Pracovní právo přináší pro podnikatele turbulentní období

V uplynulém roce došlo k významným změnám v pracovněprávní oblasti, na něž bylo nezbytné po právní stránce reagovat ze strany zaměstnavatelů. Další důležité změny pracovní právo, a zejména zaměstnavatele čekají.

Advokátní kancelář SNIEHOTTA & VAJDA LEGAL se profiluje jako právnická firma pro byznys. Poskytuje komplexní právní služby především firmám a podnikatelům. Specializuje se zejména na korporátní právo, transakční a akviziční poradenství, pracovní právo, smluvní agendu, spory, ochranu osobních údajů a compliance. Její společníci Michal Sniehotta a Lukáš Vajda, stejně jako partnerka kanceláře Barbora Blahutová, se shodují v jednom. V posledním roce zaznamenali při poradenství korporacím výrazný nárůst poptávky po pracovněprávní agendě.

Ze strany zaměstnavatelů totiž bylo nezbytné reagovat především na významnou novelu zákoníku práce účinnou již v roce 2023, která se týkala zejména práce na dálku, změny podmínek pro zaměstnance pracující na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (DPP a DPČ), informační povinnosti zaměstnavatele a doručování písemností. „Pro klienty jsme připravili vzorovou pracovněprávní dokumentaci – dohody o práci na dálku, včetně směrnic upravujících práci na dálku, nová znění dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti, včetně písemné informace pro zaměstnance,“ uvádí Michal Sniehotta.

Advokátní kancelář SNIEHOTTA & VAJDA LEGAL je partnerem magazínu TOP PRÁVNÍ BYZNYS Na fotografii jsou (zleva) zakladatelé kanceláře Lukáš Vajda a Michal Sniehotta

Jelikož pro advokátní kancelář SNIEHOTTA & VAJDA LEGAL je prioritou preventivní právní ochrana podnikatelské činnosti klientů, není překvapením, že se zaměřuje na přípravu komplexních compliance programů pro podnikatele. V této oblasti se kancelář zabývá především implementací criminal compliance programů, corporate governance, whistleblowingem a přípravou jiných interních předpisů. V posledním období však prim opět hrálo pracovněprávní compliance. „Také jsme klientům revidovali a aktualizovali vnitřní předpisy, zejména pracovní řády, bylo totiž nezbytné reagovat rovněž na změny zákoníku práce provedené v letošním roce ve vztahu k plánování pracovní doby, výpočtu mzdy a dovolené,“ dodává Lukáš Vajda.

Další zásadní změny však oblast pracovního práva čekají, jak uvádí Barbora Blahutová: „V roce 2025 nabyde účinnosti další novela zákoníku práce, kdy mimo jiné zaměstnanci budou v určitých případech oprávněni rozvrhovat si pracovní dobu sami, na což klienty upozorňujeme, jelikož zaměstnavatelé budou povinni vypracovat písemnou dohodu, kterou s takovým zaměstnancem uzavřou, v rámci níž sjednají konkrétní podmínky rozvrhování směn.“

Oblast pracovního práva tak zažívá turbulentní změny, kdy v současné době jsou projednávány další novely zákoníku práce, zejména diskutována je tzv. flexibilní novela, která má za cíl zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů jak na straně zaměstnavatelů, tak na straně zaměstnanců. Tato novela by mohla zavést například změnu v počátku běhu výpovědní doby, úpravu výpovědních důvodů, prodloužení zkušební doby, možnost vyplácení mezd v jiné měně, další digitalizaci doručování zaměstnancům či umožnění práce mladistvým od 14 let v období hlavních prázdnin. „Klientům vždy doporučujeme, aby na změny v oblasti pracovního práva reagovali s dostatečným předstihem, protože při porušení povinností hrozí značné postihy. V této souvislosti poskytujeme klientům také monitoring legislativy a upozorňujeme je tak na významné změny v jejich právech a povinnostech, aby na ně byli schopni pružně reagovat s naší součinností,“ vysvětluje Michal Sniehotta. Účinnost flexibilní novely je plánována na 1. ledna 2025, lze však očekávat, že návrh dozná v rámci legislativního procesu určitých změn a účinnosti novela nabyde později.

Advokátní kancelář SNIEHOTTA & VAJDA LEGAL je partnerem magazínu TOP PRÁVNÍ BYZNYS (pdf ke stažení)

Přečtěte si také