Pro kolik lidí má být Praha?

Uvažovat by se mělo o dvou, ale spíše třech milionech v příštích 30 letech.

V dostupnosti bydlení je Česko na chvostu Evropy. Ukazují to srovnání založená zpravidla na tom, kolik průměrných ročních platů musí člověk vynaložit na koupi vlastního bytu. Jde o zhoršující se problém, který je zejména v Praze a dalších velkých městech dlouho­době neřešený. Česká metropole je příkladem.

Odhaduje se, že jí chybí zhruba 100 tisíc bytů. Na trh jich bylo v uplynulých letech dodáváno v průměru kolem 5,5 tisíce ročně. Poptávka je ale výrazně vyšší, takže deficit se prohlubuje, ceny rostou. Proč je po nových bytech stále hlad? Lidé se stahují do měst, což je obecný trend.

Praha má podle statistických údajů kolem 1,3 milionu obyvatel. Zhruba dva roky starý výzkum provedený ve spolu­práci s operátory mobilních sítí zmapoval, že v hlavním městě přibývá během dne zejména kvůli dojíždění za prací zhruba 500 až 800 tisíc osob. Z nich se časem rekrutuje poptávka po nových bytech.

A tady jsme u počátku problému s nedostupným bydlením. Nárůst počtu obyvatel je třeba řešit systémově a pře­mýšlet, pro kolik lidí má být Praha například v roce 2050, a tomu přizpůsobovat politiku rozvoje. Uvažovat by se mělo minimálně o dvou, ale spíše třech milionech obyvatel v příštích 30 letech. Cokoli méně bude chyba ve strategickém plánování. Zatím je to ale spíše tématem diskusí na fórech architektů než veřejné debaty s konkrétními dopady.

Dalším bodem je značně probírané povolování staveb. V zahraničí trvá získání stavebního povolení v průměru jeden až tři roky, u nás pět až deset let. Proces je natolik zdlouhavý, že se podílí na nedostatku bytů a na jejich ceně. Veřejná správa může zásadně přispět k tomu, aby se situace na trhu s byty začala lepšit.

Nový stavební zákon je chvályhodný pokus, bohužel jeho účinnost byla z velké části odložena a výsledkem je pro development obzvlášť zhoubná nejistota.

Stěžejní je i role developerů, kteří se dnes stávají součástí tvorby města. Dostupnosti bydlení mohou pomoci v celé posloupnosti výstavby – od způsobu pořízení pozemku přes projekci a provedení stavby až po její provoz a financování.

Martin Skalický, Progresus

Přečtěte si také