 bodů. Pittsburgh ale končí ve čtvrtfinále s New Jersey. Poprvé získává Zlatou hokejku pro nejlepšího českého hokejistu – v budoucnosti ji vyhraje ještě 11krát. Objevuje se v reklamě na Bingo televize Nova.
Česko: Země se stává členem OECD. Zpoplatňuje se používání dálnic. Na seznamu světového dědictví UNESCO se objevuje centrum Kutné Hory. Druhý pražský koncert The Rolling Stones sleduje rekordních 130 tisíc lidí.
Svět: Švédsko, Finsko a Rakousko vstupují do EU. Daytonská dohoda ukončuje válku v Bosně a Hercegovině. Izraelský premiér Rabin umírá při atentátu. Microsoft začíná prodávat operační systém Windows 95.

1996
Jágr: V páté sezoně v NHL poprvé překonává hranici sta kanadských bodů – získává jich 149, o dvanáct víc má Mario Lemieux. Pittsburgh ale v semifinále nestačí na Floridu. S národním týmem Jágr v srpnu vyhoří na Světovém poháru.
Česko: První volby do sněmovny vyhrává ODS, vzniká Klausova vláda. ODS ovládne i první volby do Senátu. Fotbalisté vicemistry Evropy, hokejisté mistry světa. Představena je Škoda Octavia. Operátor Eurotel získává konkurenta Paegas. Na Letné koncertuje Mi­chael Jackson.
Svět: Americkým prezidentem je znovuzvolen Clinton. Tálibán se v Afghánistánu dostává k moci. V Japonsku je na trh uvedeno DVD. V Kataru vzniká televizní stanice Al-Džazíra. Představuje se maskot operačního systému Linux tučňák Tux.

1997
Jágr: Sezona 96/97 končí pro Tučňáky hned v prvním kole play-off s Filadelfií, vzdor Jágrovým osmi bodům v pěti zápasech. V základní části boduje v 63 duelech 95krát. V této době vzniká legendární reklama na žvýkačku Bubble Tape.


Česko: Moravu postihují rozsáhlé povodně. Parlament schvaluje
Česko-německou deklaraci. Na podzim padá Klausova vláda. Druhou celoplošnou komerční stanicí se stává TV Prima. V Praze vystupují U2; film Kolja získává Oscara.
Svět: Madeleine Albrightová se stává americkou ministryní zahraničí, Tony Blair britským premiérem. Kofi Annan je generálním tajemníkem OSN. Vychází román Harry Potter a kámen mudrců. Při automobilové nehodě v Paříži umírá princezna Diana. Založen Netflix.

1998
Jágr: S hokejovou reprezentací vyhrává olympiádu v Naganu, dává klíčový gól ve čtvrtfinále s USA. V Pittsburghu zapisuje znovu přes sto bodů a vyhrává kanadské bodování NHL, tým ale končí znovu v 1. kole play-off. Klub má finanční potíže, hrozí mu bankrot či stěhování.
Česko: Nastupuje úřednická vláda Josefa Tošovského, Havel znovuzvolen prezidentem. V předčasných volbách vítězí ČSSD Miloše Zemana a díky opoziční smlouvě s ODS ustavuje menšinovou vládu. Metro B se prodlužuje na Černý Most. Jiří Kajínek odsouzen na doživotí.
Svět: Spolkovým kancléřem se stává Gerhard Schröder. Řeší se aféra Clinton–Lewinská. Podepsána je Belfastská dohoda, která ukončuje letitý konflikt v Severním Irsku. Premiéru má seriál Sex ve městě. Microsoft vydává Windows 98 a vzniká Google.

1999
Jágr: Se 127 body je potřetí nejproduktivnějším hokejistou NHL, získává i Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče.
V 1. kole Tučňáci vyřadí favorita New Jersey, ve druhém končí
proti Torontu. Klub v potížích přebírá Le­mieux, který mezitím poprvé ukončil kariéru.
Česko: Země spolu s Maďarskem a Polskem vstupuje do NATO. Zemanova vláda rozhoduje o dostavbě Temelína. Hokejisté získávají titul mistrů světa a začínají „zlatý hattrick“. Na metru B je otevřena stanice Hloubětín. V Česku je téměř úplné zatmění Slunce.
Svět: Země EU přijímají společnou měnu euro. Funkci ruského prezidenta přebírá Vladimir Putin. Startuje americká sonda Stardust. Čína zakazuje duchovní hnutí Fa-lun-kung a jeho stoupence pronásleduje. Premiéru má film Matrix.

