Průmysl vybral těžkou zatáčku. Ale vyhráno nemá

Firmy v Česku očekávají, že i rok 2023 bude náročný.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu, který jsme ve Svazu průmyslu a dopravy ČR provedli mezi více než 130 podniky. Že své výkony a pozici na trhu udrží, sice předpokládá 46 procent firem, zlepšit či zachovat hospodářské výsledky však pro ně nebude snadné. Ekonomika zpomaluje, řadě firem klesá ziskovost. Tuzemské podniky tak mají z letošního roku obavy.

Pokud bychom si ekonomický vývoj naší země měli představit jako nekonečný automobilový závod, tak na konci minulého roku se českému průmyslu podařilo vybrat opravdu těžkou zatáčku. Jen díky tomu jsme se v tuto chvíli vyhnuli nejčernějšímu scénáři, hrozbě hromadného krachu firem nebo masového propouštění.

Důvodů, proč tomu tak je, vidíme hned několik. Zaprvé se firmy dokázaly do značné míry postarat samy o sebe, jak jsou z minulosti koneckonců v Česku zvyklé. Dramaticky šetřily a stále šetří energií, investovaly do energetických úspor, do obnovitelných zdrojů energie a také se snažily rychle přejít na alternativní zdroje energie. Některé podniky si dokázaly i samy zařídit přístup k terminálům LNG, který potom ve výrobě využívaly.

Zadruhé ale musím uznat, že státní pomoc, na níž jsme se s vládou dohodli na konci minulého roku a která spočívala především v zastropování cen elektřiny a plynu i pro velké firmy, také pomohla.

Firmám usnadnila plánování a dodala celé české ekonomice jakousi jistotu. Přestože jsou cenové stropy stanovené možná až příliš vysoko, firmy vědí, že ceny nevylétnou výše, což jim velmi pomáhá v plánování jejich fungování.

A zatřetí se spojilo několik velmi příznivých okolností, jež způsobily, že ceny energií jsou teď mnohem níže, než byly na konci loňského roku. Určitě pomáhá mírná zima. Přispělo k tomu i zpomalení ekonomiky v Číně, díky němuž poklesla tamější spotřeba LNG, a dodávky tak mohly za relativně příznivé ceny směřovat do Evropy. A v neposlední řadě pozitivně přispěla i překvapivě rychlá výstavba LNG terminálů v Německu. Tohle všechno černému scénáři, kterého jsme se všichni obávali, zabránilo.

Ilustrace: Vojtěch Velický

Na základě aktuálních dat přímo z firem je ovšem zřejmé, že poměrně vážná situace nadále trvá a na oslavy je rozhodně brzy. I když v Česku máme cenové stropy na elektřinu a plyn pro firmy, podniky za energii stále platí mnohem více než například před rokem. Je to podobné jako u domácností. I firmy platí dvakrát až třikrát víc, než byly zvyklé. To jim samozřejmě ukrajuje zisky, omezuje to jejich schopnost investovat do rozvoje a nových technologií, ubírá jim to zdroje na odměny zaměstnancům.

Obrovský problém je to hlavně pro vysoce energeticky náročné firmy s nižšími maržemi. Dalším problémem se jeví přetrvávající nedostatek některých surovin coby důsledek války na Ukrajině nebo nedostatek vstupů, jako jsou stále například čipy, které omezují produkci automobilového průmyslu. To, že se s tímto problémem potýkáme ještě téměř tři roky poté, co se objevil poprvé, jen svědčí o tom, že situace stále není dobrá.

Celkově ale průzkum ukázal, že řada firem – spíše než další krátkodobá opatření státní pomoci – preferuje dlouhodobá prorůstová opatření. Ať už se jedná o podporu exportu na nové trhy, podporu aplikovaného výzkumu včetně vstřícného postoje finanční správy k daňovým odpočtům, rozjetí programů investiční podpory, nebo obecně celkové zlepšení přístupu státu k podnikatelům.

Pojďme proto vytvářet firmám takové prostředí, aby se jim co nejlépe dařilo. Profitovat díky tomu budeme všichni.

Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR

Přečtěte si také