Potřebujeme úspěšné ženy

Když se naučíte, jak s umělou inteligencí „mluvit“ a co od ní čekat, stane se nenahraditelným pomocníkem, říká šéfka startupu Taskyo Denisa Rohunová.

Mladá česká podnikatelka Denisa Rohunová své poslání našla v moderních technologiích. Se svým startupem Taskyo pomáhá firmám automatizovat pracovní postupy umělou inteligencí. Jak se jí daří navigovat technologické prostředí, které je u nás hlavně mužskou záležitostí, a jak k němu přilákat více žen? Klíčová je podpora, říká.

Co vás přivedlo k umělé inteligenci?

Začala jsem se o ni zajímat hned, jak jsem zjistila, že existuje a že se s ní dá pracovat a ulehčit si práci. Jsem od pří rody lenivější a ráda si práci zrychlím a zjednoduší m. Umělá inteligence pro mě byla ideálním nástrojem, jak toho dosáhnout. Překvapilo mě, že ne všichni to vidí stejně.

Narazila jste na nepochopení?

Stále se setkávám s lidmi, kteří se na AI dívají skrz prsty. „To jsou jen nesmysly, co ten program píše,“ říkají. Chápu jejich pochybnosti – sama jsem ze začátku tápala. Ale je to, jako když vám někdo dá profesionální foťák. Bez znalostí s ním moc parády neuděláte. Jakmile se ale naučíte pracovat s expozicí, clonou a dalšími funkcemi, fotíte snímky, nad kterými ostatní žasnou. Stejné je to s umělou inteligencí. Když se naučíte, jak s ní „mluvit“ a co od ní čekat, stane se nenahraditelným pomocníkem.

Jak vnímáte ženskou cestu odvětvím technologií? Setkala jste se třeba s rozdíly při studiu nebo zakládání a vedení firmy v porovnání s muži?

Vnímám rozdíly, hlavně v technologickém odvětví. Ženy čelí různým výzvám, často jsem třeba jediná žena v místnosti a musím pracovat dvakrát víc, abych prokázala kompetentnost. Při zakládání firmy jsem se setkala s předsudky, kdy můj kolega, spoluzakladatel, byl vnímán jako kompetentnější jen proto, že je muž.

Jak na to kolega reagoval?

Mám skvělého parťáka. Kolikrát se nám i stalo, že na meetingu někdo začal komunikovat jen s ním, tak hne d řekl: „To je spíš dotaz na Denisu, má tuto oblast na starost.“ Takové gesto podpory člověk ocení.

Nedávno jste reprezentovala Česko ve vzdělávacím programu Women’s Academy for Rural Innovation. Proč jste se do něho přihlásila?

Mám ráda výzvy a přihláš ení do programu jsem vnímala jako skvělou pří ležitost. Když jsem zjistila, co bude obsahem, byla jsem ohromena, jak moc mě ten týden můž e posunout a co vše mohu zažít. Chtěla jsem se učit, potkat inspirativní ženy a získat nové zkušenosti. Program mi přišel jako úž asná zkušenost, kterou bych doporučila každé ženě.

Splnila se vaše očekávání?

Program předčil má očekávání. Kromě toho, že mě upgradoval, získala jsem kamarádky z minimálně 20 evropských zemí. Vytvořily jsme komunitu, kde si pomáháme a udržujeme kontakt. Je to záž itek na celý život.

Je podpora cílená na ženy v odvětví technologií důležitá?

Podpora žen v technologiích je klíč ová. Pomáhá vyrovnávat historické nerovnosti a buduje sebevědomí žen. Často si nevěří me a myslíme si, že musíme být víc, abychom byly dost. S tím se ve Women’s Academy dokázala ztotožnit většina z nás. Možná je to i tím, že se musíme snažit více než muži, abychom byly považovány za kompetentní. Tento program mi ukázal, jak důležité je mít vzory a inspiraci, tu my ženy u ostatních žen totiž často nemáme. Často navštěvuji konference a akce, kde vystupují úspěš ní podnikatelé a inspirují ostatní. Bohužel jsou na tyto akce zvá- ni jako vystupující předevší m muži. Jako by v Česku neexistovaly úspěš né ženy. My ženy potřebujeme vzor – úspěš né ženy, od kterých se můž eme učit. Čí m více takových programů, tím lépe pro všechny.

Jaké máte sny s vaším projektem Taskyo?

Od absolvování programu mám velké sny, protože jsem plná motivace a nových nápadů. Inspirace a rady od úspěš ných žen mě motivovaly posunout své podnikání. Chci vybudovat firmu, která pomůž e tisícům společ- ností efektivně využí vat moderní technologie. A hlavně chci přispět k postavení žen v technologiích.

Přečtěte si také