Prodej elektromobilů v unii roste

V EU se loni prodalo o čtvrtinu více čistě bateriově poháněných elektromobilů než v roce 2021, přes 1,1 milionu.

V EU je patrný trend nárůstu zájmu o elektromobily, který se silně propisuje i do zemí střední a východní Evropy. Trojciferné nárůsty prodejů hlásí kromě rekordního Kypru (+380 procent) také Litva nebo Bulharsko, o desítky procent narostly prodeje elektromobilů v Polsku, Rumunsku nebo Estonsku. Ukázala to z nedávno zveřejněná data Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA).

Jedinou zemí EU, v níž v loňském roce prodeje elektromobilů poklesly, je Itálie. Hlavní důvod? Tamní vláda neobnovila finanční podporu pro nákup elektromobilů, která skončila v roce 2021.

Desáté v pořadí

Česko loni bylo v nárůstu prodejů elektromobilů desáté v pořadí. „Výrazný nárůst zájmu o elektro­mobily se projevil také u našich českých zákazníků, počet nových objednávek narostl meziročně o více než trojnásobek,“ říká konzultant pro elektromobilitu leasingové společnosti Arval Tomáš Kadeřábek.

Foto: Shutterstock

Zvýšenou poptávku po elektromobilech potvrzuje také Vojtěch Neduchal z Moneta Money Bank, která v loňském roce zaznamenala rekordní počet sjednaných úvěrů poskytovaných na elektrovozy. „Klienti jeví čím dál větší zájem o vozy s udržitelným pohonem. V roce 2022 jsme uzavřeli o polovinu více smluv než v roce předchozím, celkem jsme na elektro­mobily poskytli úvěry v hodnotě 55,35 milionu korun,“ uvedl Neduchal.

Výrazný nárůst zaznamenala ACEA v zemích EU u registrací hybridních vozů, prodalo se jich o devět procent více. Evropští zákazníci jich nakoupili přes dva miliony. V Česku se prodeje hybridů zvýšily o 10 procent.

Nejnižší nárůst mezi vozidly s alternativními pohony zaznamenala ACEA u plug-in hybridů. V celé EU šlo v prodejích pouze o procento. V Česku jejich registrace klesly o pět procent na 3 560 vozidel. Trojciferné nárůsty v prodejích ovšem hlásí některé země východní Evropy.

Prodej tradičních vozů klesá

Prodeje vozidel na benzin klesly v EU za uplynulý rok o 13 procent. Český pokles prodejů aut s benzinovým pohonem je na unijním průměru.

Výrazný propad prodejů je podle dat z ACEA patrný také u vozidel s naftovými motory. V celé EU prodeje vozidel na naftu propadly o pětinu, v Česku o devět procent.

Přečtěte si také