2000
Jágr: V desáté sezoně za mořem se s 96 body znovu stává nejproduktivnějším hráčem NHL, Tučňáci ale opět končí ve čtvrtfinále. V prosinci se na led vrací Lemieux.
Česko: Začíná fungovat systém 14 krajů. Na trh vstupuje třetí mobilní operátor Oskar. V Praze se koná kongres Mezinárodního měnového fondu. První blok Temelína je připojen do rozvodné sítě. Hokejisté získávají další titul mistrů světa.
Svět: Americkým prezidentem je zvolen George W. Bush, rozhoduje těsný výsledek na Floridě. V Paříži padá hořící letadlo Concorde, umírá 113 lidí. Microsoft uvádí do prodeje Windows 2000 a Bill Gates opouští post generálního ředitele firmy.

2001
Jágr: Jedenáctá sezona v zámoří je pro Jágra poslední v Pittsburghu. Se 121 body se znovu stává vítězem produktivity NHL, v play-off tým dojde až do semifinále. V červenci je vyměněn do týmu Washington Capitals.
Česko: Šéfem ČSSD se po Miloši Zemanovi stává Vladimír Špidla. Čeští hokejisté získávají třetí titul mistrů světa v řadě. Otevírá se stanice metra B Kolbenova.
Svět: Teroristické útoky al-Káidy dopravními letadly v USA. Spuštěna je Wikipedia, Microsoft představuje Windows XP a konzoli XBox, Apple uvádí přehrávač iPod. Premiéru mají první díly filmových ság Harry Potter a Pán prstenů. Prvním vesmírným turistou je Dennis Tito.

2002
Jágr: V novém působišti se v sezoně 01/02 stává nejproduktivnějším hráčem týmu, Capitals ale nepostoupí do play-off. Na olympiádě v Salt Lake City končí s českým výběrem už ve čtvrtfinále, stejně jako poté na MS. Po sezoně si dodělává maturitu.


Česko: Volby vyhrává ČSSD, Špidla se stává premiérem. Čechy postihují rozsáhlé povodně. V Praze se koná summit NATO. K rozvodné síti je připojen druhý blok Temelína. Šéfem ODS zvolen Mirek Topolánek. Operátor Paegas se mění na T-Mobile.
Svět: Začíná soud se Slobodanem Miloševičem. Spuštěn je sesterský projekt Wikipedie zvaný Wiki­slovník. Mark Shuttleworth se stává druhým vesmírným turistou. Vzniká společnost SpaceX Elona Muska. Objevuje se onemocnění SARS.

2003
Jágr: Ve druhé sezoně ve Washing­tonu je se 77 body znovu nejproduktivnějším hráčem Capitals, ti ale ve Stanley Cupu končí hned v prvním kole.
Česko: Prezidentem se stává Klaus, Zeman neuspěl. V referendu o vstupu země do EU hlasuje 77,3 procenta voličů pro, účast je přes 55 procent. Pavel Nedvěd získává Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy.
Svět: Zajat je irácký prezident Saddám Husajn. Při havárii raketoplánu Columbia umírá všech sedm členů posádky. Vzniká nadace Wiki­media. Martin Eberhard a Marc Tarpenning zakládají automobilku Tesla.

2004
Jágr: V sezoně 03/04 ho Capitals trejdují do New York Rangers, i tam ho ale čeká konec ročníku bez play-off. V obou klubech má průměr bod na zápas. S reprezentací dojde do čtvrtfinále MS a do semifinále Světového poháru. V krajských volbách podpoří Petra Bendla z ODS.
Česko: Nastupuje vláda Stanislava Grosse. Česko se stává členem EU spolu s dalšími devíti zeměmi. Prvním českým eurokomisařem je krátce Pavel Telička, druhým vzápětí Špidla. Metro C se prodlužuje na Ládví. Fotbalisté jsou na ME třetí.
Svět: George W. Bush obhajuje post amerického prezidenta. Do NATO vstupuje Slovensko a šest zemí východní Evropy. Tsunami v Indickém oceánu. První verze prohlížeče Firefox, založen je Face­book.

