Projekt Penny Hýbeme se hezky česky podpořil dětský sport

Akce, do níž se zapojilo na 1100 týmů, zná 455 vítězů. Obchodní řetezec mezi ně rozdělí čtyři miliony korun.

Desetitisíce dětí po celé zemi dostanou od společnosti Penny Market v rámci projektu Hýbeme se hezky česky finanční podporu ve výši bezmála čtyři miliony korun. Takřka 1,4 milionu hlasujících na jednotlivých prodejnách maloobchodního řetězce rozhodlo o tom, kteří ze 455 finalistů obdrží podporu 15 000 korun, ostatní týmy pak za účast ve finále dostanou příspěvek ve výši 5000 korun.

Penny projekt odstartovalo v dubnu letošního roku. Jeho cílem je podpořit dětský sport po celé zemi. V průběhu června veřejnost vybrala hlasováním na internetu finalisty ve 150 mikroregionech, do nichž Česko bylo v rámci projektu rozděleno. V průběhu září pak nakupující hlasovali na samotných prodejnách o pořadí týmů na stupních vítězů.

„Byli jsme překvapeni, kolik lidí v jednotlivých fázích hlasovalo. I přímo na prodejnách dal svůj hlas některému z týmů prakticky každý pátý nakupující. Hned 14 z nich dostalo hlas od více než osmi tisíc lidí. Potvrdilo se nám tak, že jdeme správnou cestou a že lidé chtějí dětský sport podporovat,“ okomentoval závěrečnou fázi projektu Vít Vojtěch, vedoucí strategického marketingu Penny. „Spojením s Českou obcí sokolskou a Asociací školních sportovních klubů se nám podařilo projektem oslovit i týmy v nejmenších městech a obcích a naplnilo se tak to, co bylo naším cílem. Podpořit děti po celé zemi,“ dodává Vojtěch.

Správný podnět

Nyní se 455 týmů, jejichž seznam je zveřejněn na www.hybemesehezkycesky.cz, může těšit nejen na finanční odměnu, ale i na materiální podporu. „Ohlas a reakce ze stovek našich jednot a jednotlivých sportovních týmů byl od začátku nad očekávání. Důležité je, že se podařilo pomoct i těm dětem, které se věnují sportům, které nejsou tak populární a rozšířené jako fotbal nebo florbal. Vždyť se podpory dočkaly děti hrající stolní tenis, cheerleaders, děti, jež se věnují gymnastice, atletice, ale hlavně všestrannosti, která bývá v nesokolském prostředí často přehlížena. To je na tomto projektu unikátní,“ říká Hana Moučková, starostka České obce sokolské.

Svatava Ságnerová, prezidentka Asociace školních sportovních klubů, k tomu dodává: „Děti ve školách potřebovaly po dlouhém lock­downu nějaký podnět a právě tento projekt byl takovým impulzem, jak je motivovat k návratu ke sportu. Pro nás je důležité vytvářet podmínky pro pohybové aktivity přímo ve školách, které děti navštěvují, protože je přirozené a logické, aby sportovaly tam, kde se vzdělávají a mají své kamarády. Pomáhá to jejich všestrannému rozvoji a usnadňuje život rodičům, kteří vědí, že je o děti postaráno po skončení výuky a nemusí s nimi jezdit do sportovních klubů mimo školu.“

Basketbalistky i Zajíci

Do projektu Hýbeme se hezky česky se přihlásilo více než 1100 sportovních týmů z celé České republiky. Mezi těmi, které uspěly v závěrečném hlasování, byly i basketbalistky TJ Sokol Pečky, klubu, kde se historie basketbalu začala psát už před 50 lety a dnes v něm sportuje více než 80 dětí. „Pro nás je každá taková pomoc důležitá. Jezdíme po zápasech po celé republice, doprava nebo případné ubytování je jednou z největších položek našeho klubu. Právě se chystáme pořídit nové dresy, takže 15 000 korun nám zaplatí polovinu této částky,“ říká Jiří Katrnoška, který stál u zrodu ženského a žákovského basketbalu v Pečkách. Trenérka Kateřina Nováková doplňuje: „Hýbeme se hezky česky je skvělý projekt, ale nejdůležitější je vždy podpora rodičů. Už od nejmenších se snažíme u dětí budovat nejen správnou techniku sportu, ale i správné návyky chování v kolektivu a tak dále. Sport jim totiž do budoucna dává mnohem víc než jen pohyb.“

Mezi oceněnými jsou i Zajíci Libochovice, florbalový tým při ZŠ Jana Evangelisty Purkyně v Libochovicích. „Snažíme se, aby děti měly to, co pro nás bylo v dětství přirozené – každodenní pohyb a kamarády okolo sebe. Snažíme se vytvářet podmínky, aby neseděly jen u počítačů nebo si nehrály jen na mobilech. Díky spolupráci se Sokolem, který nám poskytuje zázemí, má více než 500 dětí z naší školy, ale i okolí, možnost se rozvíjet, být s kamarády, učit se komunikovat, najít si své místo v partě. K tomu je sport ideální. Pro nás je jakákoli podpora důležitá. Děti to motivuje. S nadsázkou řečeno, když jim nabídnu bonbon nebo sušenku, kterých jinak mají doma plné šuplíky, tak se mohou doslova přetrhnout. Jsou soutěživé a hravé, a to jim ani dnešní doba a moderní technika nemohou vzít,“ popisuje učitel a trenér Jan Fictum.

Zajíci Libochovice, florbal

V současné době týmy postupně dostávají finanční i materiální podporu v rámci Hýbeme se hezky česky 2021. A už nyní se začíná připravovat následující ročník. „Sami jsme byli zvědavi, jaká bude reakce, protože jsme celý projekt spustili impulzivně na základě aktuální situace. Překvapilo nás, jak pozitivní reakce vyvolal, a ukázalo se, že dětský sport potřebuje dlouhodobou podporu. Budeme tedy pokračovat i v příštím roce a už nyní plánujeme, jak projekt vylepšit, jak podpořit ještě více dětí a jak jich ke zdravému pohybu a setkávání s kamarády přivést co nejvíc,“ nastiňuje Vít Vojtěch z Penny.

Přečtěte si také