V Hranicích u Aše na Karlovarsku vzniká unikátní projekt vodíkového města v Česku. Půjde o první municipalitu, kde bude společnost GasNet ve svých plynovodech distribuovat směs zemního plynu a vodíku.
Cílem je postupně přimíchávat k zemnímu plynu až deset procent vodíku vyrobeného z obnovitelných zdrojů energie nedaleko města. „Jako tuzemský lídr v distribuci plynu jsme si vědomi své odpovědnosti hrát klíčovou roli v transformaci české energetiky. V českých podmínkách není dekarbonizace bez plynu možná. V okamžiku odchodu od uhlí sehraje zemní plyn klíčovou roli jako přechodové palivo k nízkouhlíkovým a obnovitelným zdrojům energie. Dlouhodobě proto pracujeme na tom, abychom v budoucnosti mohli využívat naši plynárenskou infrastrukturu k distribuci nízko a bezemisních plynů, jako jsou biometan a vodík,“ říká Pavel Komsa, ředitel Divize výstavby skupiny GasNet.
A dodává: „Projektem v Hranicích chceme ukázat, že to jde. Zelené a nízkoemisní budoucnosti plynárenství dáme reálnou podobu v praxi. Věřím, že půjde o historický milník, který bude stát na počátku vodíkové revoluce v Česku. Stejně jako jsme v minulosti přešli ze svítiplynu na zemní plyn, chceme postupně přejít ze zemního plynu na zelené a obnovitelné plyny.“ V Hranicích u Aše se nachází zhruba 350 odběrných míst. Nejde přitom jen o domácnosti, kde se plynem topí a vaří. Ve městě jsou i průmyslové podniky, které plyn využívají v rámci své výrobní technologie. Ani na tuto výrobu nebude mít plynová směs vliv.
Skupina GasNet staví aktuálně v Hranicích u Aše těžební plynovod k výrobě vodíku a připravuje místo pro směšovací zařízení. V areálu výrobny provádí Farma Trojmezí intenzivní stavební práce spojené s instalací elektrolyzéru a zásobníků vodíku. Spuštění projektu a uvedení do provozu se předpokládá nejpozději v první polovině příštího roku. Novela energetického zákona platná od 1. ledna letošního roku zařadila poprvé v historii Česka vodík mezi plyny, které je možné distribuovat veřejnou plynovodní sítí k odběratelům. Legislativa tak dnes umožňuje distribuci nejen směsi zemního plynu a vodíku, ale i distribuci stoprocentně čistého vodíku.
Druhý unikátní vodíkový projekt
Druhým unikátním vodíkovým projektem je plynárenský polygon v Pardubicích. Ten se stane uceleným tréninkovým a testovacím místem pro plynaře ke zvyšování jejich kvalifikace. Zároveň bude sloužit k testování částí plynárenských zařízení, jako jsou materiály, armatury či regulátory. To všechno se třemi médii – zemním plynem, vodíkem i jejich směsí. „Zprovoznění polygonu ohromně posílí bezpečnost práce a rozvoj našich lidí. V minulosti jsme často řešili, kde si v praxi ověřit některé pracovní postupy nebo kde se učit. Složitě jsme hledali místa vyhovující našim potřebám na probíhajících plynárenských stavbách nebo jinde. Díky polygonu budeme schopni daleko efektivněji a na jednom místě proškolit celé skupiny našich plynařů,“ říká ředitel provozu a údržby sítí skupiny GasNet Petr Koutný.
V místě budoucího polygonu už jsou první výkopy. Plynaři začali se stavbou vzduchové části, kde budou nacvičovat rizikové situace ještě bez plynu. Místo něho se bude používat tlakový vzduch a bez rizika tak bude možné demonstrovat, co všechno plyn dokáže. „Z hlediska výstavby jde o výjimečný projekt. Jsem rád, že jsme už i v Pardubicích – stejně jako u našeho druhého klíčového projektu v Hranicích u Aše – přešli do prováděcí fáze. Při jeho výstavbě musíme zohlednit řadu věcí, které jsme nikdy dřív neřešili. Klade na nás vysoké nároky z hlediska bezpečnosti a řízení jeho provozu. Sami jsme se museli hodně učit. Zejména v přípravě jeho vodíkové části,“ popisuje ředitel výstavby Pavel Komsa.
•