2005
Jágr: Další výluka NHL trvá celou sezonu. Jágr ji zahajuje na Kladně, v 17 duelech získává 28 bodů. Pak se stěhuje do Ruska, kde s Omskem dojde do semifinále. Sezonu zakončuje svým prvním titulem mistra světa, s devíti body je nejproduktivnějším českým hráčem.
Česko: Armáda je plně profesionální. Předčasně končí Grossova vláda, nastupuje kabinet Jiřího Paroubka. Policejní zásah na techno­party CzechTech na Tachovsku. Operátora Oskar kupuje Vodafone. Začíná vysílání ČT24.
Svět: Spolkovou kancléřkou je šéfka CDU Angela Merkelová. Vstupuje v platnost Kjótský protokol o omezení skleníkových plynů. Americký miliardář Steve Fossett oblétá Zemi. Papežem se stává Benedikt XVI. Floridu zasahuje hurikán Katrina. Vzniká server YouTube.

2006
Jágr: Na OH v Turíně bere bronz. Se 123 body je nejproduktivnějším hráčem Rangers, zároveň i střelcem a nahrávačem, naposledy v NHL překonává hranici sta bodů. V play-off ale Rangers končí hned v prvním kole s New Jersey.
Česko: Sněmovní volby vyhrává ODS před ČSSD, situace je ale patová a první Topolánkova vláda nezískává důvěru. Zavádí se bodový systém pro řidiče. Zavražděn je podnikatel František Mrázek. Metro A jezdí na Depo Hostivař, spuštěn je kanál ČT Sport.
Svět: Robert Fico poprvé slovenským premiérem. Černá Hora v referendu vyhlašuje nezávislost na Srbsku. Je spuštěna webová stránka WikiLeaks. Google kupuje YouTube. Saddám Husajn je odsouzen k trestu smrti a popraven. Spuštěn je Twitter.

2007
Jágr: Získává 96 bodů a opět je nejproduktivnějším hráčem, střelcem i nahrávačem Rangers. V play-off končí tým ve čtvrtfinále.
Česko: Druhá Topolánkova vláda získává důvěru díky dvěma poslancům ČSSD, kteří opustili sál. Země je v Schengenském prostoru. Vláda prosazuje rovnou daň. Jan Kaplický vyhrává architektonickou soutěž na novou Národní knihovnu. Začíná stavba tunelu Blanka.
Svět: Do EU vstupují Bulharsko a Rumunsko. Americká hypoteční krize je počátkem globální ekonomické recese. Generálním tajemníkem OSN se stává Pan Ki-mun. Microsoft vydává Windows Vista. Apple začíná prodávat iPhone.

2008
Jágr: Se 71 body je opět nej­produktivnějším Rangerem, dalších 15 bodů přidává v deseti duelech play-off, kde tým ve čtvrtfinále nestačí na Pittsburgh. Jágr končí v NHL a odchází do Omsku hrát KHL. Je uveden do Síně slávy českého hokeje.
Česko: Klaus se znovu stává prezidentem. Krajské volby drtivě vyhrává „oranžovou tsunami“ ČSSD. Podepsána smlouva s USA o protiraketovém radaru v Brdech. Fotbalová Slavia otevírá nový stadion v Edenu. Metro C se prodlužuje do Letňan.
Svět: Americkým prezidentem se stává Barack Obama. Ruským prezidentem je Dmitrij Medveděv, Putin premiérem. Je vydána první verze operačního systému Android.

2009
Jágr: V první sezoně v KHL končí s Omskem ve čtvrtfinále, v 64 zápasech sbírá skoro bod na utkání. Na MS dojde s týmem do čtvrtfinále. Petr Kolečko a Tomáš Svoboda uvádějí divadelní hru „Jaromír Jágr, Kladeňák“ – hokejistu hraje David Matásek.

