Jak se jí daří navigovat technologické prostředí, které je u nás dodnes hlavně mužskou záležitostí, a jak k němu přilákat více žen? Klíčová je podpora, říká Denisa.
Co vás přivedlo k umělé́ inteligenci?
Začala jsem se o ni zajímat hned, jak jsem zjistila, že existuje, a že se s ní dá pracovat a ulehčit si práci. Jsem od přírody lenivější a ráda si práci zrychlím a zjednoduším. Umělá inteligence pro mě byla ideálním nástrojem, jak toho dosáhnout. Překvapilo mě, že ne všichni to vidí stejně.
Skutečně? Narazila jste na nepochopení?
Stále se setkávám s lidmi, kteří se na AI dívají skrz prsty. „To jsou jen nesmysly, co ten program píše,“ říkají. Chápu jejich pochybnosti – sama jsem ze začátku tápala. Ale je to jako když vám někdo dá do ruky profesionální foťák. Bez znalostí s ním moc parády neuděláte. Jakmile se ale naučíte pracovat s expozicí, clonou a dalšími funkcemi, najednou fotíte snímky, nad kterými ostatní žasnou. Přesně tak je to i s umělou inteligencí. Když se naučíte, jak s ní „mluvit“ a co od ní můžete čekat, stane se z ní nenahraditelný pomocník.
Jak vnímáte ženskou cestu odvětvím technologií – setkala jste se třeba s rozdíly při studiu, nebo zakládání a vedení firmy v porovnání s muži?
Ano, vnímám rozdíly, hlavně v technologickém odvětví. Ženy čelí různým výzvám, často jsem třeba jediná žena v místnosti a musím pracovat dvakrát víc, abych prokázala svou kompetentnost. Při zakládání firmy jsem se setkala s předsudky, kdy můj kolega, spoluzakladatel, byl vnímán jako kompetentnější jen proto, že je muž.
Jak na to kolega reagoval?
Musím říct, že mám vedle sebe skvělého parťáka. Kolikrát se nám i stalo, že na meetingu někdo automaticky začal komunikovat jen s ním, tak hned řekl něco jako ,,to je spíš dotaz na Denisu, ona má tuto oblast na starosti”. Takové nenucené gesto podpory člověk ocení.
Nedávno jste reprezentovala Česko v jedinečném vzdělávacím programu Women’s Academy for Rural Innovation, proč jste se do programu přihlásila?
Mám ráda výzvy a přihlášení do programu jsem vnímala jako skvělou příležitost. Když jsem zjistila, co všechno bude obsahem, byla jsem ohromena, jak moc mě ten týden může posunout a co vše můžu zažít. Chtěla jsem se učit, potkat inspirativní ženy a získat nové zkušenosti. Celkově mi program přišel jako úžasná zkušenost, kterou bych doporučila každé ženě.
Splnila se vaše očekávání?
Určitě, program předčil má očekávání. Ten týden byl nepopsatelný. A kromě toho, že mě doslova upgradoval, tak jsem získala kamarádky z minimálně 20 zemí Evropy. Vytvořily jsme komunitu, kde si vzájemně pomáháme a udržujeme kontakt. Je to zážitek na celý život.
Myslíte si, že podobná podpora konkrétně cílená na ženy je v odvětví technologií důležitá?
Ano, podpora žen v technologiích je klíčová. Pomáhá vyrovnávat historické nerovnosti a buduje sebevědomí žen. Často si nevěříme a myslíme si, že musíme být víc, abychom byly dost. S tím se ve Women’s Academy bohužel dokázala ztotožnit většina z nás. Možná je to i tím, že se musíme snažit více než muži, abychom byly považovány na kompetentní. Tento program mi ukázal, jak důležité je mít vzory a inspiraci, tu my ženy u ostatních žen totiž často nemáme.
Často navštěvuji různé konference a akce, kde se vystupují úspěšní podnikatelé a inspirují ostatní. Bohužel jsou na tyto akce zváni jako vystupující především muži. Jako by snad v Česku neexistovaly úspěšné ženy. My ženy potřebujeme vzor – úspěšné ženy, od kterých se můžeme učit. Čím více takových programů bude, tím lépe pro nás všechny.
Jaké máte sny s vaší vlastním projektem Taskyo?
Od absolvování programu mám velké sny, protože jsem plná motivace a nových nápadů. Inspirace a rady od úspěšných žen mě motivovaly posunout své podnikání dál. Chci vybudovat firmu, která pomůže tisícům společností efektivně využívat moderní technologie. A hlavně, chci přispět k postavení žen v technologiích.
Women’s Academy for Rural Innovation je vzdělávací program, který pravidelně pořádá instituce European Leadership Academy od Huawei. Jeho cílem je pomocí vzdělání a technologického know-how podpořit ženy podnikající ve venkovských oblastech Evropy. Každá evropská země má v programu jednu reprezentantku. Letošní ročník se konal v Chorvatsku, kde účastnice pod vedením více než padesáti mentorů a odborníků zkoumaly nové možnosti digitální transformace svých regionů.
•