Praha 14 se zapojuje do systému Corrency. Mezi své občany rozdělí milion korun a pomůže tak i lokálním obchodníkům

Městská část Praha 14 spouští na svém území pilotní projekt na oživení lokální ekonomiky – systém Corrency. Jeho záměrem je posílit koupěschopnost místních obyvatel. Občané získají od radnice příspěvek, kterým mohou podpořit místní obchody a poskytovatele služeb.

Foto: Shutterstock

„Vyčlenili jsme 1 milion korun na pomoc jak místním občanům, tak malým a středním podnikatelům a poskytovatelům služeb s provozovnami na území Prahy 14. Lidé s trvalým bydlištěm v naší městské části získají příspěvek na útratu za zboží a služby, obchodníci příležitost zvýšit své tržby a počet zákazníků. K vyčlenění prostředků jsme se rozhodli nejen v souvislosti s aktuální ekonomickou krizí. Vnímáme to i jako důležitý krok v podpoře rozvoje podnikatelského prostředí na našem území,“ uvedl starosta Prahy 14 Jiří Zajac.

Od 1. dubna 2023 se na webových stránkách praha14.corrency.cz otevře bezplatný registrační systém pro zájemce z řad obyvatel i obchodníků. Prvních tisíc registrovaných občanů Prahy 14 získá tzv. correnty (kredit) v hodnotě 1 000 Kč, které bude možné utratit u obdobně registrovaných obchodníků – polovinu z celkové ceny nákupu pokryjí correnty (uhradí ji městská část), druhou zaplatí občan ze svého. Registraci systém umožní maximálně 400 provozovnám. Kredit bude možné utrácet najednou či postupně, a to od 1. 5. do 30. 6. 2023.

Registrovaný občan musí být starší 18 let. Průběžně aktualizovanou mapu s informacemi o zapojených obchodnících provozovatel zveřejní na webu projektu. Na něm zájemci naleznou i všechny ostatní informace o registraci a systému Corrency.

Corrency už má za sebou úspěšné projekty na podporu lokálních ekonomik v Praze 1, Praze 18 či v Kyjově. „Když jde o podporu od státu, je přirozené, že jsme pod drobnohledem. Díky našim zkušenostem s předchozími projekty jsme však schopni zajistit, že všechny právní, účetní a administrativní procesy jsou nastaveny tak, aby splňovaly všechny požadavky,“ doplnil CEO Petr Stuchlík, který za unikátním projektem stojí.

Zaplatíte pomocí SMS nebo občanky

Platba u obchodníka proběhne unikátní formou. Každý zapojený obyvatel městské časti získá pomyslnou elektronickou correntovou peněženku. K platbě bude ale potřebovat jen občanský průkaz, nebo kód z SMS ve svém mobilním telefonu. Corrency neklade technické nároky ani na obchodníky, ti si také vystačí pouze s SMS, ale využít mohou i jednoduché webové rozhraní. Zákazníci na místě zaplatí za nákup jen polovinu částky. Druhou polovinu za ně uhradí radnice, a to přímou platbou na účet obchodníka.

Projekt vznikl během hackathonu Hack the Crisis v roce 2019 za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Během úvodního pilotu v moravském Kyjově systém podpořili místní obyvatele 800 tisíci korunami, které mohli utratit u 40 obchodníků. Kromě Kyjova projekt úspěšně proběhl v Praze 1 a Praze 18. Současně startuje ve Slezské Ostravě, v Prostějově, a také se vrací zpět do Prahy – na čtrnáctku. A další města budou postupně přibývat. Navíc se projekt rozšiřuje i za hranice, konkrétně do Německa, kde byla založena dceřiná společnost.

Projekt v minulosti podpořila řada institucí a organizací. Získal záštitu Hospodářské komory, e-governmentu Ministerstva vnitra a Asociace malých středních podniků a živnostníků a podporu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Systém Corrency se zaměřuje na podporu místních obchodníků a podnikatelů a přináší novou možnost pro efektivnější využití veřejných financí. Kromě toho se také snaží podpořit udržitelný rozvoj regionů a zvýšit angažovanost místních komunit. V rámci projektu se plánují i další rozšíření a spolupráce se subjekty z různých odvětví.

Přečtěte si také