Česko: Během předsednictví EU padá Topolánkova vláda, nastupuje úřednický kabinet Jana Fischera. Klaus po předchozím odmítání podepisuje Lisabonskou smlouvu. Česko navštěvují prezident Obama a papež Benedikt XVI.
Svět: NATO se rozšiřuje o Chorvatsko a Albánii. Slovensko přijímá euro. Microsoft vydává operační systém Windows 7. Umírá král popu Michael Jackson. Do kin vstupuje Avatar, objevuje se bitcoin.

2010
Jágr: Na OH je vlajkonošem, tým končí ve čtvrtfinále. S Omskem vypadne v 1. kole play-off, zklamání si ale vynahrazuje MS. Podceňovaný výběr dovede k senzačnímu zlatu, spolu s Jakubem Klepišem je nejproduktivnějším Čechem. Získává medaili Za zásluhy II. stupně.
Česko: Volby vyhrává Paroubkova ČSSD, vládní většinu ale získává koalice ODS, TOP 09 a Věci veřejné, premiérem je Petr Nečas. Pražským arcibiskupem se stává Dominik Duka, Štefan Füle eurokomisařem. Otevírá se 23kilometrový úsek Pražského okruhu.
Svět: Britským premiérem je David Cameron. Při letecké havárii u Smolenska umírá polský prezident Lech Kaczyński. Zemětřesení na Haiti si vybírá přes 200 tisíc obětí. Otevírá se nejvyšší mrakodrap světa Burdž Chalífa. Vzniká Instagram.

2011
Jágr: Ruskou misi končí ve čtvrtfinále, pak bere bronz z MS. Stává se většinovým majitelem nově vzniklých Rytířů Kladno a po otci přebírá funkci šéfa klubu. Jako volný hráč podepisuje smlouvu s Philadelphia Flyers a v 39 letech se vrací do NHL.
Česko: Nečas řeší vládní krizi spojenou s kauzou nejasného financování poslanců VV Vítem Bártou. Klaus si během návštěvy Chile nechává pero. Sazku, která se ocitla v problémech, získávají PPF a KKCG. ČT ukončuje analogové vysílání. Umírá Václav Havel.
Svět: Bin Ládin je dopaden a zabit. Zemětřesení a tsunami zapříčiní havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima. Protesty v arabských zemích nazvané Arabské jaro. V Norsku vraždí terorista Anders Breivik. Britský princ William se žení s Kate Middletonovou.

2012
Jágr: V sezoně 11/12 získává 54 bodů v 73 zápasech, s Flyers končí ve čtvrtfinále. Přestupuje do Dallasu, novou sezonu ale na podzim při další výluce NHL zahajuje v Kladně: v 34 duelech získá 57 bodů.
Česko: Novela ústavy zavádí přímou volbu prezidenta. Pro podezření z korupce je zatčen středočeský hejtman David Rath. Metanolová kauza si vynucuje dočasnou prohibici. Ruzyňské letiště nese jméno Václava Havla. Vzniká hnutí ANO.
Svět: Prezidentem Ruska je znovu Putin, křeslo amerického prezidenta obhajuje Obama. Objevuje se virus MERS. Ve Středozemním moři ztroskotá výletní loď Costa Concordia. Microsoft začíná prodávat Windows 8.

2013
Jágr: Po skončení výluky debutuje za Dallas čtyřmi body v prvním duelu. Klub ho v dubnu trejduje do Bostonu, s nímž sahá po Stanley Cupu, ve finále ale slaví Chicago. Jako volný hráč podepisuje smlouvu s New Jersey. S Babišem natáčí reklamní spot na Vodňanské kuře.
Česko: První přímou volbu prezidenta vyhrává Zeman. Klaus vyhlašuje částečnou amnestii. Propuká kauza Nagyová, padá Nečasova vláda. Úřednický kabinet Jiřího Rusnoka nezískává důvěru, předčasné volby vyhrává ČSSD Bohuslava Sobotky před ANO.
Svět: Do EU vstupuje Chorvatsko. Papež Benedikt XVI. rezignuje, nahrazuje ho František. Běžec Oscar Pistorius zastřelí svou přítelkyni. Je spáchán bombový útok na Bostonský maraton. Kauza whistleblowera Edwarda Snowdena. Na Ukrajině začíná Euromajdan.

