Robertshaw SK Limited patřila pod globálně působící americkou elektrotechnickou skupinu Robertshaw, která prochází restrukturalizací. Souběžně s ní měl být do konce letošního roku uzavřen závod v Trnavě, kam před deseti lety centrála Robertshaw přemístila evropskou výrobu plošných spojů do bílé techniky, jako jsou pračky, sušičky či myčky. Pokud by se továrna neprodala, o práci by přišlo okolo 130 lidí.
Majitel společnosti Amtech Radek Nekarda začlení trnavský závod do další své skupiny, kterou vybudoval okolo firmy Beams. Ta se zabývá opravami, výrobou a logistikou v oblasti elektronických sestav, zejména desek plošných spojů. „Touto akvizicí rozšíříme vertikálu našich nabízených služeb. V Trnavě zachováme a dále budeme rozvíjet výrobu. Zároveň tímto vznikl unikátní soubor firem. K brněnské Beams přibude trnavská Teams. Zrodila se tak velmi zajímavá výrobní skupina s prozatím dvou miliardovým obratem a téměř 600 zaměstnanci,“ uvedl Nekarda s tím, že nevylučuje další akvizici.
„V oblastech našeho podnikání trh raketově roste a my na něm chceme dále posilovat, ačkoli už teď patříme k lídrům. Cítíme obrovský potenciál v místech, kde působíme, zejména díky geografické poloze, know-how, zkušeným kolegům i ESG. Nejen z těchto důvodů se nám daří uzavírat zajímavé kontrakty a přinášet nové klienty do Česka a nyní i na Slovensko. Plníme tak závazek vůči klíčovým zákazníkům, a to zajistit výrobu ve více závodech a zemích,“ dodal Nekarda.
Závod s časem
Prodejní proces byl zahájen 18. července a již 17. října se podepisovala smlouva. „To znamená, že se nám podařilo transakci uzavřít mimořádně rychle. Domlouvali jsme se přímo s americkým managementem skupiny Robertshaw,“ řekl partner KPMG odpovědný za fúze a akvizice ve střední a východní Evropě Igor Mesenský, který obchodní jednání vedl, protože KPMG byla exkluzivním poradcem kupujícího. „Český kapitál je v poslední době často na nákupech v zahraničí, ale převážně na západ od našich hranic. Úspěšná akvizice v Trnavě ukazuje, že příležitosti jsou i na východ od Česka,“ dodal Mesenský, jemuž pomáhali Adam Páleníček a Marek Lašák.
„Byl to závod s časem. U této transakce byla klíčová rychlost, protože oznámení o uzavření podniku hrozilo vést k okamžitému odchodu většiny zákazníků i zaměstnanců. Prodávající byl navíc rozhodnutý podnik zavřít, pokud by se nepodařilo transakci podepsat nejpozději v říjnu. Mimo to se objevili další zájemci o podnik, kteří se snažili nastalé situace využít. Jeden z investorů měl zájem o dané nemovitosti, protože se nachází v poměrně atraktivní lokalitě, ale výrobu už by nejspíš nezachoval,“ doplnil Páleníček s tím, že cenu transakce ze zásady nekomentuje.
Kupujícím je prodejce robotů
Společnost Amtech se zaměřuje na SMT technologie, automatizaci a prodej či pronájem robotů. Jako partner předních zahraničních výrobců je držitelem řady prvenství a ocenění ve svých oborech, mj. od dánské firmy Universal Robots, která je největším globálním výrobcem kolaborativních robotů.
Trnavská továrna se kdysi řadila mezi 50 největších elektrotechnických společností na Slovensku. Mezi jejími odběrateli byli přední výrobci domácích spotřebičů jako Gorenje. V posledních letech ale závod čelil poklesu příjmů v důsledku snižující se poptávky po jeho produktech.
Mateřská společnost Robertshaw podniká v oblasti klimatizací, vytápění a domácích spotřebičů. Vyrábí součástky pro širokou škálu průmyslových i domácích zařízení. Skupina působí v 11 zemích, na Slovensko vstoupila v roce 2000.
•