Přijeďte k Sousedům

Na putování po Pálavě je dobré vyrážet z místa, jako je pavlovský penzion s kavárnou Sousedi Pavlov. A hlavně se tam pak vracet.

Ubytování Sousedi Pavlov se zrodilo z lásky. Manželé Hlaváčovi se poprvé zahlédli v YachtClubu Dyje v Pavlově nedaleko Mikulova. Jejich příběh pokračoval opravdovým seznámením v Olomouci a poté randěním především na jižní Moravě, kam Jiří z Olomouce pravidelně dojížděl do doby, než se rozhodli spolu začít žít. Rozhodli se natrvalo usadit v Pavlově, kde si otevřeli penzion se čtyřmi apartmány, útulnou kavárnou a obchůdkem s vínem a lokálními dobrotami.

Vinařská obec jim učarovala nejen tím, že se nachází na úpatí Pavlovských (lidově Pálavských) vrchů, ale především výhledem na vodní nádrž Nové mlýny, kam oba často jezdili s přáteli ještě před tím, než se poznali. Nutno dodat, že si vybrali dobře, v Pavlově ke štěstí nechybí téměř nic. Všude kolem je krásná příroda plná zeleně, skvělého vína je tu na každém rohu dostatek a z dobrot, jež místní paňmámy pečou a vaří podle tradičních receptů, se sbíhají sliny i zarytým dietářům.

I když zpětně hodnotí své rozhodnutí vybrat si Pavlov pro život a provozování ubytování v soukromí s nadšením, na začátku měli úplně jiné plány. Původně objížděli region Pálavy s cílem najít místo u vody, kam by mohli zaparkovat svůj karavan. Toužili po pozemku v pavlovském YachtClubu, kde se Silvie věnovala kitingu. V době, kdy ho poptávali, měl ale klub všechna místa zaplněná. Kroužili tedy v oblasti dál s cílem najít alespoň chatku, kterou by mohli využívat přes léto a v zimě během víkendů.

A někde tady se většina plánů, které dosud měli, otočila vzhůru nohama. Záměr koupit malou chatu pro vlastní rekreaci zhatil dům na kraji Pavlova s cedulí k prodeji, na nějž v roce 2017 narazili náhodou při jedné z dalších prohlídek. Lokalitou, ve které se nacházel, a také svou velikostí sám určoval, v co se v následujících měsících promění. Silvie si vzpomněla na svůj dětský sen otevřít si kavárnu a Jiří přišel s nápadem přidat k ní pár pokojů pro hosty. Vzhledem k tomu, že pronájmu bytů se věnoval už v Olomouci, dávalo smysl zúročit své zkušenosti s realitami i zde.

Období od koupě domu k jeho otevření hostům bylo pro Hlaváčovy velmi hektické. Během jednoho roku vybudovali Sousedy Pavlov, vzali se a přivítali na svět potomka. Ani rušný rok plný změn a náročné rekonstrukce je naštěstí neuštval ani neznechutil, a tak v říjnu 2019 přivítali do čtyř apartmánů své první hosty.

Řídí se srdcem

Styl pokojů vymýšlel Jiří sám. „Návrhy jsem tvořil tak nějak na koleni, dost jsem se inspiroval na Pinterestu, ale konečný výsledek je vlastně z mojí hlavy,“ vysvětluje. Nápady, jak by měly pokoje a společné prostory vypadat, pak předal kamarádovi, který se podobným stavbám věnuje, a ten mu je už zpracoval do finální podoby. Nejen stavební práce, ale i nábytek Jiří promýšlel tak, aby mu zapadal do interiéru a zároveň byl z dostatečně kvalitních materiálů, díky nimž působí nadčasově a téměř luxusním dojmem.

„Dávali jsme si na apartmánech opravdu záležet, nábytek jsme si nechali vyrobit na míru a jednotlivé detaily jako například benátský štuk za postelemi jsme vytvářeli s úmyslem poskytnout hostům výjimečný zážitek,“ popisuje Jiří.

Mimořádné chvíle můžete ještě umocnit, když si pro svou dovolenou vyberete apartmán číslo 4, který má vlastní terasu se soukromou vířivkou, připravenou dopřát vám ten nejlepší odpočinek. Vejdete do svého útočiště pro následující dny volna a užijete si každou minutu. Silvie vám navíc na přivítanou připraví ovocnou mísu a limonádu pro osvěžení a pečovat o vás bude po celou dobu pobytu.

Designový pokoj s krásnou koupelnou s keramickým obkladem s imitací mramoru je sice ideální místo, kde strávit celý den, ale byla by škoda zůstat jenom v něm. Nezapomeňte se v posteli a vykročte na terasu, kde kromě vířivky najdete i posezení s lehátky a venkovní sprchou, běžné dny se pak mění ve ztělesněnou idylu. Ale nemusíte se bát, když čtyřka nebude volná, pěkný je pobyt i v ostatních třech apartmánech. Ze všech sálá příjemná elegance.

Pokud budete mít náladu objevovat více než jen zákoutí pokoje a terasy, vyrazte na výlet po okolí. I bez plánu najdete téměř na každé zatáčce něco zajímavého k prozkoumání. Milujete historii a bez prohlídky zámku si svou dovolenou nedokážete představit? Nebo vás více láká projet cyklistické trasy s výhledem na vinice?

Kavárna, kterou najdete v přízemí penzionu, je ideálním místem, kam se schovat, když zrovna prší, nebo poslouží jako zastávka z výletu před cestou do pokoje. I zde si majitelé s interiérem vyhráli. Na stropě najdete například sudy od vína nebo malůvky na zdech připomínající, že Pavlov je srdcem jižní Moravy, a tedy vinařským rájem. Ochutnejte domácí zákusky a objednejte si k nim třeba vyšlehané cappuccino. Vyhlášené jsou tu především cheesecaky, ale když budete mít štěstí, možná na vás zbyde i mrkvový nebo tvarohový Míša dort. Na mlýnku najdete výběrovou kávu a širokou nabídku lahví, jež uspokojí i náročného milovníka vína. Dali byste si spíše voňavé Chardonnay či svěžejší Veltlínské zelené?

I kdybyste u Sousedů nebyli ubytováni nebo jste jižní Moravou pouze projížděli, určitě návštěvu kavárny nevynechejte. Silvie dbá na to, aby hosté byli spokojeni, a rodinný přístup je přesně to, proč se sem hosté vrací, i když nemají Pavlov zrovna po cestě. Jak vysvětluje majitelka: „Kavárnu řídíme srdcem a prioritou je pro nás spokojenost hosta a nevšední zážitek, který si od nás odveze.“ A to je něco, co je od ostatních kaváren a bister, kterých je možné v tomto regionu potkat opravdu nespočet, odlišuje. Téměř vše, co se týká péče o hosty apartmánů i kavárny, si dělají sami. Záleží jim na tom, aby byli hosté spokojeni, a možná i proto fungují sezonně. V zimě na pár měsíců zavírají a nabírají síly na další perné období. Vracejí se na jaře odpočatí a připravení na péči o vaše pohodlí.

Přečtěte si také