2014
Jágr: Ve své první sezoně mezi Ďábly je se 67 body nejproduktivnějším hráčem týmu, klub ale nepostoupí do play-off. Naposledy hraje na OH, tým končí v Soči ve čtvrtfinále, na MS pak čtvrtý. Jágrovi Rytíři sestupují z extraligy.
Česko: Je jmenována Sobotkova vláda, Babiš ministrem financí. Věra Jourová se stává eurokomisařkou. Výbuchy muničních skladů ve Vrběticích. Petr Pavel je zvolen předsedou vojenského výboru NATO. Zeman v čínské televizi ukazuje Krtečka.
Svět: Nepokoje na Ukrajině sílí, Rusko okupuje Krym, začíná válka na Donbasu. Andrej Kiska se stává slovenským prezidentem. Epidemie eboly v západní Africe. Ukončena podpora Windows XP.

2015
Jágr: Ve druhé sezoně s Devils odehraje 57 zápasů a sbírá 27 bodů, v únoru je vyměněn na Floridu. Byť Panthers nepostoupí do play-off, Jágr získává bod na zápas a prodloužení smlouvy. Naposledy hraje na MS, Česko končí znovu čtvrté.
Česko: Do provozu je uveden pražský tunel Blanka, jehož výstavba trvala osm let. Začíná Zemanova kauza Hitler je gentleman. Metro A je prodlouženo do Motola.
Svět: Série teroristických útoků islamistů: na redakci Charlie Hebdo, Batalcan atd. Sílí příliv migran­tů do Evropy. Propuká kauza Diesel­gate. Zastřelen kritik Kremlu Boris Němcov. Zadlužené Řecko je na prahu opuštění eurozóny. Jižní a střední Amerikou se šíří virus zika.

2016
Jágr: Se 66 body je nejproduktivnějším Panterem a dotlačí klub do play-off. V předvečer Štědrého dne získává 1888. bod a stává se 2. nejproduktivnějším hráčem historie NHL za Waynem Gretzkym. Coby reklamní tvář telefonů Huawei zažívá faux pas – fotí sel­fie iPhonem. Objevuje se v klipu Ewy Farné.

Česko: Rozjíždí se kauza Čapí hnízdo spojená s Babišem. Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga slibuje obří investice (z nichž takřka nic nebude). Je otevřen poslední úsek dálnice D8 na Drážďany. Začíná první vlna EET.
Svět: Americkým prezidentem je zvolen Donald Trump. Britové v referendu hlasují pro brexit, pre­miéra Camerona nahrazuje Theresa Mayová. Teroristický útok v Nice. Umírá Fidel Castro. The Rol­ling Stones koncertují v Havaně. Vzniká TikTok.

2017
Jágr: Třetí sezonu na Floridě zakončuje 46 body v 82 duelech, klub neprojde do play-off a Jágr hledá nové angažmá. Vypadá to, že v 1. lize naskočí za Kladno, ale plácne si s Calgary. Poprvé hraje za kanadský klub.
Česko: Babiš končí předčasně jako ministr financí, po sérii kauz jeho odvolání navrhl premiér Sobotka. Na podzim ANO vítězí ve volbách, Babiš je premiérem. Česko řeší zdražování másla. Prezident Zeman dává milost Jiřímu Kajínkovi.
Svět: NATO rozšiřuje Černá Hora. Trump vydává příkaz na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Zrušeny roamingové poplatky v EU. Generálním tajemníkem OSN je António Guterres. Teroristické útoky v Londýně, Barceloně, Manchesteru či Petrohradu. Katalánské referen­dum o nezávislosti.

2018
Jágr: Jeho mise v Calgary netrvá dlouho, zkraje roku se vrací do Kladna. O zápasy je obří zájem, Jágrovu obnovenou premiéru vysílá ČT. Po zranění ale o zbytek sezony přijde a Rytíři v baráži extraligu nevybojují.
Česko: Zeman v přímé volbě obhajuje funkci prezidenta. První Babišova menšinová vláda nezískává důvěru, uspěje až druhá, koaliční s ČSSD a podporou komunistů. Vzniká Milion chvilek pro demokracii. ČT zahajuje digitální vysílání DVB-T2.
Svět: Dvojitý agent Sergej Skripal otráven novičokem. Zavražděn slovenský novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka, padá Ficova vláda. Putin znovu zvolen ruským prezidentem. Princ Harry si bere Meghan Markleovou. Greta Thunbergová zahajuje páteční stávky.

2019
Jágr: Téměř celou základní část 1. ligy 18/19 vynechává kvůli zranění. Naskakuje až v závěru a spolu s Tomášem Plekancem vracejí Kladno do extraligy. V baráži má Jágr průměr skoro gól na zápas. Získává medaili Za zásluhy I. stupně, sklízí kritiku za návštěvu Číny s prezidentskou delegací.
Česko: Na Letné se koná obří protivládní demonstrace, pořádá ji Milion chvilek. Evropská komise vypracovala audit, podle nějž je Babiš ve střetu zájmů. Rath po letitém soudním procesu nastupuje do věznice. Jourová je místopředsedkyní EK. Umírá Karel Gott.
Svět: Brexit se odkládá, britští poslanci se neshodují na dohodě odchodu, volby na podzim vyhrává Boris Johnson. Zuzana Čaputová slovenskou prezidentkou. Masové protesty v Hongkongu. Trump jedná s Kim Čong-unem. Objevují se první případy covidu-19.

2020
Jágr: Hned po návratu mezi elitu Rytíři sestupují, když vyhoří v poslední čtvrtině extraligy. Jágr v 48 letech zvládá v 38 zápasech 29 bodů. Na webu NHL.com ho experti volí nejlepším pravým křídlem otevřené éry NHL.
Česko: Od 1. března má Česko první případy covidu-19. Země se ocitá v nouzovém stavu a lockdownech. Střídají se ministři zdravotnictví. Začíná kanál ČT3. Praha 6 odstraňuje sochu maršála Koněva. Vypuká kauza otravy Bečvy. Seriál #martyisdead získává cenu Emmy.
Svět: Velká Británie odchází z EU. WHO vyhlašuje pandemii, svět padá do lockdownů a ekonomické recese. Koncem roku se objevují první vakcíny. Americkým prezidentem je zvolen Joe Biden. Do NATO vstupuje Severní Makedonie. Smrt George Floyda startuje masové protesty. Pokus o otravu ruského opozičníka Alexeje Navalného.

2021
Jágr: Celá sezona se nese v pandemickém sevření bez diváků. Jágr značnou část základní části 1. ligy vynechává, na play-off je ale zpět a pomáhá svému klubu k dalšímu návratu do extraligy.
Česko: Začíná očkování. Ústavní soud nařizuje změnit volební zákon. Volby vyhrávají opoziční koalice Spolu a Piráti/STAN, premiérem se stává Petr Fiala. Prezident Zeman je opakovaně hospitalizován. Tragicky umírá nejbohatší Čech Petr Kellner.
Svět: Trumpovy tweety vyprovokují jeho stoupence k útoku na Kapitol, sociální sítě mu ruší účty. Olympiáda v Tokiu je kvůli covidu-19 bez diváků. Hnutí Tálibán ovládlo Afghánistán. Salvador přijímá bitcoin jako oficiální měnu. Angela Merkelová končí jako německá kancléřka.

2022
Jágr: V 50 letech stále v extralize boduje. Ze všech trofejí mu chybí už jen český titul. Na ten to ale letos s Rytíři rozhodně nevypadá.
Česko: Fialova vláda získává důvěru Poslanecké sněmovny.
Svět: Neočkovaný tenista Novak Djokovič nesmí na Australian Open. První transplantace prase­čího srdce člověku.

Přečtěte si také